סגור

הסיפור המרגש של מפעילת הצפירה, שורדת שואה בת 78

אידה בראונשטיין, שנולדה במחנה ריכוז, שרדה כתינוקת את אימי השואה ועלתה עם משפחתה לישראל. נכדתה משרתת בפיקוד העורף, והיום זכתה להפעיל את הצפירה ברחבי הארץ מחמ"ל פיקוד העורף

חדשות כיפה
כז בניסן התשעט
,
02 במאי, 2019 10:27
אידה בראונשטיין מפעילה את צפירת הזיכרון מחמ"ל פיקוד העורף

אידה בראונשטיין מפעילה את צפירת הזיכרון מחמ"ל פיקוד העורףצילום: דובר צה"ל

צפירת הזיכרון לזכר הנספים בשואה, הופעלה היום (ה'), יום הזיכרון לשואה ולגבורה, על-ידי ניצולת שואה, אידה בראונשטיין, בת 78 מכפר סבא, אשר שרדה את השואה כילדה באוקראינה. אידה הגיעה הבוקר לחמ״ל ההתרעה של פיקוד העורף, בו משרתת נכדתה, סמל איה בראונשטיין, כמפעילת התרעה, ולחצה על הכפתור שהשמיע את הצפירה בכל רחבי הארץ.
 
כשהשואה החלה אידה עוד לא נולדה. אמה, יינטה, נלקחה למחנה ריכוז, ואביה, מאיר, נלקח למחנות עבודה. אידה נולדה בשנת 1941 במחנה הריכוז אליו נלקחה, ובגיל שנה חלתה אידה במחלה קשה כתוצאה מהקור העז ושרדה את המחלה אשר נמשכה יותר משנה (לימים התברר כי שמה "אידה" ניתן לה במחנה הריכוז, ופרושו ביידיש ״יהודי").
 
בשנת 1944 לקראת סוף המלחמה פינו את האנשים ממחנה הריכוז בו הייתה אידה, ומשפחות החלו לנדוד במטרה למצוא מקלט, אידה ואמה הגיעו לעיירה קטנה בשם נובוסליצה. העיירה הייתה מחורבת, הבתים והחנויות נבזזו. הן השתכנו באחד המבנים הנטושים יחד עם מספר משפחות נוספות. היא ואמה עסקו בהכנת ומכירת לביבות לחיילים הרוסיים וכך הצליחו לשרוד. 

אידה בראונשטיין עם נכדתה בחמ"ל

אידה בראונשטיין עם נכדתה בחמ"לצילום: דובר צה"ל

 
בעיירה פורסמו מדי יום רשימות האנשים שנשארו בחיים, אימה של אידה נהגה לעבור מידי יום על רשימת שמות הניצולים, ובאחד הימים פורסם שמו של אב המשפחה. בסוף המלחמה אמה של אידה הצליחה ליצור עימו קשר ובהתרגשות סיפרה לו כי נולדה להם בת במהלך המלחמה. 
 
במשך כעשור, לאחר שהתאחדה משפחתה של אידה, הם חיו כפליטים וחיפשו מקום להתגורר בו. לאחר כמעט עשור, בשנת 1958 עלתה משפחתה של אידה לארץ ישראל. את בעלה, ראובן בראונשטיין ז"ל פגשה לראשונה בבית אריזה בו עבדו יחד במושב גן חיים. ראובן נולד ברומניה ושרד גם הוא את השואה. הם התחתנו ונולדו להם ילדים ונכדים, בניהם איה. 
 
הבוקר הגיעה אידה יחד עם איה לחמ"ל ההתרעה של פיקוד העורף.וסיפרה בהתרגשות: "הגעתי ארצה בגיל 17, רציתי נורא להתגייס אך לא יכולתי, עזרתי למשפחתי והתחלתי לעבוד לפרנסתי. הפעלת הצפירה ביום השואה יחד עם נכדתי איה, המשרתת בפיקוד העורף בצבא ההגנה לישראל, מהווה עבורי רגע הסטורי, רגע של ניצחון. אני מודה לכל החיילים המגנים על המדינה במסירות נפש, בזכותם המדינה ממשיכה להתקיים ובכך אנו מגשימים את חזון העם היהודי".

02.05.2019

1. מרגש. שתזכה לחיים ארוכים ובריאות ונחת מילדים ונכדים. (תמר)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

טרגדיה נוספת צילום: דוברות זק"א

השפעות הקורונה: עלייה במספר האנשים הבודדים שנפטרים - ואף אחד לא יודע

קרא עוד