סגור

אני קוראת להקמת זרם חדש: פמיניסטיות לשעבר!

בעשרים השנים האחרונות נפל דבר בישראל. נשים עברו מחצאי משרות, למשרות מלאות. ממפרנסות שניות, או עוזרות בכלכלת המשפחה, הפכנו לנושאות מלאות בנטל. ואני שואלת בכנות, מי צריך את זה בכלל?

ורד אביעד
יא בשבט התשעט
,
17 בינואר, 2019 12:05

צילום: shutterstock

בתקופה האחרונה אני חושבת רבות על הפמיניזם, ועל התחושה וההתפכחות מהרומנטיזציה שיצרנו סביבו, ומהבשורה שהוא הביא איתו. אני אגיד את זה הכי פשוט ואמיתי: חברות, אני מרגישה שירינו לעצמנו ברגליים.  בעשרים השנים האחרונות, קרה דבר. נשים עברו מחצאי משרות, למשרות מלאות. ממפרנסות שניות או עוזרות בכלכלת המשפחה, הפכנו לנושאות מלאות בנטל. ואני שואלת בכנות, מי צריך את זה בכלל?

אני מסתכלת סביבי ורואה נשים קורסות. מהעומס, מהג'ינגול, מהצורך להיות גם מפרנסת, גם אישה, אמא, חברה, גם מטופחת, גם משכילה, גם הלכתית, וגם וגם וגם. זה מתיש ומי צריך את זה בכלל?

הבו לי את הבית. הבו לי את החופש שלי לבחור מה לעשות בזמן שלי, אין לי שום צורך או עניין בקריירה מפוארת, ובתלוש משכורת מנופח. אני נהנית לאפות עוגיות. אני נהנית לכתוב פרוזה. בינונית ככל שתהיה, אני נהנית ללמד וללמוד תורה. אני שמחה שיש לי בגדים מכובסים שמריחים טוב. אני מתרגשת כשמגירת הגרביים שלי מלאה. זה משמח אותי לראות שרוקנו את סיר המרק. זה משמח אותי כשמבקשים ממני להכין עוד תבשיל עוד עוגה עוד סלט. זה מסב לי קורת רוח.

נעים לי לשבת על הספה עם הבת שלי, ולצפות בסרט דרמה אמריקאי בשש בערב ולא להימרח על הכורסה מקריסה טוטאלית, אחרי יום שהתחיל בשש בבוקר ונגמר בחמש. זה מתיש אותי, ושואב ממני את כל מה שאני, זה מרוקן אותי מעצמי.

האימהות שלי חשובה לי, אני רוצה להינות ממנה ולהשקיע בה. החברות שלי עם בן זוגי יקרה לי, אני רוצה לטפח אותה ולהינות ממנה, לשמוח בה.  לא להגיע לדייט עם בעלי כשאני על ארבע, מיוזעת, ובקושי מחזיקה עיניים פקוחות לרווחה. 

גדלתי בבתי המדרש על התיזה שהקללה שלנו - הנשים, היא בעצב תלדי בנים. ילדתי, ובאמת שזה היה בעצב. גדול, וכואב, ומפואר, ואני לא רוצה להזיע עבור לחם. אני רוצה פשוט לקבל אותו. ככה -  מונח לי על האי עבודה במטבח לחם שיפון עשיר וטרי.

ואני אולי קוראת לתיקון להתפכחות. להקמת זרם חדש בפמינזם: פל"שיות - פמיניסטיות לשעבר. ככה גדלתי, זה היה הנרטיב שעבר אליי במסורת מאם לבת. פוסט פמיניזם את תרצו. אני בעד שנשים יוכלו לבחור מה הן רוצות לעשות, וכמה, ובאיזה אופן. אבל לא נראה לי סביר שגם נגדל ארבעה ילדים ויותר, וגם נצטרך להביא חצי מפרנסת המשפחה. זה לא עלינו.

בכתובה האיש שלי התחייב לדאוג לי לשארי, כסותי, ועונתי. אני קוראת לחזור לביתיות, לטבע שלנו, כזוג המורכב מדו פרצופין, בו לכל אחד יש תפקיד ואחריות. כי אין שני מלכים המשמשים בכתר אחד. קחו ממני את הכתר המוזהב שכבד מנשוא והחזירו לי את השרביט.

 

 

ורד אביעד - ראש בית מדרש מערבא בגוש מערבא ובגוש קנה בשומרון.

ורד אביעד

ורד אביעדצילום: באדיבות המצולמת

17.01.2019

1. צודקת במאה אחוז, אבל מה זה "האיש שלי" הוא לא בעלך? (ענת)

זוהי צורת ביטוי של הפמיניסטיות הקיצוניות ביותר, אין להן בעל אלא איש.

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2019

2. נמאס לי מנשים שלא מבינות מה זה פמיניזם (ירדן )

ב"ה

הפמיניזם לא באמת נגד נשים שבוחרות להישאר בבית (אם זה מה שהן רוצות) ולגדל את הילדים, להכין סיר מרק או לכבס כל היום. הפמיניזם נועד כדי שאישה סוף סוף תוכל לבחור מה מתאים לה לעשות ולחלופין, כדי שבמידה והיא בוחרת לעבוד בחצי משרה או במשרה מלאה, יהיה לה בעל בבית שידע איך להכין את סיר המרק או לכבס את הבגדים מבלי שהוא ירגיש כאילו הוא זה פוגם בכבודו...


רוצה את השרביט? מעולה! רוצה לשים את הכתר? גם מעולה! אבל תעזבי את הפמיניזם לנפשו...

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2019

3. זה בדיוק מה שהיא אמרה... (שרה)

היא רק אמרה שהמקום שהפימינזם מוביל אותנו הוא לא טוב לרובינו, אבל עצם זה שהוא הביא לפתיחת האפתיות מעולה

דווח על תגובה לא ראויה
18.01.2019

4. "אני מתרגשת כשמגירת התחתונים שלי מלאה". היא אשכרה אמרה את זה (סנונית )

תהני. אכן התרגשות עצומה

דווח על תגובה לא ראויה
18.01.2019

5. אהבתי מאוד. השאלה היא מה עם רמת החיים שרק עולה. (הדר)

התחברץי מאוד, אבל מה עם רמת החיים שרק עולה? והכי חשוב, המימוש העצמי שלי, ולצערי בחצי משרה לא יודעת אם יש משהו שמדבר אלי. הלוואי. ככ מתחברת לכל מילה שרשמת.

דווח על תגובה לא ראויה
19.01.2019

6. כל כך מסכימה איתך. (לילך)

אני גם חצויה וממוטטת מכל העבודה. רוצה להיות אמא ולנהל את הבית שלי וזהו.

דווח על תגובה לא ראויה
21.01.2019

7. אהבתי , מתחברת לכל מילה!!! (שרי)

בטוחה שיש עוד רבות
אבל חלקנו עדיין כבולות לדימוי העצמי הכוזב שמפיקה הקרירה
לערך העצמי שתלוי בה
להשגיות שהיא מרכיב גברי שדבק בנו
פמניזם נכון , בעיני-
זה אומר להשפיע תכונות נשיות לעולם, שיאזנו אותו
ולא להפנים לתוכנו את התכונות הגבריות

דווח על תגובה לא ראויה
21.01.2019

8. פמיניזם זה החופש לבחור (אני )

דווח על תגובה לא ראויה
21.01.2019

9. ולך, הכותבת - (תגובה 2 - כל מילה!)

אני כרגע לא עובדת (משיקולים שלי ושל בן זוגי) ומגדלת את ילדי כל היום. הקטנים לא במסגרות (זה עולה הרבה כסף כשלא עובדים). תאמיני לי שגם אני קורסת בסוף היום על הספה.
אל תשלי את עצמך שאת תהיי פחות עייפה כשתהיי בבית...

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2019

10. סוף סוף קול שפוי! (שירי)

בעולם שבו אמא שמעיזה להיעדר מיום עבודה כי אחד הילדים חולה, נחשבת כבעלת מוסר עבודה לקוי (גם במוסגות הוראה דתיים כגון אולפנות..). בעולם שבו לתת לילד אקמול ולשלוח אותו לגן, נחשב הדבר ה"ראוי" ביותר לעשות, בעולם שבו אכן נשים מסביבי קורסות, ולאמצליחות להנות מהמשפחה כי הן מותשות, טוב שמושמע קול שפוי שכזה. נכון, גם בבית עובדים קשה, אבל הפניות הנפשית היא אחרת לחלוטין!! ישר כח!!

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2019

11. שטויות במיץ לדעתי, זה לא קשור לפמיניזם... (בתיה)

אוקי אני חושבת שאת מסתכלת לא נכון על המושג פמיניזם. פמיניזם לא אומר שעול הבית על האישהה או שאישה מחויבת לצאת לעבודה. מנקודת המבט שלי, פמיניזם בה לקדם שיויון ולהתקומם לאולטימטום בה האישה הייתה נחשבת בעבר כעקרת בית המגדלת את הילדים, מבשלת לבעל ולרוב במעמד פחות ממנו. הפמיניזם בה לתת לאישה חופש לבחור מה היא רוצה לעות בחיים שלה. קיצר, הפמיניזם לא מחייב אותך לעבוד, אלו החיים פשוט...

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2019

12. פמניזם ( נופ)

"שנשים יוכלו לבחור מה הן רוצות לעשות, וכמה, ובאיזה אופן."
"הבו לי את החופש שלי לבחור מה לעשות בזמן שלי, א"


מה שתיארת זה בדיוק בדיוק פמניזם!
אנשים מתבלבלים וחושבים שהכוונה זה שאשה תהיה גבר ממש ממש לא לא יכול לקרות ולא יקרה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מנדלבליט צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי

מנדלבליט עוצר את ועדת הבדיקה בפרשת הצוללות

קרא עוד