150 שנה לנפילת החלל הראשון: כנפי טחנת הרוח בירושלים יכוונו למצב אבלות

150 שנה חלפו מאז נפל אהרן הרשלר, החלל הראשון בפעולות האיבה. לראשונה יכוונו ויעצרו את כנפי טחנת הרוח בירושלים למצב המסמל אבלות | "הופתענו לגלות כי חלל ישראל הראשון הוא יהודי חרדי שנהרג על הגנת ירושלים"

אלעד הומינר אלעד הומינר, חדשות כיפה 20/04/23 15:51 כט בניסן התשפג

150 שנה לנפילת החלל הראשון: כנפי טחנת הרוח בירושלים יכוונו למצב אבלות
טחנת הרוח במשכנות שאננים | , צילום: Zack Wajsgras/Flash90

150 שנה לאחר שהקריב את חייו למען שמירה על טחנת הרוח בעיר, קבוצת JLM יזמות שמנהלת את מתחם טחנת הרוח במשכנות שאננים, ירושלים, תעביר את מצב העצירה של הכנפיים של הטחנה למצב אבלות ועצבות, זאת על מנת לכבד את זכרו ולסגור מעגל להנצחת אהרן, החלל הרשמי הראשון של ישראל בפעולות האיבה, שהקריב את חייו למען הגנת הטחנה.

אהרן הרשלר, החלל הראשון בפעולות האיבה, היה תלמיד ישיבה ביישוב היהודי לפני קום המדינה והתגורר ברובע היהודי בעיר העתיקה. בשנת 1873 נהרג בעודו בן 23 מאש חוליית ערבים שנכנסה למשכנות שאננים, השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות והוא החלל הרשמי הראשון של ישראל כמופיע באתר ממשלת ישראל "יזכור". 

תחנת הרוח |

תחנת הרוח | צילום: JLM יזמות

את סיפור נפילתו אנו יודעים ממקורות שונים של עדויות מתושבי השכונה, לפיהם מחבלים פרצו לבית משפחתו של הרשל, כדי לבצע שוד כתגובה לכך שיהודי ירושלים הפסיקו לקנות מהמקומיים מים בגלל הגשמים הרבים שהיו באותו החורף. הרשלר החל להבריח את אנשי הכנופיה ולרדוף אחריהם ובמהלך המרדף הנורא מכל קרה - 12 כדורים נורו לכיוונו והרגו אותו במקום. 

על פי עדויות המשפחה, נראה כי נסיבות מותו היו קשורות באופן ישיר להיותו חלק פעיל ומרכזי באותה תקופה בטחנת הרוח שבשכונת משכנות שאננים בעיר. באותו לילה אכזרי, הרשלר שמר על טחנת הקמח המפורסמת ששימשה באותה תקופה כמחסן שקי קמח. לפתע הוא שמע רעש ורץ לעברו, וברגעים אלו נורו אליו הכדורים ששמו קץ לחייו. הוא הותיר אחריו אלמנה, בת, הורים ואחים. 

"אלומת אור על המחבר והמשותף בין חלקי עם ישראל"

בשנת 2017, נהפכה טחנת הרוח ההיסטורית שהייתה נעולה במשך שנים למרכז חיים שוקק למבקרים מהארץ ומהעולם, כאשר אחד החידושים במתחם החדש הוא שחזור הפעלת כנפי הטחנה הפועלות באופן רצוף ויומיומי על ידי קבוצת JLM יזמות. לרגל ציון  150 שנה לנפילתו של אהרון החליטו מנהלי הקבוצה יוסי גרייבר ויובל קליין, להעביר לראשונה ביום הזיכרון לחללי צה"ל את הכנפיים של הטחנה למצב אבל ועצבות זאת על פי השפה הבינלאומית של טחנות הרוח בעולם, ולעצור אותן במצב זה למשך כל יום הזיכרון. 

תחנת רוח במצב אבל |

תחנת רוח במצב אבל | צילום: JLM יזמות

גרייבר מסר כי דווקא בימים הללו כאשר המחלוקות רבות, "בחרנו לשים אלומת אור על המחבר והמשותף בין חלקי עם ישראל. הופתענו לגלות כי חלל ישראל הראשון הוא יהודי חרדי שנהרג על הגנת ירושלים בכלל וטחנת הרוח בפרט והחלטנו להנציח אותו במקום שבו נפל בדרך מיוחדת וראשונית, בהצדעה למחיר האישי שבו הקריב את חייו למען המדינה שבדרך."

יוסי גרייבר |

יוסי גרייבר | צילום: JLM יזמות