שלח לך: אל תחששו מהטוב ביותר

פעמים רבות, תחושה של פיק ברכיים גורמת לנו לא לקחת קידום מקצועי, רכישה, מיזוג או יציאה לעצמאות. מבט אל הפרשה ואל החיים מלמד אותנו כיצד לפעול נכון

חדשות כיפה זיו אלול 27/06/24 11:54 כא בסיון התשפד

שלח לך: אל תחששו מהטוב ביותר
זיו אלול , צילום: טל שחר

קריירה היא במובן מסוים ניהול סיכונים. כל התקדמות, הקפצה, קידום בתפקיד, השקעה או פתיחה של עסק חדש היא סיכון משמעותי. ולאו דווקא סיכון כלכלי. פעמים רבות מדובר בסיכון שהאדם חש לגבי היכולת שלו עצמו לעמוד מול המשימה.

הכרתי אנשים רבים שנותרו שכירים בדרג ביניים, ואפילו לא רצו לקבל תפקיד ניהולי, פשוט כי הם הרגישו טוב במרחב הביטחון שלהם, העדיפו לצעוד על בטוח, ולא להיכנס לרולטה ורכבת הרים רגשית ומקצועית.

פרשת השבוע פרשת שלח

אני מכבד את זה מאוד. זו באמת החלטה אינדיבידואלית, שאין בה נכון או לא נכון. יחד עם זאת, הצלחה במספרים גדולים, תובעת מאיתנו סיכונים. תובעת מאיתנו מאמצים. דורשת מאיתנו תקופה מאתגרת וחוסר יציבות. בדיוק את הדברים שניסו המרגלים בפרשת השבוע למנוע. אלוקים מבטיח להם ארץ טובה, יציבה, מרחב שמאפשר להתפתח רוחנית וגשמית. אבל הם נמצאים במדבר, שם לא חסר להם שום דבר, לא צריך לצאת לקרבות על הארץ. הכל זמין ומוכן. מה רע? מי צריך את כאב-הראש הזה?

כך מסביר רבי יצחק עראמה, מגדולי ספרד בדור הגירוש, את רתיעת 10 המרגלים מהכניסה לארץ, ואת העובדה שהם הובילו מהלך שישאיר אותם על אדמת המדבר. אלוקים לא שמח בכך. הוא תובע מהם את הטוב ביותר, גם אם זה כרוך במאמץ.

גם עובר, מסביר רבי יצחק עראמה, נמצא במרחב כמו גן עדן. נעים לו ונח לו כל הזמן. אבל אם הוא רוצה לפרוץ קדימה, הלידה היא אירוע קשה, וכמובן היציאה לחיים. אבל כך אנחנו מתפתחים.

חשוב לזכור את זה גם ב"לידה" המקצועית שלנו. היא קשה, והתקופה שאחריה לא תחזור למה שהיה לפני כן, אבל - ככה אנחנו הופכים להיות מי שאנחנו. לפני כשבע שנים פנו אלי לקחת תפקיד של מנכ"ל חברה ציבורית, היו לי הרבה מחשבות והרבה "מרגלים", זה לא בשבילי, מאיפה הנסיון שיש לי לכך, איך אתמודד עם האתגרים ועוד. היה לי את יאיר ספראי, הוא עזר לי להיפרד מהם, אמר אל תחשוב פעמיים, יהיה בסדר, היה עוד חבר נוסף שאמר, עכשיו מעונן אולי אבל בסוף יצאו קרני אור והכל יסתדר.

אפשר תמיד לבחור להקשיב לקולות שבולמים ועוצרים אותנו ואפשר פשוט להסתכל על הקריירה כמסע ורק אז אפשר לשנות כיוון אבל להתקדם, לעמוד במקום או לחזור אחורה לא ילמד או יחדש לנו, הוא בעיקר ימנע מאיתנו להתפתח אישית, רוחנית ומקצועית.

פרשת השבוע פרשת שלח

וחשוב לזכור את זה גם בימים אלה, של מאבק פיזי על קיומנו בארץ הזאת. הארץ היא לא סתם מרחב שמאפשר לנו לעבוד ולהתקדם מקצועית. את זה אפשר לעשות ביותר ממאה מדינות שלוות בעולם. ארץ ישראל היא הפלטפורמה הפיזית שבה אנחנו מסוגלים להתפתח רוחנית. יש עוצמה סגולית לפיסת הארץ הזו, מה שאין באוגנדה או מדגסקר.

לא במקרה התקבצו להם נציגים מכל הגולה, מכל פיסות תבל להיות פה בארץ שהיא בעצם מיקרוקוסמוס של העולם. כשנבין שהמאבק שלנו הוא רוחני במהותו, נוכל להיות רגועים. כי בסוף, הרוח מנצחת את הכח.

הכותב הוא זיו אלול, יזם, משקיע, מנכ"ל Pery ומחבר הספר "אבות הניהול".