סגור

ארון הקודש ששרד את ליל הבדולח

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: ארון קודש שניצל משריפה בגרמניה בערב ליל הבדולח הובא לארץ ושימש את התושבים במנייני החצר בקורונה

שירה שור, חדשות כיפה
כו בניסן התשפא
,
08 באפריל, 2021 11:41

צילום: דוברות הר חברון

אוד מוצל מאש: ארון קודש שניצל משריפה בגרמניה בערב ליל הבדולח הובא לארץ, נמצא במושב כרמל שבהר חברון ואף שימש את התושבים במנייני החצר בקורונה. יוחאי דמרי ראש המועצה: "אנחנו שמחים מאוד ומתרגשים שבהר חברון ממשיכים את המסורת ומחזקים את המסורת וההיסטוריה היהודית".

מרדכי שטרן היה מראשי הקהילה בעיר קרלסרוהה שבגרמניה בליל הבדולח. כשראה מרדכי את בית הכנסת שלו נשרף על ידי הגרמנים, הוא נכנס באומץ רב פנימה אל תוך האש והציל שני ספרי תורה מתוך בית הכנסת. לאחר מכן, חזר שטרן לבית הכנסת והוציא את ארון הקודש המפואר של בית הכנסת ומספר פריטי קדושה נוספים. כשהאש כבתה הוא נכנס שוב לבית הכנסת וראה שכל בית הכנסת נשרף כליל חוץ מהכיסא שלו וסידור שרוף שהיה במקום התפילה שלו. 

 

צילום: דוברות הר חברון

 

לימים הצליח מרדכי להגיע לארץ והביא עמו את תשמישי הקדושה, שכיום נמצאים בישוב כרמל בהר חברון. ארון הקודש שימש בימי הקורונה את נכדו של מרדכי, יחזקאל שטרן, במנייני החצר בישוב. יחזקאל שומר על הארון כבר עשרות שנים: "הארון הזה יחד עם ספרי התורה הם זיכרון מתוק מסבא שלי ז"ל שעשה מעשה מדהים כשנכנס והציל את תשמישי הקדושה של בית הכנסת למרות הסכנה הגדולה בדבר. סבא וסבתא שלי הגיעו לארץ והקימו משפחה לתפארת עם צאצאים רבים שאנו הניצחון הגדול ביותר עבורם על הנאצים".

יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון ברך על השמירה על המסורת: "לפני 75 שנים ניסו הגרמנים להרוג אותנו ולא רק פיזית. להשמיד את המסורת, המורשת, את ההיסטוריה שלנו. אבל עם ישראל לאורך כל הדורות ידע לשמור על הגחלת דולקת ומרגש מאוד לראות איך גם בתקופה השואה, אולי התקופה האפלה ביותר של עם ישראל לאורך כל הדורות סיכנו יהודים את חייהם בעבור ארון קודש. ארון שהוא הרבה מעבר לארון שנבנה בנגריה, אלא זה בדיוק ההיסטוריה המורשת והמסורת שלנו, ואנחנו שמחים מאוד ומתרגשים שבהר חברון ממשיכים את המסורת ומחזקים את המסורת וההיסטוריה היהודית".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פרויט מאז שעזבת צילום: סטודיו כיפה

מאז שעזבת: פרויקט מיוחד ליום הזיכרון

קרא עוד