משבר המועצות הדתיות | מתן כהנא: "חייבים לפעול לשינוי"

בעקבות הפסקת כהונתם של הממונים על המועצות הדתיות, התכנסה השדולה לשיפור שירותי הדת בראשות ח"כ מתן כהנא לכנס מיוחד בנושא: "המועצות הדתיות לאן?" כהנא: "נקלענו למשבר חמור במועצות הדתיות"

חדשות כיפה 11/11/20 15:26 כד בחשון התשפא

משבר המועצות הדתיות | מתן כהנא: "חייבים לפעול לשינוי"
המועצה הדתית ירושלים, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

בעקבות הפסקת כהונתם של הממונים על המועצות הדתיות התכנסה היום (ד') השדולה לשיפור שירותי הדת בראשות יו"ר השדולה, ח"כ מתן כהנא, לכנס מיוחד בנושא "המועצות הדתיות לאן?" באירוע השתתפו רבנים, חברי כנסת, ראשי ערים, חברי מועצות דתיות ואנשי מקצוע בתחום שירותי הדת.

את הכנס פתח ח"כ מתן כהנא: "כנסנו כנס מיוחד לאור המשבר החמור אליו נקלעו המועצות הדתיות. אנו מקיימים את הדיון הזה בלב פתוח ונפש חפצה. רוצים לשמוע את דעות כולכם כדי למצוא פתרון לבעיה. המטרה שלנו היא לעזור לשר הדתות ולהעניק לו רוח גבית להסתער על המשבר ולהביא פתרון שחשוב לכ"כ הרבה אנשים."

עו"ד עמיחי פילבר, היועץ המקצועי של השדולה נתן סקירה על הקשיים ביישום החוק למינוי המועצות הדתיות, קשיים שנמשכים כבר עשרות שנים. פילבר הדגיש כי בכל פתרון צריך לשמור את האופי ההלכתי של שירותי הדת, התאמת השירותים לאופי האוכלוסייה המקומית ושמירה על מסגרת תקציב יעודית לטובת שירותי הדת.

סגן השר לשירותי דת לשעבר, הרב אלי בן דהן: ב"מקום בחירה על ידי הפוליטיקה, יו"ר המועצה הדתית ייבחר במכרז פומבי על פי אמות מידה מקצועיות. המכרז ינוהל ע"י נציבות שרות המדינה. התקציב והפיקוח יישאר במועצות הדתיות. המודל השני הוא העברה לרשות המקומית עם הבטחה בחוק של עצמאות שרותי הדת, התקציב וכח האדם".

ראש העיר לוד, ויו"ר ועדת הפנים של מרכז השלטון המקומי, יאיר רביבו: המדינה כשלטון מרכזי לא יודעת לנהל את הפרט. לכן צריך להחזיר את הכח לידי הרשויות. בסופו של דבר כשיש בעיות פונים לראש העיר. המצב בו יש לך אחריות ואין לך סמכות כראש עיר בתחום שירותי הדת הוא לא סביר.
לכן ההצעה שלנו היא להפוך את המועצות הדתיות לגוף עירוני, שחבריו ימונו בידי מועצת העיר ומנהליו ייבחרו במכרז, כמו ייתר השירותים שעיריה מעניקה.
כל עוד שירותי הדת של האזרחים נמצאים בניהול הרשות המבצעת לא נצליח לשפרם.

רב העיר שהם, הרב דוד סתיו אמר כי הפוליטיקה צריכה לצאת מהיהדות: "הדיון על שרותי הדת בישראל הוא יותר ממבורך. הגיע הזמן להוציא את הפוליטיקה מהיהדות שהיא נשמת אפה של העם בישראל. הטמעת שרותי הדת ברשויות המקומיות תוך הבטחת סל שירותים בסיסי היא הרפואה ומזור לחליי המערכת". 

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אמר כי צריך משרד לשירותי יהדות ולא משרד דת: "מגילת העצמאות מדברת על מדינה יהודית ודמוקרטית, על הדמוקרטית שמנו משקל רב, נתקענו בהטמעת היהדות. צריך משרד לשירותי יהדות, לא משרד לשירותי דת... המשבר של המועצות הדתיות משקף משבר פוליטי אולם עוד טרם המשבר עלה קושי למנות מועצה דתית בגללה הנוסחה הפוליטית".

ח"כ תהילה פרידמן: "צריך לתת לרשויות מקומיות לקבל החלטה על הכפפת המועצה הדתית לרשות והפיכתה למחלקת שירותי דת. ככה עושים ברשויות החדשות. וכל עוד המועצות הדתיות נותרות עצמאיות יש לקבוע מנגנון שמבטל את הוטו ההדדי של שלושת הגורמים הממנים – מועצת הרשות, השר והרב המקומי. במקום זה כל גורם יוכל למנות את נציגיו לאחר הבחירות לרשויות המקומיות בהתאם להנחיות הקיימות תוך 90 יום ללא צורך באישור של כל אחד מהנציגים".

תני פרנק מנאמני תורה ועבודה, אמרה כי הרשויות המקומיות צריכות לקבל את השליטה: "עד שנמתין לכנסת שתחוקק, וחשוב להציע הצעות חוק שישפרו את המצב החוקי, הרשויות המקומיות יכולות וצריכות לקחת את המושכות לידיים ולקדם מינוי של רב עיר מטעם העירייה ומחלקה לשירותי דת בתוך העיר. אפשר לעשות את זה ויש לכך תקדימים בערים אחרות כמו בני ברק".

אריאל מואב, ארגון עיתים: "חוק שירותי הדת היהודיים צפוי לחגוג בשנה הבאה יובל שנים לניסוחו. זה חוק מסורבל, עם המון תלאים, בעיות וליקויים שרבים מהם נדונו בדיוני השדולה. מדי כמה שנים, כשמגיעה העת להרכיב מועצה דתית עולות שוב השאלון בנוגע אליהן. אלו שאלות שכבר נשאלו, וישנם תשובות ופתרונות טובים על השולחן. עלינו לאמץ אותם ולהתחיל להתקדם". 

סיכם את הדברים, היועץ המקצועי של השדולה, עו"ד עמיחי פילבר: "יש הסכמה כללית ששירותי הדת הם לא רק עניין של הציבור הדתי ושהמצב לא יכול להמשך כך, כיון שאי אפשר ליישם את המנגנון של החוק. יש הסכמה  שצריך לנתק את שירותי הדת  מהפוליטיקה במובן הרע של המילה, ולחזק את ההובלה ע"י ההנהגה המקומית. למשרד לשירותי דת יש מקום חשוב כרגולטור, ובכל פתרון צריך לקחת בחשבון את ההיבטים הכלכליים של השינויים הארגונים.

עוד הוא אמר: "הבעיה של שירותי הדת קיימת גם ברוב הרשויות בהן אין מועצה דתית ורואים תוצאות טובות  כשיש נכונות של ראש הרשות ושיתוף פעולה עם הרב המקומי. אני מאוד מאמין שהכוח יבוא מבחוץ וקורא למרכז לשלטון מקומי לכנס פורום רחב ומגוון שיגבש הצעה מעשית לפתרון הבעיה, ועד שיהיה שינוי אני מציע למרכז לשלטון מקומי לפעול כדי להסדיר את מתן שירותי הדת בכל הרשויות שאין בהן מועצה דתית ולהראות שהדבר אפשרי".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר