סגור
לג בעומר

ל"ג בעומר: חג היציאה מהייאוש לעבר גן עדן

בדיוק כפי שרבי שמעון בר יוחאי דאג להזכיר לבעל שרצה להתגרש איזה אוצר יש לו בבית ולצאת מהיאוש שבו היה מצוי, כך גם אנחנו צריכים ללכת בנתיבו של מחבר הזהר ולפלס לעצמנו בעולם הפתלתל והמבולבל את דרכנו לאושר אמיתי

הרבנית חוה מנסבך
יז באייר התשעט
,
22 במאי, 2019 16:14
הדלקה במירון בל"ג בעומר. ארכיון

הדלקה במירון בל"ג בעומר. ארכיוןצילום: דוד כהן, פלאש 90

זוג עצוב,נתון ביאוש,עמד בפני פרידה. הם נישאו לפני עשור,על כנפי אהבה חלומות ותקוות. הבית הריק, המסודר מדי,בלי צהלת ילדים הכניס לליבם דכדוך של יאוש.

הלחץ של בני המשפחה השלים את התהליך. הם החליטו להתגרש. הרב הפתיע: קדימה! התחתנתם במסיבה? לפני הגט...עוד מסיבה! בני הזוג, עצובים, צייתנים, הסכימו .

הבעל, מעט שתוי, הציע לרעייתו, לחפש מה החפץ היקר ביותר בבית המשותף, ולקחת אותו לעצמה כמתנה אחרונה ממנו, בטרם תתחיל חלוקת הרכוש. האישה מזגה לו כוס ועוד כוסית, וכשנרדם, בקשה מכמה חברים לסחוב אותו לבית הוריה, שם עמדה לגור אחרי הגט. כשהתעורר,אפוף ענני הנגאובר, ניסה להבין למה הוא נמצא בכתובת הלא נכונה. חיפשתי מה החפץ הכי יקר בביתנו, כדי לפתוח איתו את חיי החדשים. ענתה זוגתו. ומצאתי....אותך.

הסיפור כמובן מסתיים בהפי אנד,כשהאהבה שהתחדשה מביאה לעולם גם ילדים נחמדים. גיבור הסיפור, האיש החכם שהעדיף לגרום למסיבה מחדשת אהבה במקום לערוך גט, היה רבי שמעון בר יוחאי.

האיש, שלזכרו מעלים אלפי מדורות ל"ג בעומר, שהיה אדם ישר עד כדי כך שהשמיע לרומאים דעות המבקשות חירות, למרות שרבו שילם בחייו על התנהגות כזו.  האיש שהיה חלק ממאבק מר לחירות ישראל. איש בלתי מתפשר, לא היה אדם קשה בחייו הפרטיים.

הוא תבע מתלמידיו הרבה,אך מעצמו תבע הרבה יותר, ובכל זאת, נשאר עירני לחסרונות הקטנים של בני אדם, וידע לכבד אותם ולהחזיר אותם למקום של יכולת,של אנרגיה מתחדשת. מה היה הסוד שלו? הסוד טמון בתורת הסוד. האיש הוא המחבר של ספר הזוהר,שזוכה בתקופתנו ללימוד המוני.

מי שחי חיי סוד,חיי זוהר, מודע תמיד לחוט הסודי שמוביל את האדם בעולם. החוט שמוביל את העולם המבולבל הזה,את ההיסטוריה, את סיפורו של המין האנושי, הוא החוט שמוביל גם את הסיפור האישי. לפי ספר הזוהר, הבורא מוביל את האנושות במסע הרפתקאות קשה ומורכב,מסע של צבירת כושר והשתכללות האופי, והיעד יהיה הפיכת העולם מחדש לגן עדן.

כך גם חייו של הפרט: המהמורות ואבני הנגף, כמו גם המתנות בחיים, יכולות להוביל לחיים שיש בהם ערך ושמחה, וללא תלות בעושר בריאות או השפעה. עולמו של האדם עשוי להפוך לגן עדן. היאוש, השכחה, מרחיקים את האדם מיעדו.

לכן, דווקא רבי שמעון, איש הזוהר,יכול להיות זה שמזכיר לזוג ששכח את אהבתו, מה יקר בחייו באמת, ולהשיבם לגן העדן. לכן, כשאלפים ידליקו מדורות ששלהבות האש שלהן יכוונו עצמן לשמים, המדורות יזכירו לנו:  אל יאוש, אל שכחה, יש תיקון לצער העולמי ולצער האישי. יש שמים, יש שביל לגן העדן. יש זוהר.

הכותבת היא חברה באגף נשות הרבנים איגוד רבני קהילות

23.05.2019

1. כשרואים את הזוגיות כמתנה נפתח גם שער הילודה (משה אהרון עו"ד)

בס"ד.
לפעמים הסיפור של הילדים מתחיל בילדים שאנו עצמנו.
עד שבני הזוג לא מכשירים לקבל את עצמם כמתנה השקולה לילדים.
לא הוכשרה הזוגיות להביא ילדים לעולם.

דווח על תגובה לא ראויה
23.05.2019

2. המוטו של הסיפור : עבדו את ה' בשמחה (משה אהרון עו"ד)

בס"ד.
הסיפור המופלא הזה צריך להילמד לפחות כעומק הזוהר.
צריך לעבוד את ה' [לקבל גזר דינו ]תמיד בשמחה : גם בנישואין וגם בגירושין.
וכל כך לכאורה למה.
שאם בני הזוג אינם מתחברים יש לשמוח על התרת קשר בלתי מועיל ודווקא להמשיך בידידות ושמחה זה עם זה
שהוא מעשה הגירושין גם פותח פתח להזדמנויות חדשות .
ואם בני הזוג ראויים להמשיך בקשר אין כמו השמחה לפתוח להם פתח להתחיל הכל מחדש.
זאת ועוד לעיתים צריך לשעבד ההכרה המפוכחת ל"חומר מרדים" כל שהוא כתנא דמסייע לשמחה להניח לפי שעה לצדק האישי או הרציונאל הצרוף .
פשוט להתעלות, לוותר , למחול על לא מעט דברים ולהמשיך הלאה.
שמירב יתרונות הזוגיות מתגלים דווקא בדחיקת האנוכיות הצידה.
ויצירת מרחב לחלל המשותף.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב רפי פרץ  צילום: כיפה

רפי פרץ עוקץ את החרדים: "כששומרים על הכללים - הסיכוי להדבקה יורד"

קרא עוד