הקורונה והתשובה: אדם אחד שיכול לשנות את העולם

"מגפת הקורונה הראתה לנו בצורה כל כך מוחשית, עד כמה מעשה של אדם אנונימי אחד בסוף העולם משפיע בצורה משמעותית כל כך על כל העולם" | על יסודות התשובה בעקבות מגפת הקורונה

הרב שי לוי 23/09/20 11:36 ה בתשרי התשפא

הקורונה והתשובה: אדם אחד שיכול לשנות את העולם
מעשה של אדם אחד?, צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

כבר יותר מחצי שנה שכל העולם מתמודד עם מגפה קטלנית שהרגה מאות אלפי אנשים, הפילה חברות ענק ושינתה באופן קיצוני את אורח חיינו. אם מדינה הייתה רוצה לפגוע בצורה כה אנושה במדינת אויב, כנראה שהיו נדרשים לכך אלפי אנשים שיעבדו שנים ארוכות בחקירות מודיעין ופיתוח אמצעי לחימה, ולאחר מכן אלפי חיילים שיהיו שותפים במבצע עצמו. 

אבל מגפת הקורונה התחילה בגלל סיני אחד! שגגה של אדם אחד סחררה את כל העולם. אין זה משנה כרגע מה בדיוק עשה אותו סיני, האם הוא אכל עטלפים, בעלי חיים אחרים, או שמא עבד במעבדת נגיפים ונהג בחוסר זהירות. 

אז איך זה קשור לתשובה?

הרמב"ם כותב (הלכות תשובה ג, ד)

"צריך כל אדם שיראה עצמו כל השנה כולה כאילו חציו זכאי וחציו חייב, וכן כל העולם חציו זכאי וחציו חייב, חטא חטא אחד הרי הכריע את עצמו ואת כל העולם כולו לכף חובה וגרם לו השחתה, עשה מצוה אחת הרי הכריע את עצמו ואת כל העולם כולו לכף זכות וגרם לו ולהם תשועה והצלה שנאמר וצדיק יסוד עולם זה שצדק הכריע את כל העולם לזכות והצילו".

שנים היה קשה לי לצייר לעצמי כיצד יתכן שכל העולם יהיה יוכרע על ידי מעשה קטן של אדם אחד, שנטל לולב, בירך, גמל חסדים או כיבד אב ואם. כיצד מעשה קטן של אדם אחר משפיע בצורה גורלית על כל העולם לטוב או למוטב. עד שבאה מגיפת הקורונה, והראתה לנו בצורה כל כך מוחשית עד כמה מעשה של אדם אנונימי אחד בסוף העולם משפיע בצורה משמעותית כל כך על כל העולם.

הגמרא במסכת סנהדרין (ק, ב) אומרת שמרובה מדה טובה ממידת פורענות. אם כן, צריכים אנו להאמין שאם מעשה רע של אדם אחד השפיע בצורה אנושה כל כך על העולם כולו, על אחת כמה וכמה שמעשה טוב אחד שיהודי אחד עושה יכול להשפיע לטובה ולהאיר את העולם כולו. 

שנה טובה, של עשייה מבורכת

הרב שי לוי מלמד בישיבת ההסדר 'אורות יעקב' ברחובות

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר