סיוון רהב מאיר ועוד 6: ירושלמים שאנחנו אוהבים

לרגל חגיגות 55 שנים לשחרור העיר, בחרנו 7 ירושלמים ממגוון תחומים, שמייצגים את ירושלים ומזוהים איתה. החל מאביתר בנאי וסיוון רהב מאיר, ועד חתן פרס נובל ולוחם הלח"י שהעביר אלפי הרצאות לחיילי צה"ל במהלך השנים

חדשות כיפה 29/05/22 15:31 כח באייר התשפב

סיוון רהב מאיר ועוד 6: ירושלמים שאנחנו אוהבים
יום ירושלים, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ברחבי ישראל מציינים היום (א') 55 שנים לשחרור ירושלים, במלחמת ששת הימים. לקראת המאורע, החלטנו להציג בפניכם שבעה ירושלמים, חלקם מבטן ומלידה, וחלקם הגיעו לבירה במרוצת השנים. כולם - מייצגים את העיר נאמנה, איש איש בתחומו. ספרו לנו מה אתם חושבים והציעו אנשים נוספים. 

1. ישראל אומן 

ישראל אוֹמַן, בן 92 הוא מתמטיקאי ישראלי, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005 על מחקרו בתחום תורת המשחקים. פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים וחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית. יש לו יותר מ-20 נכדים וכמעט פי 2 נינים ונינות, תושב ירושלים וזוכה פרס יקיר העיר לשנת 2006. התגורר במשך שנים ארוכות בשכונת רחביה ולפני מספר שנים עבר לשכונת בקעה. נחשב לאחד מאנשי הרוח הבולטים בבירה. 

פרופ

פרופ' ישראל אומן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

2. סיוון רהב מאיר 

סיון אסתר רהב-מאיר, בת 41, מתגוררת בשכונת רחביה ונחשבת לאחת העיתונאיות האהובות בישראל, כשכבר יותר משני עשורים היא מופיעה בכלי התקשורת המרכזיים בישראל, החל מגלי צה"ל שם החלה את הקריירה התקשורתית שלה ושם היא משדרת גם היום יחד עם בן זוגה הפובליציסט ידידיה מאיר, דרך הטור השבועי בידיעות אחרונות ועד חדשות 12 - מקום העבודה העיקרי שלה. רהב-מאיר שגדלה בבית חילוני, חזרה בתשובה, ונחשבת לאחת המרצות המבוקשות בארץ, כשלשיעורה השבועי, שנערך במשך שנים בהיכל שלמה בירושלים, הגיעו מאות אנשים.  

סיוון רהב מאיר

סיוון רהב מאיר צילום: Flash90

3. אביתר בנאי

למרות שהוא נתפס כירושלמי שורשי, בנאי למעשה נולד ביישוב עומר בנגב. הזמר האהוב נשוי לרות, אב לחמישה ומתגורר בשכונת רמות בירושלים. אם נעמיד דברים על דיוקם, משפחת בנאי שעלתה לישראל מפרס, התמקמה בירושלים, ואב המשפחה פתח חנות ירקות בשוק מחנה יהודה ברחוב האגס - רחוב שנקרא לימים על שמו, רחוב "אליהו יעקב בנאי". בנוסף לקריירה המוזיקלית העשירה, אביתר בנאי מעביר גם שיעור שבועי בספר מסילת ישרים במסגרת ערב של ישיבת אש קודש.

אביתר בנאי, חזר לירושלים

אביתר בנאי, חזר לירושלים צילום: Noam Revkin Fenton\ Flash90

4. הרבנית חנה הנקין

הרבנית חנה הנקין נולדה ב-1946 בארצות הברית והקימה יחד עם בעלה הרב יהודה הרצל הנקין את מדרשת נשמת הממוקמת בשכונת פת בירושלים. הרבנית הנקין נחשבת לתלמידת חכמים, מחלוצות בתי המדרש לנשים שבמו ידיה הביאה למהפכה בעולם לימוד התורה הנשי שמאז התפתח מאוד. זכתה בפרס יקירת ירושלים ב-2017.

זועמת על יעלון. הרבנית הנקין

הרבנית הנקין צילום: דוברות

5. יאיר שרקי

שרקי, כתב הדתות של חדשות 12, נולד וגדל בעיר הקודש בשכונת קריית משה. אביו הרב אורי שרקי הוא רב קהילה, מרצה ורבה של תנועת הנוער "עזרא". שרקי הבן למד בישיבת "מקור חיים" ולאחר מכן המשיך לשירות בגלי צה"ל. במסגרת עבודתו הוא נפגש עם קהילות דתיות רבות, בין מאה שערים לעיר העתיקה, וסדרת כתבות שלו "ברוקלין של קודש" שעסקה ביהודי ארצות הברית, הביאה לזכייתו בפרס "בני ברית". הוא מתגורר בירושלים ונחשב עד היום לאחת האושיות המסקרנות בעיר. 

יאיר שרקי

יאיר שרקי צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

6. הרבנית ימימה מזרחי 

הרבנית מזרחי, נקראה על שם מלחמת ששת הימים שאירעה קודם ללידתה. בגיל שנה משפחתה עזבה את קזבלנקה ועלתה לבני ברק וממנה לשכונת בית וגן בירושלים. למדה באולפנת חורב ושירתה בשירות לאומי כמטפלת בקשישים. הוסמכה כטוענת רבנית, ולאחר מכן למדה משפטים באוניברסיטה העברית, ועבדה כעורכת דין. בתחילת שנות ה-2000 החלה להעביר שיעורי פרשת שבוע לנשים בביתה. עד היום, שיעוריה ההמוניים נחשבים למבוקשים במיוחד בקרב נשים רבות. ב-2015, הקימה עם בעלה את ישיבת "אבני קודש" במושב עמינדב, המשמש בית חם לנוער נושר.

הרבנית ימימה מזרחי

הרבנית ימימה מזרחי צילום: Miriam Alster/FLASH90

7. עזרא יכין

עזרא "אלנקם" יכין, בן 93, מלוחמי הלח"י, מנחיל מורשת קרב על פעילותו במחתרת ובמלחמת העצמאות. נולד בשכונת "ימין משה" בירושלים, ובמאורעות תרפ"ט משפחתו ניצלה מפרעות הערבים ולאחר מכן עברה לשכונת "מחנה יהודה". יכין התחיל את פעילותו בלח"י בגיל 15 כמדביק של עיתון המחתרת "המעש" על קירות מבנים בירושלים. הכינוי "אלנקם" דבק בו לאחר החטיפה, החקירה והרצח של חברו הטוב אלכסנדר רובוביץ בידי הבריטים - שנה לפני קום המדינה. גם בימים אלה, יכין מעביר הרצאות ושיחות מורשת לחיילי צה"ל, ומעריכים שמספר ההרצאות אליו הגיע עומד על קרוב ל-10,000. 

עזרא יכין

עזרא יכין צילום: Hadas Parush/Flash90

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר