עמותת כושרות תומכת במהפיכת הכשרות של עו"ד פילבר

מסמך ובו פתרונות בכל הקשור למערך הכשרות הממוסד בישראל שפורסם השבוע מקבל תמיכה מפתיעה מעמותת "כושרות": "מדובר במלאכת אומן"

חדשות כיפה חדשות כיפה 23/08/18 14:36 יב באלול התשעח

עמותת כושרות תומכת במהפיכת הכשרות של עו"ד פילבר
מסעדה. אילוסטרציה, צילום: shutterstock

עמותת כושרות הודיעה על תמיכה בתכנית של מי שהיה בכיר במשרד לשירותי דת בנושאי כשרות, עו"ד עמיחי פילבר. כזכור, לאחר שפרסם השבוע מסמך מקיף בנושא מערך הכשרות הממוסד בישראל ובו הציג שורת כשלים שמצא, הציע פילבר פתרונות והסדר יסודי של הנושא.

בכושרות אומרים כי לאחר עיון במסמך של פילבר הם מצאו כי התכנית נותנת מענה ענייני לסוגיית "משגיח מושגח", מקומה המקצועי של הרבנות הראשית, האחדת נהלי הכשרות ועוד. "כשלד ראשוני אין ספק שמדובר במלאכת אומן" כך אומרים בעמותת כושרות על המסמך המהפכני של פילבר.


להורדת הקובץ

כפי שפורסם ב'כיפה' השבוע, פילבר, שימש עד לפני מספר חודשים במשך ארבע שנים כמנהל תחום הכשרות במשרד לשירותי דת ופרש באמצעות פורום 'קהלת' לאורך 120 עמודים את משנתו על מצב עולם הכשרות הממוסדת כיום, הסכנות שבהתנהלות הקיימת וכן הצעות שלדבריו הוצגו לרבנים רבים ולחברי מועצת הרבנות אשר תמכו בהן.

לשיטתו, מדובר בתכנית שאין בה "צורך בשינויים מבניים קיצוניים שאין להם שום היתכנות פוליטית. בשונה מתוכניות אחרות, התוכנית המוצעת שמה את הרבנות הראשית במרכז ומחזקת את מעמדה בעולם הכשרות". לצד זה, הוא הציע "ליצור תחרות למערכת הכשרות הממלכתית, באמצעות מתן היתר של הרבנות הראשית לפעילות של גופי כשרות פרטיים כנותני כשרות".

חלקו הראשון של נייר העמדה התייחס למרכיבים השונים של מערכת הכשרות, לרבות הרבנות הראשית לישראל, המשרד לשירותי דת, המועצות דתיות ועוד רבים, ולמכלול הבעיות של עולם הכשרות. החלק השני הציע "פתרון יישומי לכל הכשלים המוצגים בחלקו הראשון, מלווה בתוכנית כלכלית שמבוססת על המשאבים הקיימים במערכת ללא צורך בתוספת תקציב".

יש לציין כי לפני מספר חודשים פרש פילבר מתפקידו במשרד לשירותי דת, בטענה שנקעה נפשו מהניסיונות החוזרים ונשנים לשפר את מערך הכשרות מתוך המערכת. "האמנתי כי לאור מצבה האנוש של מערכת הכשרות ושעון החול של פסיקת בג"צ", כתב במכתב הפרישה למנכ"ל המשרד, "הקו הקיצוני שנקטתי והזעקה שזעקתי יחזירו את השפיות למערכת, והמשרד יחזיר לידיו את הובלת הסדרת מערכת הכשרות".

עוד כתב כי "בחצי שנה שעברה הוכח מעבר לכל ספק שלמנכ"ל הרבנות הראשית ולאגף הכשרות הארצית אין שום מסוגלות להוביל את הכשרות לחוף מבטחים, ולמרות שחלפו כמעט שנתיים מאז הפעיל בג"ץ את הספירה לאחור - אין לרבנות אפילו תחילתה של תוכנית להסדרת מערכת הכשרות".