הזהרות והמלצות לקראת חנוכה: במד"א נערכים לחג

בכל שנה מטפלים החובשים והפראמדיקים של מד"א בפגיעות השכיחות בחג החנוכה. במד"א מזהירים מהסכנות האורבות במהלך החג ומגישים לכם את המדריך השלם להימנעות מסכנות החג וטיפול בהן במידת הצורך

יהונתן קליין, חדשות כיפה 08/12/20 19:33 כב בכסלו התשפא

הזהרות והמלצות לקראת חנוכה: במד"א נערכים לחג
במד"א מחלקים סופגניות , צילום: אבו סעיד

שמן רותח, נרות חנוכה, סופגניות, מטבעות שוקולד ואפילו סביבונים –  כדי שגם השנה מנהגי חג החנוכה ימשיכו להסב לכולנו רק שמחה והנאה, חשוב לנהוג בזהירות ולתת תשומת לב, בעיקר לקשישים, אנשים עם בעיות בליעה, תינוקות וילדים. לרגל החג, במד"א מפרסמים הנחיות מפורטות לזהירות ולהימנעות מהסכנות שחנוכה יכול להביא עמו.

השנה חג החנוכה עתיד להיראות מעט שונה. במקום הדלקת נרות מורחבת, נסתפק בקפסולות משפחתיות ובמקום להצטופף סביב הסופגניות והלביבות, נשמור על ריחוק חברתי ומסכות. כדי שגם השנה, למרות ההגבלות, נצליח לחגוג את החג בשלום ובבריאות, מפרסם מד"א הנחיות זהירות לציבור הרחב.


(מבחן הסופגניות של כיפה)
 
על ציבור האזרחים לנקוט ביתר זהירות ואחריות ובקרב הילדים בעיקר, להימנע ממשחקים באש או בהכנסת חלקי הסביבונים לפה, בשל סכנת חנק חמורה. בשנה שעברה, ילד בן 11 מבת ים עבר נס חנוכה של ממש, עוד לפני החג. הוא אכל סופגנייה והחל להיחנק. למרבה המזל, במקום נכחה חובשת רפואת חירום במד"א, שזיהתה כי מדובר בחסימה מלאה של קנה הנשימה, ביצעה תמרון היימליך - והצילה את חייו.

 מנכ"ל מד"א, אלי בין: "כמדי שנה אנחנו עדים למקרים מצערים בהם מגיעים אל מוקד 101 של מד"א קריאות בגין חנק או פגיעה מאש, בעיקר בקרב ילדים וקשישים. אנו קוראים לציבור האזרחים, בעיקר נוכח משבר הקורונה, לנקוט באחריות, לשמור על הילדים וכמובן להקפיד להציב את החנוכייה במקום יציב ובטוח. במקביל, יש להימנע מהתקהלות בשל מגבלות הקורונה. גם השנה יעמדו כוחות מד"א בהערכות מיוחדת לקראת חג החנוכה, על מנת להגיע במהירות ולהעניק טיפול רפואי במידת הצורך. אני מאחל לכולם חג אורים שמח".

חנוכייה והדלקת נרות

1. הדלקת הנרות תתבצע בחנוכייה המיועדת לנרות חנוכה, כשהיא יציבה ושלמה. אין לעשות שימוש בחנוכייה לא יציבה, מאולתרת או העשויה מחומרים דליקים, דוגמת חנוכיות שהוכנו לנוי כחלק מפעילות בגן או בבית ספר.
2. החנוכייה תוצב על משטח יציב ובלתי דליק כגון שיש. יש להימנע מהצבת החנוכייה על משטח שאינו מבודד מחום ודליק, דוגמת מפה, ניירות או עיתונים או בקרבת וילונות.
3. אין להתהלך עם חנוכייה דולקת.
4. יש להימנע מלהשאיר את החנוכייה חשופה לרוח, שעלולה להפיל את הנרות ולגרום לשריפה. כמו כן, יש למנוע מצב בו רוח תעיף חומר דליק לכיוון הנרות, כמו וילונות, ניירות, מפת שולחן וכדומה.
5. יש להרחיק חנוכיות, מצתים וגפרורים מהישג ידם של ילדים.
6. חל איסור מוחלט להשאיר נרות דולקים ללא השגחת מבוגר.
7. על מנת למנוע כווית בפנים, יש להקפיד להרחיק את ראשם של ילדים וילדות בעלי שיער ארוך מהחנוכיות, בזמן ההדלקה ולאחריה.
 
במידה ונתפסה אש בבגדיו של אדם יש להרחיק אותו ממקור החום, ולגלגל אותו על הקרקע. מומלץ להיעזר בשמיכה כדי לחנוק את האש, ולהזעיק באופן מידי את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", המאתר את מיקומכם המדויק. עד להגעת כוחות מד"א, יש להסיר את בגדיו של הנפגע ולשטוף את האזורים הפגועים בהרבה מים זורמים פושרים (אין להשתמש במים קרים, קרח או משחות).

חנוכה

חנוכהצילום: shutterstock

מאכלים מטוגנים

1. בזמן השימוש בשמן חם יש להשתמש בלהבות האחוריות (הרחוקות יותר) של הכיריים, להשגיח על הכלי לכל אורך הטיגון ולהרחיק ילדים מהאזור.
2. יש להפנות את ידית המחבת פנימה, כדי שילד לא יוכל לתפוס בה, ועל מנת להימנע מהיתקלות בידית המחבת והפיכתה.
3. אין לשפוך מים על שמן בוער. במידת הצורך יש לכסות את הסיר או הכיריים במגבת רטובה.
4. מומלץ שלא לחמם סופגניות במיקרוגל מכיוון שהריבה מתלהטת בשניות ויכולה לגרום לכוויות. יש להיזהר גם מנגיעה בסופגניות או לביבות שחוממו מחדש בידיים חשופות, משום שהשמן שנמצא בהן עלול לגרום לכוויות.
 
במקרה של כוויה מקומית - יש לשטוף במים זורמים. אין למרוח חומרים מסוגים שונים המחריפים את סכנת הזיהום ואין לפוצץ שלפוחיות, מאותה סיבה. יש להזעיק את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".

צילום: shutterstock

מניעת חנק

1. בצק הסופגנייה עלול להיות מסוכן לתינוקות, ילדים, קשישים ולאנשים הסובלים מבעיות בליעה. לכן, יש לחתוך את הסופגנייה לחתיכות קטנות, ולהשגיח בזמן האכילה.
2. הרחיקו לגמרי מילדים עד גיל 5 סביבונים קטנים, מטבעות וכן מטבעות שוקולד.
 
במקרה חנק, אם הנפגע מסוגל לדבר או להשתעל, יש לעודד אותו להשתעל בלבד, ובמקביל להזעיק את צוותי מד"א. אם הנפגע אינו מסוגל לדבר, אינו משתעל או שאינו נושם, יש להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", ולפעול לפי הנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד.
 
מומלץ להוריד לטלפון הסלולרי את יישומון "מד"א שלי", דרכו ניתן, בלחיצת כפתור, ליצור קשר עם החובשים והפראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א, כשבמקביל מועבר למוקד מיקומכם המדויק. בנוסף, אפשר להזין ביישומון מידע רפואי חיוני אודותיכם מבעוד מועד.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר