רבני "חותם": ברית הזוגיות תקרע את העם לשניים

רבני פורום "חותם", המאגד רבנים ממכוני תורה והלכה, מפרסמים חוות דעת הלכתית נגד "ברית הזוגיות", בטענה כי היא "באה להוזיל ולעקר מכל תוכן את מעמד המשפחה"

יונתן אוריך, כיפה 23/12/13 07:59 כ בטבת התשעד

פורום רבני ”חותם“, המאגד רבנים ממכוני תורה והלכה, פוסק כי ”ברית הזוגיות“ באה ”להוזיל ולעקר מכל תוכן את מעמד המשפחה“ - וכי יש להתנגד לה ממניעים הלכתיים ועקרוניים.

רישום זוגיות אצל פקיד אינו יוצר התחייבות אמיתית, ובקלות אפשר להתירו, על ידי רישום המבטל את הרישום הראשון. רבני ”חותם“ טענו בחוות דעת שפורסמה השבוע כי בדור שבו דואגים למעמד האישה, קשה לקבל את 'ברית הזוגיות'. 'ברית הזוגיות' שוללת מן האישה את כל זכויותיה, המוענקות לה על ידי נישואין כדת משה וישראל.

פורום 'חותם' מדגיש כי הצעת חוק 'ברית הזוגיות' מנוגדת להלכה. הפסק התקבל על פוע"ה (פוריות ורפואה על פי ההלכה) הרב מנחם בורשטיין ניסח את החלטת הרבנים, ידי רבנים משבעה מכוני הלכה מתוך שמונה מכונים המשתייכים לפורום. ”ההלכה אוסרת חיים משותפים של איש ואישה שאינם נשואים זה לזה, אפילו אם על פי ההלכה לא חלה עליהם כל הגבלה והם רשאים להינשא. לכן, פשוט שעל פי ההלכה אין לאפשר זוגיות בין איש לאישה שלא על בסיס נישואין“, אמר הרב בורשטיין.

בפורום ”חותם“ מדגישים כי הנהגת נישואים אזרחיים על פי חוק, בתמיכת מדינת ישראל באופן ציבורי מאורגן, חמור הרבה יותר מחטא שנעשה באופן אישי, גם אם הוא חמור. ובעידודה, חמורה אף יותר מנישואים אזרחיים הנעשים מחוץ לחוק, שכן ”חטא הנעשה אל לנו לתת יד לחילול השם הכרוך בכך שמדינת ישראל תקבע סטאטוס של נישואים ליהודים שלא כדת משה וישראל. אל לנו להסכים להכרה של מדינת ישראל ב'נישואים' לפני פקיד עירייה“.

נוסף על כך, ב“חותם“ מציינים כי במסגרת הנישואים על פי ההלכה טמונים יתרונות מעשיים. ”כל זוג שבא להינשא, נבדקת יהדותם וכשרותם של בני הזוג. העובדה שרבנים מוסמכים חיתנו את בני הזוג ובדקו את יהדותם וכשרותם תהיה ראיה לכשרותם של בניהם כאשר יבואו הם להינשא. שכן מסתמכים על רישום הנישואין בתור הכרה ביהדותם של בני הזוג. אם יהיו זוגות שלא יתחתנו כדין תורה, יצטרכו בניהם להוכיח שהם יהודים וכשרים. תוך כמה דורות עלולים להיות כאן שני 'עמים', חלילה, ובני 'עם' אחד לא יוכלו להתחתן עם בני ה'עם' האחר. אם רבים מהאנשים יירשמו ל'נישואים' אצל פקיד עירייה, לא יהיה רישום מסודר המעיד על יהדותם, ובעצם ייווצר צורך לחלק את העם לשני חלקים: חלק אחד שנישא כדין ויש הוכחה ליהדותו וכשרותו, וחלק אחרי שלא נישא כדת משה וישראל, וממילא אין הוכחה ליהדותו, ויש לברר את השושלת שלו“.

בדיון שהתקיים בפורום, הביע ראש מכון צומת (מדע וטכנולוגיה) הרב ישראל רוזן דעה שונה, והדגיש כי ”ישנה סכנה כי בסוף יהיו כאן נישואין אזרחיים, והדבר גרוע יותר מברית הזוגיות“. לדבריו, ”אי אפשר להתעלם מתמונת המצב הנוכחית שזוגות רבים אינם יכולים להינשא בישראל, וגם בין אלו היכולים רבים חיים ללא נישואין דתיים, וזהו טרנד בכל העולם המערבי וכבר הגיע אלינו“.

לדעת הרב רוזן, במאמץ מממוקד אפשר להגיע לעסקה - 'ברית הזוגיות' בתמורה לביטול מעמד הידועה בציבור שהוא תקף היום גם באשה נשואה לפלוני שיכולה להיות ידועה בציבור של אלמוני. וכן הכרה בזוגיות חד-מינית שכבר קיימת אצלנו. ”מצב עכשווי זה הוא חילול השם גדול ונורא וקטרוג על מדינת ישראל, ו'חושך לגויים'. שווה המחיר של קבלת 'ברית הזוגיות' אם באמצעותה ניתן לבער את התועבות הללו המטמאות את מחננו. והוי שוקל שכר כנגד הפסד“, הוא אומר.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר