סגור
חדשות כיפה

הקליפ החדש של נטע ברזילי - הורג לנו את האהבה

השיר החדש של נטע ברזילי "באסה סבבה" ממשיך לרכב על הגל הפמיניסטי שברזילי ניצחה אתו את האירוויזיון בשיר "טוי". אבל לאחד המסרים הדומיננטיים בו, אני ממש לא מתחברת

נטע ברזילי

נטע ברזיליצילום: Yossi Zamir/Flash90

"טוי" הרוויח שתי ציפורים פמיניסטיות במכה אחת: גם הצבת מודל יופי נשי שאיננו נכנע לתכתיבי הרזון, וגם הצבת האישה כאסרטיבית וחזקה מול בן זוג שמתייחס אליה כמו צעצוע. כפמיניסטית, אני מאוד מתחברת למסר הראשון. כפמיניסטית יהודייה דתיה, אני מסתייגת מאוד מהמסר השני.

כאשר שאלתי את תלמידותיי על מה מדבר השיר "טוי", הן ענו לי שזהו שיר פמיניסטי שקשור לתנועת me too. כשתרגמנו יחד את מילות השיר, רובן הופתעו לגלות שהשיר לא עוסק באישה שמשיבה חזרה לבוס שהטריד אותה מינית, או לגבר שישב לידה באוטובוס וחצה גבולות. מדובר בבן הזוג שלה, שהיא מקווה שיתחרט על כך שעזב אותה. על הדרך היא קוראת לו שוב ושוב "stupid boy", כינוי משפיל שמשום מה נתפס כמעצים נשים שאומרות אותו לבן הזוג שבו הן עדיין חושקות, בתקווה שיבין את הטעות, יתחרט וישוב אליהן.

השיר החדש, "באסה סבבה", והקליפ המושקע שלו (עלותו למעלה ממיליון שקלים), כבר לא יאפשר לתלמידותיי להתבלבל. כאן הנוכחות של בן הזוג חדה וברורה. הקליפ מתחיל בחתונה (נוצרית, אגב), שבעיצומה בן הזוג של נטע מתחרט ובורח רגע לפני ה"איי-דו". מאותו רגע הקליפ מתדרדר לתרחיש אימה שבו נטע מאיימת עליו "אני אכה בך כמו בתוף, אני אוכל אותך, אלעס אותך כמו מסטיק, כדאי לך להתקשר לאמא שלך ולספר לה שהרוצחת שלך מגיעה".

הגבר בורח כל עוד נפשו בו, ונטע, ההופכת בינתיים לקרנף ורוד, רודפת אחריו, תוך שהיא מתגאה בגזרתה העבה, מנסה לדרוס אותו בגופה הקרנפי העצום, משליכה עליו מסטיקים ולבסוף מטביעה אותו בבריכת מסטיק ורודה ומבחילה. לאורך כל הקליפ על פניו של הגבר הבעה אחת: אימה, כשעל פניה של נטע ההבעה ההפוכה: הנאה סדיסטית מהסבל שהיא גורמת לו. יש שיתגרמו את ההבעה הזו כ"עוצמה נשית".

בני זוג בוויכוח

בני זוג בוויכוחצילום: שאטרסטוק

 

בקליפ החדש שלה, נטע ברזילי ממשיכה לקשור בין ממדי גופה לבין העוצמה הנשית שלה. אך הפעם, הגוף הנשי גדול הממדים, הופך להיות מילה נרדפת לאלים, כבד, מועך. גודלה הפיזי של האישה מתורגם לכוח פוגעני ומעניק לו יתרון מפוקפק בסצנה שבה הגבר ה"קטן" בורח מנטע-הקרנף-הענק שמנסה לדרוס אותו.

זו אמורה להיות עוצמה נשית, אבל אם נתבונן היטב, האישה הגדולה שבשיר, היא בעצם בכלל לא אישה. במהלך הקליפ כולו בולט לעין הקשר, שתיאוריות פמיניסטיות רבות כבר נכתבו עליו, בין ההבניה התרבותית של "נשיות" לבין ילדותיות: התפאורה הוורודה, מוטיב המסטיק, וגם נטע עצמה שעוטה על עצמה מדי פעם תלבושת, תסרוקת והבעת פנים שמשווים לה מראה של ילדה מגודלת באמצע התקף "טנטרום" (התקף זעם שמאפיין ילדים).

נטע מתאמצת להתבטא כסוג של ילדה קטנה שרוקעת ברגליה בזעם כי לא קנו לה את הצעצוע שרצתה, כי הגלידה שלה נפלה על הרצפה, כי החבר שלה רוצה להיפרד ממנה. כל אלו מנציחים את המשוואה: אישה היא בעצם לא יותר מילדה גדולה. אסור לעצבן את הילדה הגדולה הזאת, כי אז היא תצא מכלל שליטה. לא שליטה נשית יש פה, אלא אובדן שליטה. לא אישה שלוקחת את גורלה בידיה, אלא שוב חזרה על המודל השוביניסטי של האישה ההיסטרית שצריך להיכנע לגחמותיה כי לעולם אין לדעת מה יגרום לה "לאבד את זה".

בשנות השבעים של המאה העשרים, הופיעה על בימת הפמיניזם הסיסמא "האישי הוא הפוליטי". החידוש שלה: במקום להתמקד אך ורק בזירה הציבורית ולחשוף בתוכה דיכוי של נשים, עלינו לקרוא גם את קורות החיים הפרטיים שלנו בעיניים מגדריות, ולחשוף את יחסי הכוחות שחבויים בהם. הרעיון הזה, שיכול להיות בו לפעמים גרעין של אמת ושל עומק, חלחל לתודעה הציבורית באופן מוקצן ופשטני, וכיום הוא מאפשר לפמיניסטיות מסוימות לראות כל זוגיות, מעצם היותה, כמערכת של יחסי כוח בין גבר לאישה.

צילום: shutterstock

 

הסיסמה "האישי הוא הפוליטי" הפכה כבר מזמן לסוג של סטיקר שניתן להדביק אותו על כל סיטואציה פרטית מתוך חיי היומיום של זרובבל כהן או איזדרכת לוי: בעלך לא מעוניין לרכוש ספה חדשה לסלון? זה בגלל שהוא גבר שתלטני שמכפיף את האישה לבטל את רצונה כלפיו. בן זוגך סבור שהספר שאת קוראת משעמם? זה בגלל שהוא גבר קר, נטול רגשות ולא מחובר לעצמו (ואלייך). בן זוגך רוצה לסיים את הקשר? זה בגלל שהוא גבר שמשתמש בנשים כמו בצעצוע. זה לא בגלל שהוא "זרובבל כהן", אלא זה בגלל שהוא "גבר". ובמילון הפמיניסטי המסוים הזה, "גבר" פירושו אלים, כוחני, נצלני, כזה שצריך "לנצח אותו", כי כוח מבין רק כוח. לכן, אם תקראי לו טיפש, תשפילי אותו, תאיימי עליו, תדרסי אותו, תטביעי אותו, תהפכי מ"אישה מוחלשת" ל"אישה חזקה".

פמיניסטיות רבות מבינות כיום שסיסמת "האישי הוא הפוליטי", אחראית ללא מעט עצב, בדידות, וחוסר אמון באהבה זוגית. בצורה הפשטנית שלה, הסיסמא הזו למעשה מנציחה מאבקי כוחות בין גברים לנשים, וגם מייצרת הרבה מאבקי כוחות חדשים. כאשר אישה 'מנצחת' את הגבר שהטריד אותה מינית, זה אכן הישג. אך כאשר האישה שואפת 'לנצח' את אהוב ליבה, שרק לפני שניה היא רצתה להינשא לו, זה כבר מטריד.

כאישה דתיה, גדלתי על תפיסת עולם אחרת. אני שותפה בכל ליבי למיתוס היהודי של ברית הנישואין, של השכינה ששורה בין בני הזוג, של התשוקה בין איש לאשתו כתשוקת הדוד והרעיה ב"שיר השירים", כהתרחשות של קדושה, כתשוקת עם ישראל והקב"ה. זוגיות לא חייבת להיות יחסי כוח. היא יכולה, וגם אמורה להיות, המקום הביתי, הרך, הקשוב, המעצים הזה, שכל אדם (באשר הוא גבר או אישה), משתוקק להיות בו.

זו גם הסיבה שאני, כפמיניסטית, לא מוכנה להמיר את המילה "בעלי" בכינוי "אישי" או כל כינוי אחר. הלוחמה הפמיניסטית בכינוי "בעלי", מדביקה את הסטיקר "יחסי כוח" על מערכת היחסים האישית שלי ושל אהובי. לא מתאים לי. אין בי כל צורך להשתחרר מ"בעלותו" של בעלי עליי, משום שאין לי צורך להשתחרר ממשהו שלא קיים. כשאני ו"בעלי" רבים, אנחנו רבים כאנשים פרטיים, ולא כנציגים של מאבקי הכוחות המגדריים. אנחנו לא מעוניינים "לנצח" זה את זה, אלא אם כבר, לנצח את היריבות בינינו, לנצח את אי ההבנה, לנצח את הצורך לנצח.

לסיום, אני מאחלת לכל הגברים והנשים באשר הם: אם כבר לטבוע בבריכה ורודה, אז לטבוע יחד עם אהוביכם בבריכה ורודה של קיטש רומנטי, ולא בבריכת הבדידות הזועמת-היסטרית-נקמנית-ילדותית של נטע ברזילי. נטע ברזילי, על אישיותה הצבעונית וכשרונה הנדיר, הייתה יכולה לחולל מהפכה תרבותית פמיניסטית אמתית. בינתיים, היא נוקטת בגישה של "תמות נפשי עם גברים", ועל הדרך הורגת לנו את האהבה.

 

 

הכותבת: אוריה מבורך - מלמדת בבית מדרש אתר"ג באולפנת נווה חנה, דוקטורנטית למגדר, ומקימת מכון "אפרכסת" - להתמודדות החברה הדתית עם אתגרי הפוסטמודרניזם.

11.02.2019

1. אפשר לפרש את זה ככה ואפשר לפרש את זה כביטוי לרגשות אמיתיים וכנים של אשה שנעזבת (מיקה)

יש יותר מדי זכרים שאינם גברים שנוקטים בגישת השקר והרמאות עוברים מאחת לשניה, משחקים משחקים, מבטיחים אפילו חתונה ובורחים ברגע האחרון, מתחתנים כי ככה יוצא ובוגדים כי נמאס להם,
על כל ההתנהגויות העלובות האלה בא השיר של נטע . כשאשה נפגעת היא לרוב מתכנסת בעצמה,
פגועה מאוד, ולוקחת הכל פנימה, הכוח של נטע בשיר הזה הוא לאפשר לנשים להרגיש מספיק חזקות
כדי להדמות לקרנפית שמתקיפה את מי שפגע בה, ולא נכנעת לכאב, לפגיעה ולזלזול הזיכרי.
כדאי מאוד לכותבת הכתבה שהיא דתיה להבחין בין אהבה שיש איתה מחוייבות, אחריות ורצון לתת ולהעניק לבין לתת אמון בזכר שמשחק משחקים לא נאמן ועובר הלאה גם מתחת לחופה.
אולי במגזר הדתי זה פחות קיים התופעה הזאת, כי יושבים להם על הראש, במגזר החילוני זה קורה כל הזמן וקורה יותר מדי גם לנשים נשואות, גם לנשים אוהבות, וגם לנשים שנתנו את גופן ונשמתן לזכרים שלא שווים את זה.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2019

2. מצטער אבל לקחת את זה רחוק מידי... (ארז)

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2019

3. יופי של מאמר (איה)

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2019

4. שיר דוחה ממש (טליה )

הטבת לנסח במדויק ובכשרון את המסרים הקלוקלים של השיר הדוחה.
נטע בהחלט מוכשרת אבל צריכה הדרכה וויסות של התוצרים שלה .במידה ותמשיך להפגין שירה וביצועים גסים כל כך, חשוב כחברה שנחרים אותה .
ב

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

5. אההה (חלי)

מה זה ?
מה זה היה ?
מאיפה מוציאים צרחות כאלו ?
ומה הקטע של הטטריס והמסטיק והקרנף
לי זה מרגיש כמו ״ בחזרה לשנות התשעים הלעוסות וחסרות החן והטעם ״

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

6. מאמר מעולה אני מסכימה לחלוטין חידדת לי למה הסתייגתי מהקליפ הזה (אישה דתית)

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

7. מעניין (א)

נהניתי לקרוא. סוף סוף קצת הגיון בנושא ההעצמה הנשית המזויפת הזו.

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

8. המאמר מוגזם ומוקצן (שיר מדהים. המאמר מוקצן ומוגזם)

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

9. זה לא נכון לגבי השיר טוי (רק אני)

הוא לא בהכרח נדבר על בן זוג. וגם אם כן, המסר של "אי מי לא צעצוע" וגם לי יש אישיות משלי נכונה מאד.
לגבי הקליפ השני : המסר ממש בעייתי. הקליפ מעוצב מדהים ונטע שרה ונראית מדהים. אבל הקליפ אכן משדר אלימות. אז הבחור לקח.צעד אחורה אז מה?! לרצוח אותו?! אגב, נטע אמרה לפני השיר שהקרנף לא מסמל את גופה אלא את העור העבה שפיתחה המשך השנים כלפי פגיעות. אז מי שהוא שלו עבה לא אמור לרוץ ולנקום במי שפגע בו...
אני רק תוהה מה היה קורה אם זמר היה מוציא את הקליפ הזה. בו הוא היה הופך לשחור כחול טזועם שרץ אחרי האשה המבוהלת שסרבה לו . מאיים ברציחתה ובאכילתה ומטביע אותה בים כחול..... איזה רעש מוצדק היו מקימים כל ארגוני הנשים....
ובלי קשר, נטע זמרת מוכשרת ומפגינה אופי מדהים ונח והקליפ הזה מאד קליט ועשוי טוב. אבל המסר של הקליפ מאד בעייתי

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

10. אני אתאיסטית, לא מאמינה ב"קדושת" המשפחה. אני נגד אלימות. הקליפ הזה אלים ומעודד אלימות (שולי)

אני מאמינה בשוויון בין אנשים. לכן... צריך לנסות לבדוק מה קורה אם השיר היה הפוך, גבר רודף אחרי אשה ורוצה להרוג אותה, בעיני זה נורא, וממש לא משנה אם מי שברח מהחופה זו האשה או הגבר, וממש לא משנה אם הרוצח הוא אשה או גבר. הסתה לרצח זה דבר שצריך להחרים אותו ולהלחם בו, גם אם הוא צבוע בוורוד

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

11. נכון (קרן מזור)

מסכימה עם כל מילה שלך. מאמינה שנטע בתחילת דרכה והתעשייה קצת טישטשה אותה ויש לי הרגשה שיום אחד היא תבין ותשנה את המסרים שלה ותתחיל להבין שבלי כבוד לגברים היא מאבדת את הכבוד לעצמה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

12. הכותבת בגלל הדת מתקשה לתת ביקורת פיירית (א)

הקליפ אמור לפנות לקהל בכל העולם. מדובר פה על העצמה של נשים. ברורה לי הבעיה של אישה דתיה שלא תבין זוית ראיה של אישה חילונית גדולת ממדים שלפני פרסומה חוותה אכזבות ודחיה ורוצה להעניק לבנות מינה העצמה נשית. מדובר על קליפ שאמור להיות גדול מהחיים. קליפים קצרים של 3 דקות אם לא ישדרו משהו גדול מהחיים וקיצוני לא יהיו מעניינים. הדתיות של הכותבת שרגילה לתרבות גברית שולטת אם תודה בזה ואם לא משפיעים על כתיבתה. קשה לי להבין איך היא מגדירה את עצמה כפמיניסטית שיש לה בעיה עם העצמה נשית

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

13. ל1- היית חושב/ת כך, גם אם היה מדובר ברזון קיצוני? (אוריה)

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

14. דיי עם הכבדות, נטע את נהדרת, תצליחי! (מיכל )

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

15. מאמר מעולה! ניתוח מדוייק! (מיטל)

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

16. רק שיר פופ קליט שמנסה להדהים ולהצליח ואולי לגמור חשבון....לא צריך להגזים במשמעויות (רונה)

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

17. זה פשוט זבל ענק. אין לה מושג בשירה ובאמנות היא צועקת, מקרקרת וממשיכה את הזבל שבשיר הקודם. במקום לתת חשיפה ובמה לתת רמה כזו קיימים מאות זמרים ויוצרים ש (רון)

זה פשוט זבל ענק. אין לה מושג בשירה ובאמנות היא צועקת, מקרקרת וממשיכה את הזבל שבשיר הקודם. במקום לתת חשיפה ובמה לתת רמה כזו קיימים מאות זמרים ויוצרים שעושים אמנות בניגוד אליה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2019

18. השירה והשיר שנטע שרה זה פשוט זבל ענק. אין לה מושג בשירה ובאמנות היא צועקת, מקרקרת וממשיכה את הזבל שבשיר הקודם. במקום לתת חשיפה ובמה לתת רמה כזו קיימים (רון)

השירה והשיר שנטע שרה זה פשוט זבל ענק. אין לה מושג בשירה ובאמנות היא צועקת, מקרקרת וממשיכה את הזבל שבשיר הקודם. במקום לתת חשיפה ובמה לתת רמה כזו קיימים מאות זמרים ויוצרים שעושים אמנות בניגוד אליה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

19. מי יותר עוצמתית? (חוה מנסבך)

למי שחושב שהכותבת לא הבינה בגלל היותה דתית, או העמיקה יותר ממה שנטע התכוונה: העומק,הידע,יכולת הניתוח, כולם נוכחים במאמר.
אין ספק שאוריה הבינה היטב.
קבלו בכבוד את העובדה, שיש נשים חכמות ועוצמתיות,המסרבות לראות את עולמן כזירת מלחמה.
קבלו את העולם האוהב , המשקיע במערכות יחסי אהבה ומשפחה, לפחות באותה עוצמת הכלה שבה אתם מתייחסים לכל מערכת יחסים לא פשוטה, לכל בדידות קיומית, לכל מה שפחות משפחה ויותר פוסט משפחה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

20. מזכימה איתך. קליפ ומסר מזעזע (אפרת)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

21. לא מסכים איתך ולא אסכים איתך לעולם (יהוידע כץ)

מאז המאמר על ההומואים אני לא מאמין לאף מילה שאת מוציאה מהפה יא ליברלית כופרת

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

22. מאמר גאוני את אשכרה גאונה בהווה ולא סתם גאונה לשעבר (גאונה לשעבר)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

23. ככל שהאישה יותר שמנה ככה יש יותר עוצמה נשית........... והלוואי שישכילו להבין את זה במפלגת עוצמה יהודית. תשמינו! (דב )

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

24. סוף סוף מאמר אינטליגנטי באתר הזה. תזכי למצוות ולמילים טובות (עדי)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

25. יהוידע כץ, האם לא ידעת שהכותבת היא פוסט ליברלית? אי אפשר למיין אותה לשמרנות או ליברליזם! (קיווי)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

26. קיווי, פוסטים יש רק בפייסבוק. שהפמניסטיות האלה לא יבלבלו לך במוח עם המושגים שהן ממציאות (יהוידע)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

27. אכן שירים וקליפים אלימים ומזעזעים.מפחידה נטע הזאת... (חן)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

28. בהתחלה אהבתי את השיר+קליפ,אפילו מאוד (אני)

אחרי המאמר אני מבין שהכל אמת.
חשבתי לתומי שהכוונה בקרנף זה להילחם בחברה שרואה בשומן ובשמנים סיבה להרחיק ולשנוא אותם, אבל בתכלס, כל הקליפ סובב סביב שנאת בן הזוג (והגברים..?) ולאו דווקא החברה.
אני חושב שנטע היא בנאדם טוב ולא נראה לי שהמטרה שלה היא קידום ערכים פוסט מודרניסטיים פנימיסטיים, לפחות לא לפי הראיונות שעשו איתה, אבל בסופו של דבר גם השיר+קליפ האלה וגם TOY אומרים מסר די דומה. אולי יש ציפורים שלוחשות לה באוזן מה פוליטיקלי קורקט, וזו התוצאה

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

29. מאמר יפה מדויק ומעניין (גלעד)

כיף לקרוא רעיונות נקיים ובריאים

דווח על תגובה לא ראויה
17.02.2019

30. כנסו (אחת)

שיר וקליפ דוחה,
בלי רמה בכלל.......ממש בושה

דווח על תגובה לא ראויה
17.02.2019

31. אוריה יקרה תודה רבה על כתבה חשובה (מאיה)

ואין זה משנה אם זה בתגובה לקליפ.. הקליפ הוא רק פלטפורמה לדברים החשובים הללו
שנכתבו בטוב טעם ובאופן מתיישב על הלב
יישר כוח גדול

דווח על תגובה לא ראויה
18.02.2019

32. חזק!! ומדויק כל כך!!! (חיה)

דווח על תגובה לא ראויה
20.02.2019

33. השיר נהדר - הקליפ בשביל ילדים ולא בשביל מבוגרים (Yael Claire Shahmoon)

השיר נהדר והמילים הם קומיות עם הרבה שנינות ומסרים כפולים - כסיבוליקה- ולא כל מילה כפשוטה.
ההפקה המוזיקלית והמלודיה נהדרים ועדכניים - מזל שמשהו כותב בארץ ככה ולא הכל נשמע כמו המאה שעברה...ברכה!
יצאת טרחנית שמנסה למצא 'משמעויות' בקליפ קומי שמיועד לצעירים וילדים ולא למבוגרים כבדים - ולא הבנת שהקליפ משתמש בשפה ויזואלית שלקוחה מטרנד אופנתי של משחקי מחשבים משנות השמונים, ותרבות קומיקס יפנית . זה לא ילדותיות - זה סטייל קריקטורי והיתולי שלקוח מתרבות המונים של משחקי מחשב וסרטי אימה. ולכן יש בו הבעות פנים ותנועות מוקצנות - זה הומור!
נטע היא אמן צעיר ומבטיח שמצליחה, למרות כל הביקורת , להביא חומר מקורי ומפתיע- ואת יצאת די כבדה לחפור עליה ככה. רדי ממנה.

דווח על תגובה לא ראויה
20.02.2019

34. קראו את תגובה 33 ותראו איך "השיטה" עובדת (מ)

השיטה נוהגת להטמיע את האידיאולוגיה שלה בתוך אובייקטים "תמימים": קליפ, פרסומת, ראיון עם דוגמנית, ועוד... ואז, כמגיע מישהו שמעוניין לחשוף את האידיאולוגיה הסמויה, שמוסוות מאחורי אובייקטים שגרתיים ויומיומיים, השיטה מטיחה בו "מה אתה חופר? זה בסך הכל קליפ \ פרסומת \ ראיון עם דוגמנית"

אין דבר כזה "בסך הכל קליפ".
אל תתנו לשיטה לקחת לנו את את החפירה, חפירות זה כל מה שנשאר לנו...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שמואל אליהו צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

סמוטריץ' מגיב לניצן הורוביץ: "אתה תמשיך לרטון, הרב אליהו ימשיך לעשות"

קרא עוד