המדינה תומכת בחקירות DNA לבירור יהדות

היועמ"ש מתייצב לצד הרבנות וקובע כי ניתן לדרוש מאדם לבצע בדיקות גנטיות כתנאי להכרה ביהדותו. הדבר מוצע רק לאחר שנעשה ניסיון להשלים את המידע בדרכים אחרות, ללא הצלחה

חדשות כיפה
יז באלול התשעט
,
17 בספטמבר, 2019 12:49

צילום: פלאש 90. קובי גדעון

פרקליטות המדינה הודיעה הלילה (ב') לבג"ץ כי היא תומכת בעמדת הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים, הדורשים מאזרחים לבצע בדיקות גנטיות כתנאי להכרה ביהדותם. אולם, מדובר רק בכמה מקרים בודדים בשנה, גם רק כאשר אין מוצא אחר, ובכל מקרה בכולם ההליך נעשה בהסכמה. כך פורסם באתר ynet.

לטענת הרבנות ובתי הדין, כאשר לא עלה בידו של אדם להוכיח את יהדותו, מנסים הרבנים לסייע לו באיתור ראיות - בין היתר באמצעות "העלאת האפשרות לערוך בדיקה גנטית לבדיקת קשרי משפחה" עם מי שיהדותו כבר אושרה. הודגש כי הדבר מוצע רק לאחר שנעשה ניסיון להשלים את המידע בדרכים אחרות, ללא הצלחה.  

המדינה מציינת כי "הבדיקה נעשית בהסכמת המבקש והנבדק הנוסף (בן המשפחה היהודי שאליו מבקשים לקשור אותו – ק"נ), לשיקולם, ואין הם מחויבים לערוך אותה" - אם כי המשמעות של סירוב היא אי הכרה במבקש כיהודי. עוד נכתב כי הדבר הוא לטובתו, שכן הבדיקה עשויה לחזק את ראיותיו ולעתים תהא "פחות מורכבת ומכבידה לביצוע".

הרבנות הראשית

הרבנות הראשיתצילום: פלאש 90

הרב שאול פרבר, יו"ר "עתים" מסר בעקבות הפרסום: "שימוש בבדיקות DNA בהליך הוכחת יהדות מנוגד למסורת היהודית ולמוסר האנושי, ואין לזה צידוק חוקי. הפרקטיקה הזו צריכה להעלם לחלוטין. יש להעמיד את הדברים על דיוקם - מדובר באנשים שסיפקו הוכחות, עדויות ומסמכים, לבית הדין בדבר יהדותם, אך הדיינים החליטו להטיל ספק בזהותם למרות כל זאת. הגיע הזמן להפסיק את הסבל היום יומי שעוברים אנשים שכבר צלחו את המסע המפרך והוכיחו יהדותם, וכרעם ביום בהיר מוצאים את עצמם עוברים חקירה צולבת להוכיח את זהותם בשנית. בידי המדינה הכלים להחזיר אותנו אל המסורות שניתנו לנו מדור לדור, אל יהדות המבוססת על אמון וקבלה ולא על בידול וחשדנות. נלחמנו ונמשיך להלחם על החריגה החמורה של בתי הדין מסמכותם בפרקטיקה זו, ואנו תקווה שהיא תבוא אל סופה בהקדם".

17.09.2019

1. מילים כדורבנות של הרב פרבר! (מאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
17.09.2019

2. 1 - לא בהכרח. אמון וקבלה (בהנחה שזו אכן "המסורת") לאניתן כאשר יש חשש לאינטרסים שונים, וזה מובהק בהלכה, כגון "שלא נתנה עיניה באחד מישראל (אפשר גם לטעון שהיום צריך ללכת בגישת "בימי דוד ושלמה לא )

דווח על תגובה לא ראויה
20.09.2019

3. תגובה לפרבר (יהודה)

דמגוגיה זולה.
בדרך כלל מבקשים לקיים בדיקת רקמות למי שטרם הוכיח יהדותו ולא למי שכבר עשה זאת.
כמו כן משרד הפנים ובית משפט משתמשים הרבה בשיטה זו להוכיח קשר בין ישראלים לילדים שנולדו להם בחו"ל.
למה במקרים אלה הוא מתקומם?

דבר וסף מעולם היו כאלה אחוזי תערובת בעליות ולכן לפעמים לא ניתן להוכיח יהודת בלי בדיקה זו

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חבר הכנסת עודד פורר צילום: כיפה

פורר לא שולל הקמת ממשלת ימין צרה: "אם יאפשרו לנו לממש את העקרונות שלנו - נהיה שם"

קרא עוד