כמה כסף נותנים לחתונה, ומה זה אומר עליכם?

קיבלתם הזמנה לחתונה? מתלבטים כמה לשים בצ'ק לזוג? קבלו את חמשת הטיפוסים שמתמודדים עם עונת החתונות. את מי הייתם רוצים לראות מגיע לחתונה שלכם?

נטע רובינשטיין, חדשות כיפה
כז באב התשעט
,
28 באוגוסט, 2019 15:33
כמה כסף נותנים לחתונה?

כמה כסף נותנים לחתונה?צילום: shutterstock

עונת החתונות בשיאה והיומן שלי בפלאפון מלא בתזכורות בצבע כחול בהיר. תזכורת כחול בהיר משמעותה שיש לי הערב חתונה. לא תגידו תזכורת פעם פה פעם שם. תזכורות ה-"יש חתונה היום" מצפצות וצובעות אצלי מסך על בסיס שבועי. 
לפני שאני מתחילה לחשוב עם עצמי איזו שימלה אלבש (הפעם) לאירוע,השאלה שיותר קשה להתמודד איתה היא: "כמה כסף אני אשים במעטפה בתור מתנה"? 
עם שק שלם של חווית חתונות מאחוריי ועוד עשרות חתונה (ב"ה) מלפני, אני חושבת שהצלחתי לזהות כמה טיפוסים אפשריים ולגמרי לגיטימיים שמתמודדים בדרך שלהם עם חשבון הבנק וסוגית החתונות:

המעדיפים להישאר בבית
אותם אנשים שהגיעו להחלטה כי הם מעדיפים להישאר בערב בבית ולא להוציא סכום שכרגע מכביד על העו"ש שלהם. אנשים אלו בדרך כלל מאופיינים בעבר ארוך של לו"ז חתונות צפוף. בתחילה היו נרגשים לפני כל אירוע. לובשים את מיטב הבגדים מהארון ומשקיעים במתנה מקורית אך לאחר מספר לא מבוטל של חתונות הם פושטים את הכיס ומרימים את הידיים. "חלאס, מיצינו".

סופרים כסף

סופרים כסףצילום: shutterstock

החולקים מעטפה
אלו האנשים שמגיעים לחתונות ולא סגורים על כמה "ראוי" לשים. מצד אחד לא נעים להם לשים לבד סכום כסף קטן ומצד שני לא יכולים להרשות לעצמם להישאר לבד במעטפה ולשים סכום גדול. אז הם פשוט יעדיפו לחבור לקבוצת חברים עם מעטפה משותפת "אוהבים החבר'ה", להיטמע בהמון ולצאת מרוצים מכל הכיוונים. גם הזוג לא יודע כמה כל אחד שם וגם אף אחד לא חש רגשות אשמה. 

המכסים את המנה
אותם אנשים שכל חתונה עושים חושבים מחדש. הם לוקחים בחשבון את מיקום האירוע, עיצוב העציצים בקבלת הפנים, מחירי המנה הראשונה ואיכות הנייר בשירותים. וכשהם מגיעים לחשבון סופי הם ישאירו בהתאם צ'ק בתיבת הצ'קים. לאחר שיחזרו לביתם יפתחו את רשימת "חשבונות החתונות" ויוסיפו לתוכה את הסכום שניתן הערב, תאריך ושמות החתן והכלה. רק כדי "לזכור".   

השומרים על המסורת הישנה 
השומרים על המסורת הישנה אלו האנשים שעדיין ממשיכים לדבוק במושג האמיתי למתנה ובאמת מביאים: מתנה! כל הספרים למיניהם, המצעים וכלי הבית הכבדים אכן עדיין אופציה לחלקינו. לא ברור אם הם עושים את זה בשביל קיום המסורת או בשביל הבריחה מהצ'ק והסכום הנוקב. מעניין.

אנשי המסורת מביאים מתנה

אנשי המסורת מביאים מתנהצילום: shutterstock

השמחים והמשמחים
מכירים את אלה שנכנסים עם חיוך לאולם ולא מורידים אותו מתחילת הערב? אלו המשמחים. אלה שבאו לעשות שמח. הם לא באים בשביל המתנה שישאירו בסוף, הם באים לרקוד, לקפצץ ולא לנוח כל האירוע. 
אז נכון הכסף הגדול לא מגיע מהם אלא מהחברים בעבודה של אב החתן. אבל החברים של האב לא קמים מהכיסא כל הערב ולא בטוח שיגידו מזל טוב לזוג הנישא ואילו המקפצים לא יפסיקו לעשות באמת שמח.  
אז את ה"לא נעים" הם משאירים בבית ובאים לשמוח עם החתן והכלה. 


28.08.2019

1. חתונה זה כמו צום תשעה באב. עושים לא מפני שרוצים אלא מפני שחייבים. (דני צור)

וככה זה נראה...

דווח על תגובה לא ראויה
28.08.2019

2. מתי יהיה שינוי והחתונות לא יהיו כה יקרות? (אורין)

כיום אנשים נלחצים מה"קנס" שנפל עליהם, כי אפילו מנה סטנדרטית, שאותה הם רוצים לכסות, היא הרבה כסף כשיש כמה וכמה חתונות אליהם הוזמנו. הגיע הזמן לסעודות פשוטות יותר ומתנות זולות יותר.

דווח על תגובה לא ראויה
28.08.2019

3. מתנת חתונה. (רותי)

ככל שהחתונה צנועה יותר כי למשפחות אין אפשרות אני נותנת צק גדול יותר.אף פעם לא מתחשבת ביוקרה של החתונה.זה הענין שלהם ולא שלי.לא מרגישה צורך לממן לזוג את הוצאות החתונה.

דווח על תגובה לא ראויה
29.08.2019

4. חתונה ורשימת מתנות (רחל)

ואולי כדאי לאמץ את המנהג האמריקאי: הזוג מכין רשימת מתנות , חפצים שהו זקוק להם ומגדיר את סוכן, עיצובם במקום רכישתם והאורחים קונים לבד או בקבוצות, מה שבאמת נחוץ....

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2019

5. 500 שקל הם בפועל רק כ150 שקל "מתנה ממש"...היתר לכיסוי עלות של 2 חוגגים... (עדיף 300 בלי לבוא,לדעתי)

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

6. ל5 (ירושלים)

אז אף אחד לא יגיע לחתונה לפי שיטתך..הכל רק בצע כסף??

דווח על תגובה לא ראויה
04.09.2019

7. המנות כבר שולמו מראש (כלה טריה)

לא לבוא זה לא מה שמשנה, מסמינים מנות לפי מספר מוזמנים פחות או יותר ... בואו! תשמחו! תתנו כמה שתתנו ותרקדו עם החתן והכלה.
התחתנתי לפני שבועיים והופתעתי מכמות הכסף במתנות, שמחתי במתנות המוחשיות ומאוד שמחתי בכל אית שבאה ורקדה איתי, הייתי עושה חתונה כזאת שוב רק כדי לחוות שוב את השמחה. אל תעשו חשבונות קטנוניים ותכתבו ברכה יפה לזוג עם השמות שלהם ולא לחתן ולכלה היקרים...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יו"ר מועצת יש"ע החדש. חננאל דורני צילום: מירי צחי

ראש מועצת יש"ע לשעבר לכיפה: "אסור להסכים לתכנית המאה גם במחיר של ריבונות"

קרא עוד