"שכינה ביניהם" - זה לא רק להכין קפה אחד לשניה

על בסיס מה נוצרים האחדות והחיבור בזוגיות? האם על ויתורים ופשרות? את התשובה מצאנו בדברי "הזוהר הקדוש"

יהונתן ויסכה שומר 30/04/20 15:42 ו באייר התשפ

"שכינה ביניהם" - זה לא רק להכין קפה אחד לשניה
יהונתן ויסכה שומר, צילום: באדיבות המצולמים

על בסיס מה נוצרים האחדות והחיבור בזוגיות? שמא על ויתורים ופשרות? הרי אם אני אתעקש על הדעה שלי, על הייחוד שלי, יהיה פיצוץ. ומה הקשר של כל זה לאינטימיות ותשוקה? אז הבוקר יסכה הראתה לי בהתרגשות את דברי הזוהר הקדוש שנוגע בדיוק בשאלות האלו:

"לא שורה הקב"ה ולא נמצא אלא באחד, אלא במי שנִתְקָן בקדושה עליונה להיות אחד. אז הוא שורה באחד ולא במקום אחר. ואימתי נקרא האדם אחד? בשעה שנמצא יחד זכר ונקבה ומתקדש בקדושה עליונה ומתכוון להתקדש (להתחבר לזווג העליון).

בא וראה, בזמן שנמצא אדם בזווג אחד זכר ונקבה ומתכוון להתקדש כיאות. אז הוא שלם ונקרא אחד בלא חיסרון. לכן צריך האדם לשמח את אשתו באותה שעה שתהיה ברצון אחד איתו. ויתכוונו שניהם כאחד לאותו עניין. וכשנמצאים שניהם כאחד, אז הכל אחד בנפש ובגוף. בנפש להידבק זה בזה ברצון אחד.

ובגוף כמו שלמדנו, שאדם שלא נשוי הוא כמי שנחלק. וכאשר מתחברים זכר ונקבה, אז נעשים גוף אחד, נמצאים שהם נפש אחת וגוף אחד, ונקרא האדם אחד. אז הקב"ה שורה באחד ונותן רוח של קדושה באותו אחד... ובגין כך כתוב "קדושים תהיו כי קדוש אני ה'". (זוהר – קדושים פא, ב).

אז מה מלמד אותנו רבי אבא, בעל המאמר בזוהר? וואו – מלא דברים.

הזוהר מספר לנו, החיבור ביניכם הוא עניין של קדושה. שהדיבור המפורסם יותר של "איש ואשה זכו -שכינה ביניהם" המופיע במקומות רבים בש"ס, הוא לא רק בקטע זוגי כזה של להכין אחד לשני קפה (שזה ממש נחמד). אלא ממש בחיבור האינטימי-גופני שלהם כשהוא נעשה ברצון וכוונה משותפים.

מהו הרצון האחד? נתחיל בזה שזה לא כמו שאומרים "החלטנו פה אחד – הפה שלי". זה לא רצון מוביל ורצון נגרר או גרוע יותר, רצון מבוטל. זה הרצונות שלהם נפגשים. הקונפליקט ביניכם תמיד נמצא ברובד הפרקטי של השיחה, ב"תכלס".

אם משוחחים לרגע ברובד של רצונות, תמיד מתגלה השלם הגדול מסכום חלקיו. כך זה גם באינטימיות, בה אנחנו רוצים לגלות את הרצון והתשוקה של שניהם, בלי שאף אחד רק "עושה טובה". הזוהר גם מגלה לנו, שהדרך להתחבר ולעורר רצון זה דרך שמחה ועונג. "לכן צריך האדם לשמח את אשתו באותה שעה שתהיה ברצון אחד איתו". ה"צריך" וה"חשוב" הם חלק מרכזי בחיינו, אולם הדבק והרוח החיה של הקשר הם הרצון והעונג. בלעדי שניהם חיינו יבשים ומשעממים ואף מְפוֹרָרִים.

ולסיום אוסיף, שנראה לי שמה שמאפשר נוכחות א-להית של קדושה הוא לאו דווקא הנושא, אלא דווקא האחדות ברצון ושמחה משותפים. זאת אומרת, שלמרות שחברותא זוגית זה בהחלט דבר קדוש מאד, אולם גם ארוחת ערב מקרבת, או משחק כיפי בסוף היום, אם נעשים מתוך הכוונה להתאחד ברצון אחד ועונג, הרי זה מקום להשרות בו קדושה. ומכיוון שהאישות היא חיבור ועונג עמוקים לאין שיעור – שם במיוחד שורה קדושתו ושכינתו של הקב"ה. אז מה תעשו השבוע בשביל להשרות שכינה ביניכם?

 

 

הכותבים: יהונתן ויסכה שומר - בעלי "כלים שלובים", מרכז להתפתחות אישית וזוגית.

מוזמנים להצטרף לקבוצה הנקראת "עונג שבת זוגי". לקבלת קישור הצטרפות לקבוצת הוואצאפ, שלחו בקשה לכתובת המייל: orpnimi1@gmail.com

 

לטורים קודמים

 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר