סגור

אחרי 16 שנה: הגט התקבל - הוכח כי האב אינו קשור לסרבנות בנו

התערבות בין הדין הגדול עזרה, כאשר לאחר 16 שנים ומאבק ארוך במעגן, קיבלה האישה אמש גט בארצות הברית והשתחררה מעגינותה. "המסר שלי לנשים שנמצאות באותו מצב הוא: אל תוותרו, בסוף זה מגיע", אמרה האישה

חדשות כיפה
כט בסיון התשפא
,
09 ביוני, 2021 11:51
בית דין רבני. ארכיון

בית דין רבני. ארכיוןצילום: Miriam Alster/FLASH90

זה היה אחד התיקים המורכבים והסבוכים שהתנהלו בבית הדין הרבני, וכעת הוא מגיע לסיומו בארצות-הברית: לאחר יותר מ-16 שנה, ד' קיבלה הלילה גט מבעלה, זאת לאחר שהסכימה לדרישתו לטוס לארה"ב על מנת לקבל את הגט בבית דין רבני בניו-יורק. אביו של הבעל שהואשם על ידי בית הדין בסירובו לתת גט לאישה הוכח כמי שאינו קשור לפרשה, ובית הדין הרבני הגדול בישראל קבע כי היה "רצון כנה מצד האב" לכך שבנו ייתן גט. לפני מספר חודשים הקפיא גם בית הדין הגדול קנס כספי שהוטל על האב ע"י בית הדין האזורי, בסך 5,000 שקלים על כל יום שבנו אינו נותן גט, לאחר שהוכח כי אין לו שליטה על מעשי בנו, ולאחר שעורכת הדין של ד' הודתה בפני בית הדין הגדול כי אין כל תועלת בסנקציה הכספית המוטלת על האב.

סיפורם של בני הזוג החל לפני כשני עשורים. הם התגוררו בארצות הברית שם נולדו להם שני ילדים, ובמהלך ביקור בישראל לקתה האישה באירוע מוחי, אשר לאחריו החליטה להישאר בישראל ולא לחזור למדינתה. הבעל נאלץ לעזוב את הארץ, וחזר לביתם המשותף בארצות הברית ומאז, קבע בית הדין הרבני בישראל, במעמד צד אחד, כי הוא מסרב לתת לה גט.

במשך כ-4 שנים, אב בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, הדיין שלמה שטסמן, ניהל את תיק הגירושין, אך לא השיג בו כל תוצאה, ובמהלך הדיונים אף עלו טענות על "איבה אישית" מצדו נגד אביו של הבעל. את מאמציו להשיג את הגט מיקד שטסמן באבי הבעל שעוכב בישראל, במקום בבנו המתגורר בארה"ב, ואף סירב לכל בקשותיו של האב להעיד את בנו או לשמוע את טענותיו ישירות מפיו. 

בשנה האחרונה חלה פריצת דרך משמעותית מאד במו"מ להוצאת הגט, לאחר שהאב הגיש בקשת פסילה נגד הדיין שלמה שטסמן, ובית הדין הרבני הגדול בישראל החליט כי הרכב מטעמו ינהל את תיק הגירושין במקומו של שטסמן. מאז שההרכב התחלף, ביקש בית הדין הרבני הגדול את תגובת הבעל, ועורכי הדין של הבעל והאישה ניהלו ביניהם מו"מ ישיר, ללא מעורבות של אבי הבעל, ונסללה הדרך למתן גט. הגט עצמו ניתן בבית הדין בארה"ב ללא מעורבות של בתי הדין הרבניים בישראל.  

מאחורי הקלעים, ובניגוד לטענות כי הוא מעורב בסירוב של בנו לתת גט לאשתו, אביו של הבעל הציע מיוזמתו באורח יוצא דופן לממן את נסיעתה של האישה לארה"ב, יחד עם שני ילדיה ומקורבים לה, בסכום של עשרות אלפי דולרים, ובכך הוכיח שוב את מאמציו לסיים את הסאגה ששמו שורבב בה. כך, נסללה הדרך להוצאת הגט. במהלך השנים, האב עשה כל שנדרש כדי להוכיח שאין לו כל קשר עם בנו, הוא הוציא אותו מהירושה, פיטר אותו מעסקיו וניתק עמו קשר. 

ד

ד', האישה ששוחררה מעגינותה מימיןצילום: יד לאישה, אור תורה סטון

בחודשים האחרונים, במהלך דיונים שהתקיימו בבית הדין הרבני הגדול בישראל, על מעורבותו של האב בתיק הגירושין - הביעו הדיינים את דעתם כי האב "מיותר" בהליך הגירושין, ואף תהו "האם הטקטיקה לקחת את אבי הבן כבן ערובה כדי להציל את האישה מעגינותה, זאת הדרך הנכונה". דבריהם של הדיינים העניקו גיבוי חסר תקדים לטענות של האב לפיהן הוא אינו קשור לכך שבנו לא נתן גט לאשתו, ואין לו כל שליטה על מעשיו.

למרות שהוכח כי אינו קשור, אביו של הבעל שילם מחיר קשה על התקופה בה הוחזק בישראל. מצבו הבריאותי הידרדר, הוא אושפז שלוש פעמים בבתי החולים בירושלים, הורדם והונשם במשך כשבועיים, ובימים אלה מתאושש ממחלה קשה ומניתוח מורכב שעבר בבית החולים שערי צדק. הוא שילם עד כה קנס בסך כולל של 2.5 מיליון שקלים על כך שבנו אינו נותן גט, ועסקיו בארה"ב נפגעו בשל אי יכולתו לעזוב את הארץ.

ד', אמרה בהתרגשות מייד עם קבלת הגט: "קודם כל אני מודה לבורא עולם על שהוביל אותי לרגע הזה ומברכת בכל כוחי - ברוך אתה מתיר אסורים. אני עדיין לא מאמינה שהגעתי לרגל המיוחל הזה. אני זקוקה לזמן כדי לעכל כל מה שעברתי ב-16 השנים האחרונות. המסר שלי לנשים שנמצאות באותו מצב הוא: אל תוותרו, בסוף זה מגיע. אין לי מילים מספיקות בכדי להודות לבית הדין שהפך כל אבן ולא חסך במאמצים כדי להביא את הסאגה הזאת לסיומה".

עו"ד יעל נגר, והטוען הרבני משה מיטלמן, המייצגים את אביו של הבעל, מסרו בתגובה: "למרבה הצער, מה שמוגדר ע"י דוברות בית הדין כ"סיפור הצלחה" הינו למעשה כישלון קולוסאלי וחסר תקדים של אב בית הדין האזורי, הדיין שלמה שטסמן, אשר במשך חמש וחצי שנים חצה כל קו אדום בהפרת זכויות אדם בסיסיות, ואף על פי כן לא הצליח להביא למתן הגט בישראל. שטסמן החזיק בכפייה אדם מבוגר וחולה, תושב ואזרח ארה"ב, כבן ערובה וכקלף מיקוח בהליך הגירושין בין בנו לכלתו, אזרחי ארה"ב, באופן שכמעט הביא למותו.

בעקבות ההליכים שהתנהלו נגדו, אושפז האב מספר פעמים, במצב של סכנת חיים של ממש, לאחר שלקה בשלושה אירועים מוחיים, שני התקפי לב ואף חלה במחלה קשה, כשהוא מאושפז בימים אלה בבית החולים במצב סיעודי לאחר ניתוח מורכב. 

"לאחר חמש וחצי שנים בהן גישתו הכוחנית של שטסמן לא הביאו כל תוצאות והובהר שהסנקציות כנגד האב אינן משפיעות על הבן כלל, הוחלט כי הרכב מטעם בית הדין הרבני הגדול - הרב מימון נהרי, הרב אברהם שינדלר והרב אילוז - ינהל את תיק הגירושין, במקומו של שטסמן. מאז שהוחלף ההרכב, ולאחר שעורכת הדין של האישה הודתה כי אין כל תועלת בסנקציות שמופעלות על האב, הבהירו הדיינים כי האב "מיותר" בהליך הגירושין, ואף תהו "האם הטקטיקה לקחת את אבי הבן כבן ערובה כדי להציל את האישה מעגינותה, זאת הדרך הנכונה". על כן, הורה בית הדין הגדול על בני הזוג לנהל מו"מ ישיר, ללא מעורבות האב. במסגרת המו"מ הישיר, ולאור העובדה כי הבן מאז ומתמיד סירב לקבל את סמכות בית הדין בישראל, החליטה האישה להיענות לדרישת הבעל, כפי שהוצעה לה כבר לפני שנים רבות, וטסה לארה"ב על מנת לקבל את הגט. ואכן, בשעה טובה ניתן הגט המיוחל בבית דין צדק בארה"ב, כדרישת הבעל, ללא מעורבות כלשהי של בית הדין בישראל. השמחה הגדולה על מתן הגט מהולה בעצב על הייסורים הרבים שעברו על האב ושוודאי היו יכולים להימנע כבר לפני שנים רבות".

09.06.2021

1. זרקור אדום - מסוף העולם ועד סופו (משה אהרון )

בס"ד.
מה שנגלה לעיננו אינו משפט .
הוא מסכת עיוועים ושפטים .
הן באישה והן בחותנה.
משפט אמת איננו נראה ככזה.
במקום להלל ולשבח על צדק אבוד באיחורו - שכלל איננו צדק.
בואו כנסו למסע של חשבון נפש נוקב.
לתורת אמת אלוקית יש קוד פענוח.
מן שיבר מרכזי שאם אין עליו שליטה
ואין בו אחיזה .
הולכים וסוטים אט אט המהעיקר.
הולכים ונתפשים לזרמים עכורים אחרים .
שאין בינם לבין התורה ולא כלום
וכך התוצאה היא שאין בין הליך זה שנחשף בפנינו
לתורת ישראל ולא כלום.
משפט הגיטין כיום איננו בכלל - תורת ישראל .
הוא אוסף קלישאות פטריארכלי המנותק מהמקור האלוהי התורני .
ההשגחה גילתה דעתה כי גירושין צריכים להיעשות כהרף עין .
בדמותה את גירוש פרעה החפוזים את בני ישראל,
ייעשה במידיות של : "כגרש כלה".
כלומר בהרף עין .
יותר מזה מקל וחומר פשוט .
מה לשמחה בנישאויה ניצטווה בשנה הראשונה
כך לצערה בגירושיה אסור שיחלוף יותר שנה.
ועוד אלף אסמכתאות נוספות .......
גט שלא ניתן בשנתו ,הוא פלסתר נורא וחותם דראון על היהדות האורטודוקסית שמתעללת בנו - לא פחות . מזה דורות על דורות ,
רבנים רבים חשים מזה שנים רבות שמשהו בסיסי
לא תקין ולא מוסרי בהליכות בתי הדין בעניין זה.
אך לא היה ואין בהם האומץ
לקום ולומר את הדברים בריש גלי.
יום אחד לא תאמינו איך עם שלם הוליך עצמו שולל דורות
ונתן לפולטיקאים ואנשים נמוכי רוח וקומה
לענות נפשות ולהשחתת צלם אלוהים.
שוב ושוב

נ.ב.
מזמין את כל הנאלחים ,שמוצאים דרכם ,להטיח בי : כחולה נפש רפורמי . וכקראיי מסריח לדקלם את ייעודם האפל שוב - כאן נגד פני אחינו.

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2021

2. החרדיות הן שפחות שטופות מוח! (ממזר)

אין דבר כזה " עגונה"!
שחררנה את עצמכן מהדת הארורה!
כן ירבו " ממזרים" בישראל!

דווח על תגובה לא ראויה
15.06.2021

3. גדולי ישראל מצילים את העם ! (יהודי של אמת)

משה אמת ותורתו אמת

דווח על תגובה לא ראויה
16.06.2021

4. כן גדולי ישראל שבעבר היו בניהם גם אמיצים, כמו רבנו תם, שביטל הלכה שערוריתית של ביטול גט בדיעבד והפיכת ילדים לממזרים (משה אהרון )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אביתר בנאי צילום: מרים אלסטר

אביתר בנאי בריאיון מרגש במיוחד: "עשיתי חוזה עם אלוקים"

קרא עוד