סגור

רק הגיעה מאתיופיה - ומיד קיבלה לידיה אמצעי למניעת הריון

היא היתה אמא לשישה ילדים, אשר רק לפני ימים ספורים ירדה מהמטוס מאתיופיה. אליי היא הגיעה, עם התקן תוך רחמי שקיבלה, מלווה בעובד סוציאלי שדיבר בשמה, בלי לברר מהו רצונה

ד"ר חנה קטן
ד בתמוז התשעט
,
07 ביולי, 2019 14:01
ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטןצילום: באדיבות המצולמת

היה זה בשלהי שנות השמונים למניינם. "מבצע שלמה" הביא בכנפיו את שיאם של הכיסופים לארץ חמדה. זקנים, נשים וטף התקבצו ובאו, בתלאות וביגיע רגליהם. חלק מהעולים הגיעו למלון 'שלום' בבית וגן בירושלים. אני עבדתי אז בתחנה לבריאת האם והילד של משרד הבריאות, בסמיכות למלון. 
הייתי מגיעה, כרסי בין שיניי, כדי לבדוק ולתת יעוץ מקצועי לנשים צעירות שזה עתה ילדו. העבודה הייתה די שגרתית, ולא ממש מאתגרת, אך למדתי שגם מעקב שגרתי הוא בעל חשיבות.

בוקר אחד הגיעה אישה קטנה ממלון שלום, עולה חדשה, מלווה באיש גדול, ישראלי שאיננו מדבר אמהרית, מחזיק בידיו המגושמות התקן תוך רחמי ארוז בקופסה. הם נכנסו יחד לחדר, והאיש פתח בשיחה בעברית, כשהאישה שלידו מסתכלת עלי בעיניים זגוגיות. הוא הסביר שרק לפני ימים מספר היא ירדה מהמטוס. יש לה שישה ילדים קטנים, בעלה חולני, והיא לא מבינה מילה בעברית. הוא מלווה אותה מטעם השירות הסוציאלי. הוחלט פה אחד [לא ברור מי החליט, ברור רק שאת פיה ואת פיו של בעלה שכחו לשאול] שהיא צריכה במשך העתיד הנראה לעיל למנוע הריון, ולכן יש להתקין לה התקן תוך רחמי.

חשבתי שאולי אוזניי בוגדות בי. האישה הזאת הגיעה עם מלווה איש ולא אישה, מלווה שלא דובר את שפתה, שקובע עבורה שהיא צריכה לעבור תהליך אישי ואינטימי ביותר. יתכן מאד שמעולם לא פגשה רופאת נשים ולא עברה בדיקה גינקולוגית שהיא בהחלט מביכה. אבל יתרה מזאת - אולי היא בכלל לא מעוניינת בהתקן? אולי היא מתכננת את המשך הילודה של משפחתה לפי ראות עיניה וראות בעלה? מולי התייצב הפטרנליזם הממסדי בתפארתו. מפלצת שכזאת. 

אני הדפתי את המפלצת, והנמכתי את קומתה. גייסתי מול פניו החתומות של המלווה הגברתן מבט אסרטיבי, וביקשתי ממנו שיעשה 'אחורה פנה': 'תחזיר את הגברת הנחמדה הזו הביתה לחיק משפחתה. אם יעלה בה רצון ל'תכנן' את משפחתה שתשב איתה עובדת סוציאלית ותשוחח אתה באמהרית או לפחות עם מתרגם צמוד, תסביר לה בפרוטרוט על מה מדובר ומה זאת בדיקה גינקולוגית, תקבל ממנה הסכמה מפורשת לתהליך, ואז שתחזור אליי עם מלווה אישה, דוברת אמהרית, ורצוי גם עם בעלה. רק כך היא תוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך בניית משפחתה'.

האיש היה מופתע, וכך גם האחות שעבדה אתי. גם אני הופתעתי מהקול הנחרץ הזה שבקע מתוך גרוני. הקול הזה היה קולם של עולים חדשים חסרי ישע בארץ חדשה, נבוכים ומתרגשים, אבל גם קול של אחים יקרים, שווי ערך, בעלי דעה והשקפת עולם ומערכת של מנהגים ושל הליכות משלהם.
עברו מאז שנים רבות. העדה האתיופית היא חלק בלתי נפרד מהרקמה האנושית שמרכיבה את ארצנו ואת עמנו. לפעמים הם שותקים. שותקים מידי. ואז באה התפרצות של הר געש, של רגשות ופגיעות מודחקים. הר הגעש הזה מבקש 'תסתכלו עליי כשווה בשווה. תקשיבו למצוקותיי'. רק חבל שכאשר הר הגעש הזה מתפרץ הוא לובש שלהבות אש...

לפני שנים, כשגרתי ב"קרית חינוך שעלבים", סיפרה לי חברתי הרבנית ד"ר נעמי שחור, חוויות משיעור שהיא העבירה בבית ספר "שלהבת", שקלטה כיתה של עולים ממבצע שלמה. היא נכנסה לכתה הומת ילדים מתוקים, והעבירה שיעור על מלאכי השרת שמלווים את שבת המלכה.

ואז בקשה מהתלמידים שיציירו להורים לכבוד שבת ציור על המלאך הטוב שאומר אמן על הברכה בבית ועל השולחן ערוך, והמלאך הרע שלא מוכן לכך. כשהיא הציצה בציורים של התלמידים הקטנים היא נדהמה: צבעוני על גבי לבן המלאך הטוב הופיע בציור אחרי ציור כדמות חייכנית שחורה, כאשר המלאך הרע מצויר כשהוא מכוער ומצומק ולבן כשלג..

הכל תלוי בנקודת המבט.

 

 

לטורים קודמים
 

07.07.2019

1. מנקודת מבט אחרת... (שיר)

ספרה לי אשה שעלתה עם תינוק בן חודשיים, שהציעו לה אמצעי מניעה והיא סרבה כי היא מכירה את גופה ויודעת שהיא לא תכנס להריון בשנתיים שלוש השנים הקרובות, כי כך היה לה באתיופיה, אבל ראה זה פלא- היא נכנסה ישר להריון! היום היא יודעת שהתנאים, התזונה וכו' כאן בארץ שונים והפוריות כאן לא כמו באתיופיה, אבל לא היה לה מושג על זה כשהגיעה

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

2. אכזרי (בן העדה)

לא רק זה כי לא "סמכו" עליהן נתנו זריקות שמחזיקות לחודש והרבה צעירות נפגעות מיזה וחווה קושי בלביא ילדים למרות שהפסיקו והרבה נשים גם חלו כתוצאה מתופעת לוואי
ממוחים שבדקו אומרים שככה נמנע לידה של דור שלם בקהילה שילדים נחשבים לאושר ועושר
זריקות שבדרך כלל נותנים לנשים שסובלות מפיגור

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

3. עם ישראל חי! (עמיחי)

ד״ר חנה קטן אני לא מכיר אותך אבל הצלחת להרגיש אותי ממש-מאחל לך שנים של עשייה טובה ומבורכת ומאחל לאנשים(שכבר צריכים טיפול כזה)ליפול לידיך המקודשות

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

4. תגובה לשיר (טופז)

אבל זה לא העניין בכלל. מדובר על כך שהחליטו על עתידם וגופם מתוך התנשאות

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

5. פעם הבאה כשיגיעו אתיופים (נשלח אותם לשעלבים/נוף איילון)

בס"ד
איזה עם ישראל
אוכלוסיה סנובית מפונפנת שגרה בגטאות יוקרתיים ויקריים
אז זורקים את האתיופים לשיכונים/רכבות/סלאמס-קרית מלאכי/חצור /חדרה
ואז האליטה הדתית לאומית לא תפגוש אותם בכלל. ( אלק עם ישראל.... שגר באלון שבות בהרחבות של הקיבוצים הדתיים בגב"ש ובמלאבס- צבועים ממדרגה ראשונה..

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

6. תגובה למגיב 5 (משה )

אתה חוצפן קטן וגם קצת עלוב נפש. הציונות הדתית היא שקיבלה את האתיופים בני עקיבא הם שקיבלו וחיבקו והזיזו את שבת התנועה עקב חג הסיגד. שר ההיסטוריה ישפוט שאין מגזר שקלט ותמך יותר מהציונות הדתית. כלימה תכסה פניך.

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

7. ורצוי מלווה בבעלה.. כי מה פתאום שהיא תחליט לבד (תמר)

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

8. הזכר בעל אותה מתי שרצה. איך הזנאי יפרנס 6 פלוס (6מפת)

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

9. ממתי באתיופיה שאלו עת אישה. היתה שפחה (ח. תמ)

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

10. ממתי באתיופיה שאלו עת אישה. היתה שפחה (ח. תמ)

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2019

11. ממתי באתיופיה שאלו עת אישה. היתה שפחה (ח. תמ)

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2019

12. 7- רואים עד כמה את "מבינה" בזוגיות... (לידיעתך: החלטות משפחתיות מתקבלות י-ח-ד)

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2019

13. כעת ב0404 (חדשות מתפרצות)

עירנותו של אזרח מנעה אסון לאחר שדיווח למשטרה כי הוא מזהה אזרחים מבני הקהילה האתיופית מניחים אבנים גדולות על מסילת הרכבת סמוך למתחם ״ביג״ בבית שמש – כך נודע לראשונה לחדשות 0404.

כוחות שהגיעו למקום זיהו את האבנים והורידו אותן מהמסילה. קצין משטרה לחדשות 0404: ״זה הרבה מעבר לחציית קו אדום – נמנע כאן אסון״.

בנוסף, בבית שמש פרצה שריפת קוצים בסמוך להפגנת כמה בודדים מבני העדה. במשטרה חושדים כי החשודים הציתו את האש ועצרו אותם לחקירה.

בצומת גדרה הפגינו בני הקהילה כשהם רעולי פנים וזרקו אבנים לעבר הרמזורים במטרה לנפצם. שוטרים עצרו את אחד מהחשודים והעבירו אותו לחקירה.

המשטרה מאשרת את הפרסום הראשון בחדשות 0404:: 

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2019

14. לעיתים טובת הפרט נוגדת את טובת הפרטים הסובבים (יהודי)

לפעמים על המדינה להתערב. ברור לי שהאמפטיה של אנשים שקל להם לדבר (כי לא הם יקחו אחריות כשדברים ישתבשו), מכהה את יכולתם לחשוב באופן צלול. כשאפשר להטיב עם הפרט ראוי לעשות כן, אך לא על חשבון טובת הפרטים הסובבים אותם.
ברור היה שלא ישתלבו במהירות בתעשייה (עקב הבדלי תרבות שפה והשכלה) וכן שיש לספק להם סיוע עד שיעשו כן, וזהו נטל עצום על אזרחי המדינה. נטל שלקחנו על עצמנו ברצון, בכדי להביא עוד יהודים לארצם. אבל לא יהיה הוגן מצידם להגביר את הנטל ע"י הגברת הילודה, הרי מעשה זה משול ללכלוך הרצפה בזמן שהמנקה עושה את עבודתה. היות והבדלי התרבות גדולים, לא סביר היה להניח שיבינו את השיקולים הללו ויקבלו את ההחלטה הנכונה, ועל כן התקבלו ההחלטות שהתקבלו ע"י המדינה. וגם אז, בשום אופן לא ננקטו צעדי אלימות, אי נוחות לכל היותר.
אוסיף ואומר, בתור אחד שגדל באזור שקלט משפחות עולות, הבנים שהגיעו הכי רחוק ואף הצטיינו במה שעשו, היו במשפחות הקטנות, קרי ילד אחד או שניים. לא אוכל להוכיח זאת אך אבקש שתפקחו עין ותראו אם אתם מגלים דבר דומה.

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2019

15. ל-12 אני מבינה שהרופאה לא צריכה להתערב, זה לא עניינה! (תמר)

יש לה מטופלת ואיך היא קיבלה את ההחלטה זה ממש לא עניינה, היא נכנסת לתחום דהוא לא שלה ויחסים זוגיים והחלטות זוגיות לא נוגעות לה, לכן תגובתך לא עניינית בכלל!

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2019

16. חמור הדבר עד מאד (גיחזי)

נחשף הסוד האפל ביותר של ה"עדה" האתיופית אותו הם לא רוצים שתדעו:

1 האתיופים הגיעו לישראל עם העבדים שלהם ה"ברייה". מבלי שהרשויות בישראל ידעו על כך.

2 האתיופים עוד באתיופיה כפו על ה"ברייה" את העבדות רק בגלל שהם שחורים יותר.
ה"ברייה שחורים בעלי שער מקורזל ושיניים לבנות והם כהים בעורם יותר מהביתא ישראל".

3 גם ילדיהם של הברייה נחשבו כעבדים במשפחה שהחזיקה אותם. וכך היו "אדונים" רבים מ"הביתא ישראל" שהחזיקו שפחות ברייה בבתיהם לצרכים מיניים בלבד. וידועים גם מקרים הפוכים של "גבירות" שהחזיקו עבדי בריה בבתיהן לצרכים מיניים.

4. היה מקובל שאדונם של הברייה יביא מהם צאצאים אם כי אלו לא נחשבו בשום אופן כיורשים שווי זכויות.

5 כמה מהברייה שהגיעו לישראל בעיקר המבוגרים יותר חששו להתנתק מאדוניהם לשעבר ונשארו בכפייה להתגורר ולעבוד בבתיהם. האתיופים השחורים נשארו עבדים גם בישראל!

6 על מדינת ישראל להקים וועדת חקירה ממלכתית כדי לחשוף אחת ולתמיד את הגזענות והצביעות הלא נתפסים של ה"עדה" הרעה האתיופית. לחקור על החזקת עבדים אתיופים ממוצא "ברייא" (כהים יותר) בכפייה על ידי אתיופים ממוצא ה"צ'ואה" (כהים פחות) כיום בישראל!!!

7 גם היום בישראל, הגזענות הפנימית נמשכת. חיילים ממוצא אתיופי סירבו לקבל את מרותו של מפקד מבני הברייה.

8 אחוז קטן של דם "ברייה" בדמו של אדם הופך אותו לפי ה"עדה האתיופית" אוטומאטית ל"ברייה מלא" ו"הכתם" לא יכול להתנקות. האתיופים בישראל מסתייגים בתוקף מנישואין ל"ברייה".

9 האתיופים ביצעו מילת נשים. במדגם שפורסם בשנת 1997 נמצאה ב-42 מתוך 113 נשים שנבדקו עדות למילה מסוג כלשהו. המדגם לא פורסם בתקשורת הישראלית מחשש לתגובתה של החברה ליוצאי אתיופיה. (ויקיפדיה)

לפי כל בדיקות הגנטיקה המוסתרים מהציבור ע"י כת הפולטיקלי קורקט אין כל קשר גנטי בין האתיופים לבין העם היהודי.

פרופ' סטיבן קפלן שחקר לגבי ה"עדה" במשך 30 שנה הגיע למסקנה חד משמעית: האתיופים אינם יהודים ואינם מצאצאי יהודים!!!

מקורות: חוקרת הפולקלור הגר סלומון. האנתרופולוגית שלווה וייל. מלכה שבתאי. נטשה מוזגוביה.7 ימים 1.11.2002

דווח על תגובה לא ראויה
09.07.2019

17. הסיור על מלאכי השרת -מבחיל ועלבון לאינטיליגציה (היסטוריון)

במקום לתת לילדים תחושה של קדושת השבת שוטפים להם את המוח בסגנון נוצרי מהזן הנחות ביותר. ואת עוד מתגאה בזה. ואחר כך עוד מדברת על פטרנליזם והתנשאות. את וחברייך למגזר 'העליון' המצאתם את ההתנשאות וההתבדלות

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בית משפחת דוואבשה השרוף בדומא צילום: מרים אלסטר/פלאש 90

הרב אבינר על ההרשעה בפרשת דומא: "ייתכן וקרתה כאן טעות חמורה"

קרא עוד