חתונה בגיל צעיר: בואו נדבר על זה

זוגות צעירים שעומדים מתחת לחופה מציפים סקרנות רבה ושאלה גדולה: "האם כדאי להתחתן דווקא בגיל צעיר זה"? יצאנו לבדוק

נטע רובינשטיין, חדשות כיפה 15/08/19 21:57 יד באב התשעט

חתונה בגיל צעיר: בואו נדבר על זה
צילום: shutterstock

בשנים האחרונות ישנה מגמה עולה של חתונות בגיל צעיר (18-21) דווקא במגזר הדתי לאומי. חתונות של זוגות צעירים ממלאות את אולמי החתונות וההזמנות הרבות ממשיכות להיתלות על המקרר. הספקים הסובבים את הזוג הצעיר כמו להקה, צלם ושוזרת הפרחים כבר מבינים שיש להם עסק עם הדור החדש. הרבה דובר על חתונות בגיל מבוגר או על "הרווקות המאוחרת" אבל האם אי פעם דיברנו על החתונות הצעירות, או שאפשר לומר "המוקדמות"?

היא בת 19 בדיוק בסוף השנה הראשונה לשירות הלאומי בוחנת את צעדיה לקראת התקן הבא, הוא בן 21 בדיוק מסיים את שלב הישיבה ומתגייס לשלוש שנים בצבא (והיד עוד נטויה).  מה גורם להם להתחתן ולקשור את עתידם יחדיו דווקא בגיל מורכב שכזה? 

אז נכון, המשפט שאומר שאין גיל לאהבה לא תמיד מוסכם וההגדרה המוחלטת של צעיר או מבוגר, מוקדם או מאוחר גם לא תתקבל על הכלל. אבל דבר אחד מעניין לבדוק, למה הנושא הזה כל כך בוער אצלנו? איך זה שחתונת זוגות צעירים הפכה עם השנים ממקרים בודדים לתופעה נרחבת?

לא מעט סיבות יכולות להוביל את הזוג לעמוד תחת החופה בגיל צעיר. לחץ חברתי, הקושי בשמירה על ההלכה היהודית, ההרגשה של הזוג ש"זה זה" אז למה לא? הרצון להתקדם לשלב הבא ביחסים ועוד התלבטויות שונות שכל זוג עובר יחדיו. 

צילום: shutterstock


יעל (26) התחילה לצאת לדייטים בגיל 19 ובגיל 21 התחתנה עם בחיר ליבה. בשבילה חתונה בגיל צעיר זה הדבר הנכון. היא מדייקת כי חתונה צריכה לבוא לאחר קשר מעמיק והחלטה משותפת של השניים להמשך הקשר יחדיו, ואם מערכת היחסים הגיעה בשלב מוקדם בחיים אז גם החתונה תגיע בגיל צעיר. "התחתנו מתוך מקום של רצון לחיות ביחד. רצינו את זה. כבר בגיל 19 הרגשתי שאני מוכנה להתחתן. בעיקר בגלל החוסר הזה שאתה מרגיש לבד. לאהוב מישהו, לתת וגם להרגיש נאהבת".

נועה (24) התחתנה בגיל 20.5 אחרי חמש שנים עם החבר ומרגישה כי זו החלטה חכמה להתחתן בגיל צעיר. לטענתה חתונה בגיל צעיר מייצבת אותך בחיים, מבררת את הכיוון שאת בוחרת לעצמך להמשך הדרך. "אני רוצה לנצל את השנים היפות שלי בחיים עם מישהו שאני אוהבת. זה זכות להיות עם הבן אדם שאתה אוהב אז למה לדחות את זה לגיל מאוחר?"
נועה אומרת כי הזוגיות הצעירה לא מגבילה אותה, לא עוצרת אותה מלהגשים את עצמה. היא מסכימה כי בפעמים רבות צריך לדעת להתפשר ולוותר כי יש עוד מישהו בתמונה, אך זה לא סותר את ההתקדמות האישית של כל פרט בהרמוניה הזוגית.
 

צילום: shutterstock

יעל ונועה מסכימות שתיהן על נושא אחד בוער שמרחף מעל הזוגיות הצעירה. פרנסת הזוג וכלכלת הבית. זוגות צעירים עומדים במבחן לא פשוט כשהם עדיין לא התחילו לימודים, או רק במהלכם, ועוד לא השיגו עבודה עם משכורת משמעותית. הכוחות המאיימים על הזוג בהחלט יכולים להפריע לשלוותו ולהמשך בניית הזוגיות.
יעל: "אני לא אשכח את זה שהבנות נולדו ועדיין היינו עם מינוס בבנק. היינו צריכים להכניס את הילדה הקטנה למעון ובמקביל היינו צריכים לשלם על הלימודים שלי, בנקודת הזמן הזו בחרתי להמשיך בלימודים וכשאני חושבת על זה עכשיו אני שואלת את עצמי אולי הייתי צריכה לחכות עם הלימודים ולהיות עם הילדה בבית"?
נועה: "הדרישה הזו לפקס את עצמך בגיל כל כך צעיר יכולה להיות ממש קשה לזוג צעיר. הדאגה לבית, למשכורת, לתואר, מקשה על זוגות צעירים הרבה יותר מזוגות מבוגרים. אפשר להגיד שהדרך ההתחלתית בנישואין יותר קשה לזוגות צעירים".

שירת מלאך, מייעצת ומלווה גברים ונשים לנישואין מספרת כי מגיעים אליה להתייעצות הרבה זוגות צעירים בגילאי 18-21. חלקם עם זוגיות וחברות ארוכת שנים וחלקם מתלבטים אם להתחיל את שלב "היציאה לדייטים". היא מסבירה כי "מלכתחילה צריך להגיע לנישואין מעמדה בשלה של הפרט. בשלות אישית ובשלות רגשית מגיעות לרוב רק אחרי גיל 18. ולכן אני חושבת וממליצה לגברים ונשים שמגיעים אליי להתחיל לצאת לדייטים מגיל 21 ומעלה כמובן רק אם יש בשלות ומודעות לחתונה ולהשלכותיה".

שירת מלאך

צילום: ברוך גרינברג

הרבה זוגות במגזר הדתי לאומי מתחילים את הקשר הזוגי שלהם עוד מימי התיכון וכשהם מגיעים לגילאי ה-18-21 הם נמצאים בצומת דרכים הדורשת מהם לבחור ולהחליט האם להמשיך לשלב החתונה או להמשיך במסלול חייהם. "זוג שמתמודד עם הסיטואציה הזו צריכים תמיכה מאוד גדולה של המשפחות ומודעות מאוד גדולה לקבל עזרה, להתייעץ ולחלוק את התהליך עם דמויות בוגרות. זוג צעיר נצרך למעטפת מחבקת ועוטפת הרבה יותר מזוג מבוגר". מוסיפה שירת ואומרת כי הפרט הצעיר במערכת היחסים מתמודד עם שני אתגרים מקבילים, גיבוש זהות עצמית וגיבוש זהות זוגית. לפעמים האתגרים מסונכרנים והיחד הופך למשאב של כוח וזה נהדר אבל זה לא תמיד פועל בצורה הזו ולפעמים זה יוצר יותר קושי.

"רק לאחר שביררתם לעצמכם את מקומכם וסיגלתם לעצמכם יציבות בסיסית תוכלו לעלות לקומת הנישואין. לא צריך לצאת סתם לדייטים כי זה נשמע כיף ומלהיב. צאו לדייטים כשאתם מרגישים שיש לכם מספיק מקום בלב בשביל מישהו אחר". 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר