בהעלותך: כישלונות הם חלק מהחיים. החכמה היא לתת הזדמנות שניה

לא כל מהלך מצליח, ולפעמים הכישלון הוא באשמת האנשים, אבל צריך לדעת שלא לערוף ראשים, אלא לאפשר לצמוח מחדש מתוך הכישלון

חדשות כיפה זיו אלול 20/06/24 13:55 יד בסיון התשפד

בהעלותך: כישלונות הם חלק מהחיים. החכמה היא לתת הזדמנות שניה
זיו אלול , צילום: טל שחר

כן, זה כואב ולפעמים גם צורב: כישלונות. ובאיזשהו מקום כישלון של אחרים, אלו שכפופים לנו, יותר כואב לנו מאשר כישלון שלנו עצמינו.כשזה קורה, יש לנו נטייה להאשים. לפעמים להאשים את עצמינו: למה נתנו בו אמון, למה נטלנו את הסיכון. אבל יחד עם זאת הנטייה להאשים לא פוסחת על האדם: תכלס, נכשלת. הפסדת כסף או משאבים או חנקת פלח שוק או איבדת לקוח חשוב.

והאינסטינקט האנושי הבסיסי שלנו, השורד, השואף להצליח ולנצח, אומר: זהו זה! הוא כשל? זה הזמן להשעות אותו. לעצור אותו. לא לתת בו אמון. זה לא ש"הוא נכשל" צועק הקול הקטן הזה בתוכנו, אלא זה ש"הוא כישלון", מחדד עבורנו הקול הקטן במעטה של היגיון את הדחף הרגשי.אבל אז חשוב לנו להשמיע קול אחר: לשאול את עצמינו, האם נכשלנו פעם? והאם, אחרי הכישלון ההוא, הצלחנו עוד פעם ופעמיים?

פרשת השבוע: פרשת בהעלותך

היהדות מאמינה ביכולת להתרומם מעל כישלונות. שלמה המלך כבר כתב "שבע יפול צדיק וקם", אולם המקור הראשון לכך הוא כנראה בפרשת השבוע, בהעלותך. שם אנחנו מגלים קבוצה של אנשים שהיו "טמאים לנפש אדם".

טומאה היא מצב הלכתי שלא מאפשר השתתפות במצוות הפסח. אותם אנשים הבינו את זה. אבל הם הבינו עוד דבר: העובדה שנבצר מאיתנו לעשות את הפסח כרגע, איננה מחייבת שנפסיד אותו לחלוטין. יש הזדמנות שניה, יש מועד ב. הם פנו למשה בבקשה "למה ניגרע", והחלק המרתק ביותר הוא שאלוקים מקבל את הפנייה שלהם. הוא מסכים עם דעתם.

מרתק משום שחג הפסח, כמו כל חג, הוא מועד הנעוץ בלוח השנה. מדובר בתאריך שבו עם ישראל יצא ממצרים ואותו אנחנו מציינים. אם החמצתם את התאריך הזה, החמצתם לכאורה את ההזדמנות. אבל הם צדקו, מסביר רבי יצחק עראמה, מגדולי ספרד בדור הגירוש. עצם העובדה שהם כה מעוניינים בקיום הפסח, אף שלכאורה הם איבדו את הזמן הנכון, עצם העובדה שהם נגשו וביקשו, יצרה עבורם הזדמנות חדשה. מועד חלופי לקיים את הפסח.

פרשת השבוע: פרשת בהעלותך

בחברת סטארט אפ ידוע שתמיד מגיע ה-Pivot. הוא מגיע אחרי כישלון ואז רק אז הסיכוי הכי גבוה לחברה באמת להצליח כי זה מגיע מלמידה הכי טובה "דרך השוק" (דרך הרגליים). גם בחיים אנחנו לפעמים מחמיצים הזדמנויות, נכשלים, אנחנו או העובדים שלנו. אולם עלינו לזכור שכישלון ואפילו החמצה, זה לא סוף החיים. זו רק ההתחלה.

כעת צריך לצאת לדרך באופן נכון וטוב יותר, ולאפשר הזדמנות שנייה גם למי שלא השכיל לנצל את הפעם הראשונה. כשההפסד צורב, המנהל או העובד יעשה כל מאמץ כדי להצליח ולכן כדאי וחשוב לחבק את הכישלון כי זה משתלם לתת "הזדמנות שניה".

הכותב הוא זיו אלול, יזם, משקיע, מנכ"ל Pery ומחבר הספר "אבות הניהול"