הלכות י"ז בתמוז וימי בין המצרים

האם מותר לצאת לטיול? מה הדין לעניין בגדים חדשים? ומה לגבי נגינה ושירה? הרב הלל מרצבך מסביר כיצד יש לנהוג בין י"ז בתמוז לר"ח אב

הרב הלל מרצבך 01/07/18 10:27 יח בתמוז התשעח

הלכות י"ז בתמוז וימי בין המצרים
צילום: Yaakov Lederman/Flash90

בגדים חדשים

א. בגד חשוב שמברכים עליו 'שהחיינו' אין קונים החל מיז' בתמוז. אך אם לא ימצא לאחר מכן, או שיהיה לו קשה להשיג אותו - אפשר לקנותו. ואם אפשר, ילבש אותו בשבת ואז יברך. (שו"ע סי' תקנ"א יז' מ"ב סקמ"ה שעה"צ סקמ"ח, רכ"ג ג – ד מ"ב סקט"ו).

ב. אם יש צורך, מותר לקנות בגדים לילדים קטנים (מתחת לגיל חינוך), שאין מצוות חינוך לאבלות על החורבן. אך אם בקנית הבגדים לקטנים נגרמת שמחה גדולה להורים, אין לקנות להם בגדים חדשים בימים אלה (כף החיים תקנ"א סקע"ד).

טיולים ובילוים

ג. מותר לצאת לטיולים בימים אלה, כשאין אפשרות לצאת לנופש בזמן אחר (הוראת הרב ישראלי זצ"ל, והל' חגים למו"ר הרב אליהו זצ"ל ע' 198). יש להשתדל לדאוג שהתוכן של הטיול יהיה חיובי, ולא מסוכן.

ד. אין איסור לרחוץ בים ובבריכה בימים אלה (עד ר"ח אב) במקום שיש מציל ואין בו סכנה, ויש שנוהגו להחמיר.

דברים של סכנה

ה. יש להקפיד בימים אלה על כללי הבטיחות בנהיגה ובדרכים יותר מכל ימות השנה, וכן להקפיד יותר שלא לערוך פעילויות שיש בה סכנה כלשהי (שו"ע תקנ"א סע' יח').

נגינה ושירה

ו. בימים אלה יש להימנע משמיעת נגינה של שמחה בין מכלי נגינה ממש ובין ממערכות אלקטרוניות (רדיו, דיסק, MP וכו') (הוראות בע"פ של הרב ישראלי זצ"ל והרב אליהו זצ"ל). בסעודות של מצוה שחלות בימים אלה, כגון ברית מילה ופדיון הבן – ניתן להתיר (סימן תקנ"א פסקי תשובות הערה 95).

ז. חוגי נגינה וריקוד שמטרתם אימון ותרגול מותרים עד ר"ח אב.

ח. אין לארגן מופעי שירה בימים אלה, אך יש להקל בהתוועדות של שירי קודש לעבודת ה'.

ט. מותר לשמוע תכניות רדיו וכדומה, שיש בהם קטעי ליווי או קישור של נגינה.

נישואין ואירוסין

ט. אין עורכים נישואין בימים אלה, אבל מותר להשתדך, שלא נכון לעכב את האירוע אם בני הזוג החליטו להתחתן (סימן תקנ"א רמ"א סע' ב').

תספורת וגילוח

י. מנהג יוצאי אשכנז, שאין מסתפרים ואין מתגלחים מיז' בתמוז (סי' תקנ"א רמ"א סע' ד'), כך נוהגים גם חלק מיוצאי ארצות ספרד (כף החיים תקנ"א סק"פ). ויש המקילים בגילוח לכבוד שבת (ע"פ סי' תקנ"א באור הלכה ד"ה וכן לכבוד שבת).

יא. בעלי שמחה: חתן בימי ז' ברכות, בעלי ברית ופדיון הבן, מותרים להסתפר ולהתגלח (ע"פ סי' תקנ"א שערי תשובה סק"א).

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר