החרדים נגד הרב ריסקין

העולם החרדי יוצא כנגד רב העיר אפרת שהעניק ראיון לאתר נוצרי. הרב ריסקין: "מעולם לא שיבחתי את מי שבשמו נטבחו יהודים לאורך השנים"

חדשות כיפה אפרת רוט הלוי 29/12/09 00:00 יב בטבת התשע

החרדים נגד הרב ריסקין

אתרי האינטרנט החרדים סוערים עקב דבריו של הרב שלמה ריסקין בסרטו וידאו המופץ ברשת בו מדבר הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת, על הקשר החזק בין היהדות לנצרות.

הבוקר נכתב באתר "בחדרי חרדים" כי "הרב ריסקין נשמע משבח את אישיותו של מי שבשמו ובשם דתו נטבחו מיליוני יהודים במהלך השנים, ומי שבשם אישיותו הופצה שנאה ממאירה ומרעילה כנגד העם היהודי - יש"ו מייסד הנצרות. ריסקין מתאר בפני הצופים עד כמה הוא, כרב דתי אורתודוכסי, מרותק אל דמותו ואל תולדות חייו של גדול האפיקורסים שבכל הדורות וגדול מחטיאי הרבים מימות עולם".

בסרטון המופץ תחת הכותרת "יהדות ונצרות, מה מאחד אותנו?" נראה הרב ריסקין מתאר עצמו כמתעניין גדול בנושאי דת ובנצרות ובדמותו של ישו בפרט. הרב ריסקין ממשיך ומתאר את ישו כאישיות יוצאת דופן, אותה הוא מכנה "הרב ישו". לדעתו של הרב ריסקין יכול ישו לשמש מודל לרבנים במובנים רבים.

"הוא (אותו האיש- א.ר) חי חיי יהודי בישראל בזמן קריטי בהיסטוריה היהודית. במהלך לימודי הגעתי למסקנה שהנצרות והיהדות הן ענפים מאותו שורש, כי ישו בא מתוך לימודי יהדות והחברה היהודית, למעשה הוא הפיץ יהדות לכל העולם". הרב ריסקין מתמקד בטענה לפיה המשיחיות היא הקושרת את שתי הדתות יחד. הרעיון שהעולם מתקדם לגאולה ולתיקונה של החברה.


בדבריו מציין הרב ריסקין כי אם יגיע המשיח כעת הוא תוהה מי יצטרף אליו? הגעתו של המשיח תחייב את היהודים לעבור לישראל והוא עצמו מטיל ספק רב שהיהודים אכן יסכימו לעבור לישראל. לדעתו אין הרבה אנשים המעוניינים בהגעתו של המשיח. למעט נוצרים דתיים ויהודים דתיים כאשר ההבדל היחיד תיהיה השאלה שישאל המשיח כאשר יגיע- האם זו הפעם הראשונה שאתה מגיע או השנייה? וכאן מגדיר הרב ריסקין את ההבדל המשמעותי.

באתרים החרדים העדיפו שלא לסנן את הטוקבקיסטים, ולהתיר להם להשתלח ברב ריסקין. כך ניתן למצוא באתרים קיראות כמו "נבלה נעשתה בישראל, לא סתם יהודים לא מכנים את הנבל הזה בשמו.". "אינני רב או פוסק, אך לדעתי, נראה כי יש לו דין רודף" משתלח גולש אחר ומוסיף "ועל כל פנים מדין "קנאים פוגעים בו" ודאי לא יצא. והמבצע בו נקם תבא עליו ברכה".

בתגובה לסערה אמר היום הרב שלמה ריסקין לכיפה כי בראיון שפורסם מופיע רק חלק מעמדותיו בנושא זה, וכי דבריו קוצצו ואינם מופיעים במלואם.

"כרב אורתודוקסי הריני מאמין שיש צורך לקיים דו שיח בין העולם היהודי לעולם הנוצרי מתוך כבוד הדדי, אבל כמובן מתוך שמירה נאמנה על ההשקפה היהודית ועל האמונות ודעות אשר היו נר לרגליו של העם היהודי ותורת ישראל לאורך ההיסטוריה."


הרב ריסקין מדגיש כי מעולם לא שיבח את דמותו של יש"ו, "מעולם לא שיבחתי את דמותו ואישיותו של מי שבשמו נטבחו יהודים לאורך השנים. אם כך הובנו דבריי אני מיצר על הבנה זו ולא הייתה כוונתי לכך כלל וכלל. אם דבריי התקבלו שלא כראוי אני מתנצל על כך. התייחסתי לדמות ההיסטורית של ישו שלא היה נוצרי, ולא שונא יהודים אלא יהודי שומר מצוות. לצערי, אמונתו ודרכו גרמו לסבל רב בעבר לעם היהודי.

"מתוך דאגה לעתידו הפוליטי של עם ישראל, אני חושב שדו שיח בין יהודים לנוצרים מחזק את מעמדנו מול העולם הפונדמנטליסטי, ההולך ותופס מעמד ותאוצה בעולם, אולם ללא כל ספק, כל דו שיח צריך להיעשות מתוך השקפה תורנית אשר מקורה במורשת ישראל סבא".