על צניעות מדברים בצניעות: מה האיזון הדרוש בשיח הציבורי על מיניות?

האם אנו רוצים שהשיח שלנו על מיניות יהיה פתוח בכל מקום ובוטה? האם איננו רוצים לשמר עדינות ונקיות כלפי עצמנו וכלפי ילדינו? האם כל דבר, בכל לשון ושפה וסגנון יכול להיכתב ובכל מקום? הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה מעלה את שאלתה איזון העדין בנושאים שבצניעות

הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה
כה בשבט התשפ
,
20 בפברואר, 2020 9:41

צילום: shutterstock

לפני 8 שנים, קיץ תשע"ב, אם זכרוני אינו מטעני, התבקשתי על ידי מארגני כנס צהר דאז להעביר שיחה יחד עם אחד מרבני הארגון, על חינוך ילדים בנושאים שבצניעות. דומני שזה היה אחד מכנסי הקיץ הראשונים בהם נפתח נושא המיניות ב"שמו המפורש" באופן רשמי בפני ציבור רחב.
קשה לתאר את החשש והחרדה שהייתי בהם קודם שיחה זאת... ולא, לא בגלל הציבור (300 איש) והמיקום (בנייני האומה) אלא מהחשש להיות מפורצי גדר חלילה בפתיחת נושאים שבצניעות ברבים. 

מאז עברו כמה שנים והשיח על הנושא בציבור הדת"ל פרץ לכל עבר. הוקמו מרכזים שעוסקים בתחום ומכשירים "מנחים למיניות" וכיו"ב, שיחות, הרצאות וסדנאות זמינות לכל דורש באופן ממשי או וירטואלי, אתרי אינטרנט וקבוצות פייסבוק יעודיים ועוד היד נטויה. 
דרך ארוכה עברנו כציבור, דרך טובה וברוכה בעיקרה, אך חובת הדיוק, הזיקוק והזיכוך עודנה מוטלת על כתפינו.

על צניעות מדברים בצניעות הורה הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל לפני שנים ועיקרון זה נכון אז כהיום. 
תנועת המטוטלת האנושית עלולה לנוע בקוטביות בין העדר שיח במקומות רבים מהסיבות הידועות(...): "זה לא צנוע" ו"מדריכת הכלות כבר תסביר לך" לבין שיח לא מבוקר במקומות אחרים שנראה לעיתים כי יוצא מגדר שליטה...

אנו חיים בעולם שניתן להגדירו כפורנוגרפי (...) תכנים מיניים, חלקם בוטים במיוחד וחלקם בוטים פחות, מצויים בכל מקום ומצריכים זהירות ושמירה מיוחדת.. אך האם אנו רוצים שגם השיח הלכתחילי על מיניות יהיה כזה?? האם איננו רוצים לשמר עדינות ונקיות כלפי עצמנו וכלפי ילדינו בשיח הנ"ל? האם כל דבר, בכל לשון ושפה וסגנון יכול להיכתב ובכל מקום?? וודאי שיש צורך להיות בהירים וברורים, להשתמש בלשון מדוייקת שתובן היטב לכל שומעיה, אך כל זה אינו מחייב שיח פורנוגרפי חלילה, וודאי שלא שיח פורנוגרפי בשם "היהדות"..
והדברים נכונים לפוסטים בפייסבוק שלעיתים הרחיקו לכת בתיאורים הארוטים המופיעים בהם בשם ה"פתיחות" והליברליות הדתית; מכירות של אביזרים אינטימיים בסיומן של הרצאות (האם נכון לרכוש אביזרים כאלה לעין כל??) וגם שו"תים שראוי לחשוב היטב האם לפרסמם או להפנותם באופן אישי לשואל.

חשיבות הנושא כמו גם קדושתו מחייבת זהירות יתירה באופן הנגשתו לציבור. לא כל דבר ראוי שיאמר בכל פורום, ולא כל מה שנאמר נכון שיכתב, ולא כל מה שנכתב ראוי להיות מופץ בשער בת רבים. חכמים הזהרו בדבריכם.

"מידת הצניעות גורמת טובות רבות בעולם... ומתוך כך היא זוכה לדחות מפניה דברים שהיו טובים מצד עצמם.." (מידות הראיה)

 

למאמרים נוספים

20.02.2020

1. אז על צניעות תדברו בצניעות ועל מיניות תדברו בפתיחות. (תמר)

איזה מין עיוות זה לקרוא למיניות צניעות..

דווח על תגובה לא ראויה
20.02.2020

2. 1 - העיוות הוא דווקא בהפרדה בין המושגים. צניעות זה מושג שקשור להמון תחומים בחיים, כולל מיניות (ומיניות היא בסיס לאישות/זוגיות בריאה. אגב צניעות זה לא בהכרח)

דווח על תגובה לא ראויה
20.02.2020

3. צודקת (יוסי)

אני חסמתי את האתר הזה בבית בגלל השאלות ההלכתיות הבוטות שמתפרסמות בו. ילדה שלי צריכה לקרוא תשובה של רב על יחסים לא נורמליים? זה מוגזם ובוטה, וצריך להשאיר את זה לספרים ולשאלות רב אחד על אחד. אין לי בעיה עם שום שאלה, יש לי בעיה עם הפרסום.

דווח על תגובה לא ראויה
20.02.2020

4. 3 - מסכים. לא חשבתי על זה. ( )

מצד אחד אני "נהנה" מהשאלות האלה, כאדם בוגר שלומד מהתשובות של הרבנים, כולל שאלות כאלה, אבל לא חשבתי על כך שהאתר פתוח גם לילדים ששאלות כאלה לא אמורות להיות חלק מ"סדר יומם". בהחלט לאדם הבוגא לא אמור להיות הבדל שין שאלות של או"ח ויו"ד לשאלות אב"ע, אבל זו בהחלט נקודת תורפה.
אני לא חושב שזה בכוונת זדון או "רשלנות". אני קיבלתי את הרושם שבאתר מנגנון פרסום השאלות הוא אוטומטי ואקראי באופן שרירותי, וכבר כמה פעמים הפנתי את תשומת הלב לשאלות שהשואל ביקש לא לפרסם והן פורסמו.
נראה לי שהערתך צריכה לעודד את צוות האתר לבנות מנגנון, ששאלות כאלה לפחות לא יפורסמו בעמוד הבית (כך שהנגישות תרד ויהיה זמין דוקא למי שיחפש).
אני מבין את הצורך בכך ששאלות כאלה יהיו נגישות באתר כדי שאנשים יכירו, אבל עם ההערה הנכונה שלך, אני חושב שבהיעדר מנגנון שיכול לסנן את הניגשים לתשובות האלה, אולי באמת יצא שכרו בהפסדו...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
יאיר נתניהו צילום: מארק ישראל סלם-פלאש 90

יאיר נתניהו מתנצל בפני דנה ויס: "למה שפרסמתי אין בסיס"

קרא עוד