נישואין וגימטריות

האם כדאי לבדוק התאמה על פי הגימטריות של שמות בני הזוג לפני שמחליטים להתחתן?

חדשות כיפה הרב שלמה אבינר 22/12/02 00:00 יז בטבת התשסגשאלה: לפני שמחליטים להינשא, ואפילו לפני השידוך, האם כדאי לבדוק התאמה על פי הגימטריות של שמות בני הזוג, כפי שנוהגים רבים?

תשובה: זאת באמת הנהגה מוזרה שלא נשמעה מעולם, לא בתורה ולא בנביאים, לא במשנה ולא בגמרא, לא בראשונים ולא באחרונים, לא ברמב"ם ולא בשולחן ערוך, ולא בקיצור שולחן ערוך.
ודאי שיש להתחתן עם מישהו מתאים. ודאי אין זו החלטה של מה בכך. זאת אחת ההחלטות היותר גורליות בחייהם של בני אדם. אם אפשר היה למנוע טעות של אי התאמה על ידי חשבון גימטריות, לא היו – חס וחלילה – רבותינו הקדושים מעלימים את המידע הזה מאיתנו. היו כותבים בפתח שולחן ערוך אבן העזר: חייב אדם להתחתן ולפני כן יבדוק את הגימטריות כך וכך. הרי זה כל כך קל., והיה חוסך כל כך הרבה עגמת נפש של פגישות שווא ונישואים עצובים. בני זוג סובלים ובהמשך, גם ילדיהם – וכל זה מפני שהגימטריות אינן מתאימות.
רבותינו ידעו זאת כבר שלושת אלפים שנה, ולא גילו לנו עד הדור הזה?! הרי זו אכזריות שאין כמותה! מזל שבימינו סוף סוף נתגלה הסוד הזה של הגימטריה שעל פיה מתברר בן רגע אם זהו זיווג מן השמיים.
אבל לא כן! שיטה מוזרה זו לא היתה ולא נבראה, ואפילו משל לא היתה. בשולחן ערוך, אבן העזר פרק ראשון מופיעות כמה הדרכות כדי לבחון את בן הזוג, כגון, האם יש לו לב טוב ומידות טובות. אך גימטריות לא הוזכרו.
יש כמה שיטות לחישוב גימטריות, והנה אחת מהן, מאד פשוטה ומאד מעליבה: אם הגימטריות של הבחור והבחורה שוות – הרי טוב, אם זו של הבחור גבוהה יותר – הרי זה מעולה. אך אם "חס וחלילה" הגימטריה של הבחורה עולה על זו של הבחור – אוי ואבוי יקרה אסון, כי אשה חייבת להיות פחותה...וכך גם מבינים שבחור ששמו זאב בגימטריה הוא עשר, יתקשה להתחתן. ומצד שני, גם בחורה ששמה שושנה תתקשה להתחתן, כי לא תמצא בן זוג עם שם בעל גימטריה גבוהה. אז יש גם פתרון: אם בחור כמו זאב יוסיף לעצמו שם כמו ששת, אז כל האפשרויות פתוחות לפניו...
הדברים לעיל נורא מצחיקים, אך הם מעציבים. הרבה שידוכים מתאימים נהרסו בגלל חשבונות כאלה, שלא ראינו מעולם.
ומיהו בן זוג מתאים? הרי חשוב הוא – לב טוב ומידות טובות. דוד המלך אמר: "והגבעונים לא מבני ישראל המה" (שמואל ב', כ"א), ולמה? – כי "שלושה סימנים יש באומה זו: הרחמנים, הביישנים וגומלי החסדים" (יבמות ע"ט, ע"א). וכך נפסק בשולחן ערוך שאם בן הזוג המוצע "שונא את הבריות ואינו גומל להם חסד, חוששים שאינו יהודי" (שולחן ערוך, אבן העזר ב'). כמובן, לא די בשיחה משותפת כדי לדעת אם יש לו לב טוב, אלא יש לבחון את הדבר בתנאי אמת.
אנחנו מאד אוהבים מתמטיקה אבל נישואים אינם מספרים. נישואים הם קשר, הם לב.

הרב שלמה אבינר,
עלון "באהבה ובאמונה" מכון מאיר
פרשת "וארא" תשנ"ט.