סגור

הרב שרלו על הרב קרליבך: ננגן את שיריו ונזכור גם ממה צריך להתרחק

שוב עולות השמועות סביב הטרדות מיניות שנקשרות בשמו של הרב שלמה קרליבך. הרב יובל שרלו עונה על השאלה אם צריך לנגן את שיריו: "אנו מנגנים את שיריו ולומדים את תורותיו, וזוכרים גם ממה צריך להתרחק"

גלעד כהן, חדשות כיפה
יד בחשון התשפ
,
12 בנובמבר, 2019 16:26
הרב קרליבך מנגן

הרב קרליבך מנגן צילום: היכל-הקודש - אני יצרתי. GFDL. ויקיפדיה

היום (ג'), יומיים לפני יום פטירתו של הרב שלמה קרליבך, שוב עולות השמועות סביב הטרדות מיניות שנקשרות בשמו. לפני כשנה אף הייתה מעין מחאה שקראה להחרים את שיריו של הרב בבתי הכנסת השונים. היום (ג'), הרב יובל שרלו כותב בדף הפייסבוק שלו: "אנו מנגנים את שיריו ולומדים את תורותיו, וזוכרים גם ממה צריך להתרחק, ומנסים לבנות עולם מתוקן יותר מכוח הכאב והנבוכות".

בפוסט שהעלה היום לדף הפייסבוק שלו אמר הרב יובל שרלו כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש נשים שמתארות פגיעות שעברו מהתנהגותו של הרב שלמה קרליבך, ומנגד, אי אפשר להתעלם מכך שתלונות אלה לא התבררו בחייו, ולא ניתן לברר אותן עוד.

הרב שרלו כותב: "לא תוכל להתעלם מהעובדה שהנורמות שהיו קיימות אז ב"ה השתנו, ומה שנחשב אז לגיטימי ב"ה אינו כזה עוד; מנגד, לא תוכל להתעלם מהמשקל הנמוך של טיעון זה, שכן אסור היה לעשות דברים גם אז; לא תוכל להתעלם מהחובה שלנו לא להסכים ולא לקרוץ ולא לשחוק כל פגיעה של אדם באדם; לא תוכל להתעלם מהשערים הענקיים שפתח ר' שלמה: בשיריו ובניגוניו, בתורותיו ובאהבותיו, בגאולת נפש הדור ובצדקה. לא תוכל להתעלם".

הרב שרלו ממשיך ואומר כי הסוגיה מאוד מעסיקה. "מחד גיסא, התנועה הנפשית להחיל את "למה לי רוב זבחכם", ולוותר על כל העולמות הרוחניים שנוצרו מניגוניו ומתורותיו, כי זה הסולם המוסרי והערכי שהנביאים לימדו אותנו. יש לוותר על עולמות גבוהים ונאצלים אם התשתית המוסרית שלהם לקויה, ואין אנו עולים להר ה' קודם שנהיה נקיי כפיים וברי לבב. מאידך גיסא, אחד היסודות הבולטים בתנ"ך הוא שאין אנשים מושלמים. כבר הדגישו כמה פעמים גדולי ישראל כי הם סולם מוצב ארצה שראשו מגיע השמיימה, ואין הם מלאכים קדושי עליון שאין להם צד במציאות שלנו עצמנו. ובכלל, אם אנו נתנה את בניית עולמנו הפנימי רק ממקומות שבהם לא היו בעיות – נמצא את עצמנו ערומים מרוב מוחלט של אנשי הדעת הגדולים, אנשי האמונה ואנשי קרבת א-לוהים".

טוען...

בסוף הפוסט עונה הרב יובל שרלו על השאלה, האם להפסיק לנגן את שיריו של הרב קרליבך. "בתוכנו יושבות כנראה נפגעות ממנו, ושהעובדה שאלו היו הנורמות אז אולי מרככות את הפגיעה אולם אינן מתירות להתעלם ממנה. שהתמונה הזו סוערת ולא נותנת מנוח. ועל כן אנו מנגנים את שיריו ולומדים את תורותיו, וזוכרים גם ממה צריך להתרחק, ומנסים לבנות עולם מתוקן יותר מכוח הכאב והנבוכות".

12.11.2019

1. ואסור גם להתעלם ש"שמועות" שלא נתבררו כל צרכן הן בגדר לשון הרע במקרה הטוב, ובגדר הוצאת שם רע במקרה פחות טוב אבל סביר... (וזה מעבר לחרם קדמונים על דיבור על המתים...)

דווח על תגובה לא ראויה
12.11.2019

2. טהרנות יתר (דוד)

מספיק כבר עם הטהרנות יתר הזו

דווח על תגובה לא ראויה
12.11.2019

3. צדיק (דוד)

רק הרב שרלו צדיק

דווח על תגובה לא ראויה
12.11.2019

4. תמונה די נדירה (ערן)

אתם יודעים שרב שלמה בתמונה הזו מנגן ליד הצדיק מיבנאל (מוהראש) בצעירותו?

דווח על תגובה לא ראויה
12.11.2019

5. על מה כבוד הרב מתבסס (נחמן)

למיטב ידיעתי כבוד הרב, עיקר הטענות נכד הרב קרליבך בנושא זה עלו דרך כתב העת של ארגון פמיניסטי קיצוני רדיקלי בשם 'לילית', שהאמינות של טענותיו נגד העולם האורתודוכסי בכללותו אינה גבוהה במיוחד, ולכן כדאי להיזהר בכבודו של הצדיק במיוחד לקראת יום פטירתו.
חסרים לנו בעולם אנשים כמו הרב קרליבך אנשים שיהיו מוכנים להקריב את עצמם ואת הקדושה שלהם למען הצלת עם ישראל וכלל ישראל.
אני מברך את כולנו שנתמקד תמיד באור ובטוב של כל אדם ואדם, ונזכור שהרב קרליבך כמו כולנו 'רצה להיות פשוט טוב' כמאמר הרב חנן פורת זצ"ל.

דווח על תגובה לא ראויה
13.11.2019

6. כולנו צינורות ויש בנו גם חלודים.... (משה אהרון עו"ד)

אינני יודע מה טיב השמועות ועד כמה הן מבוססות ובאיזו חומרה.
על כל פנים כל בני האדם צינורות הם להורדת שפע ורוח .
ואין כל היכרח לשייך תמיד את המהות העוברת בצינור לצינור עצמו.
כמו שמקובלנו קבל האמת ממי אמרה ויהא מי שיהא

דווח על תגובה לא ראויה
13.11.2019

7. אנו חיים בתקופה נפלאה בה (שואל )

בה כל אישה יכולה לרסק את חייו של כל גבר בין אם זה נכון ובין אם לא.

דווח על תגובה לא ראויה
13.11.2019

8. מטריד שרב כותב ופוסק לא לפי כללי ההלכה והאתיקה המתחייבים. לקרליבך לא היה זכות שימוע. זכות טענה ובכל. זאת הרב שרלו מקבל את הטענות נגדו. (יעקב)

.

דווח על תגובה לא ראויה
13.11.2019

9. 1 (John)

1

דווח על תגובה לא ראויה
14.11.2019

10. על סמך מה כבר קובעים שהרב קרליבך הטריד? (תגובה)

אדם חף מפשע עד שתוכח אשמתו, ולא להיפך.
מעולם לא ביררו את הדברים האלו, לא בחקירות, לא בבתי דין ולא בבתי משפט, אז איך אפשר לקבוע דברים?
בחייו היו לרב קרליבך מתנגדים רבים מאוד, טבעי שאנשים ינסו להוציא עליו עלילות, דברים שלא היו ולא נבראו.
אגב, אנשים קרובים אליו מספרים שביום מותו הוא חזר בתשובה והתחרט על זה שהוא לחץ יד לנשים (שמראש הוא התחיל ללחוץ יד לנשים בעקבות מקרה של אשה שאמרה לו שהיא שונאת את הדת כי הוא לא מוכן ללחוץ לה יד).

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2020

11. גם אם עשה דברים כאלו(כמובן שאין לי מושג לחיוב או לשלילה) (נועם)

מה המהות שלו? הטרדות מיניות? או כל הדברים הטובים שעשה? מי שמסתכל רק על זה כעל הדבר המייצג אותו כנראה מסתכל גם על הרע שבתוך עצמו כעל הדבר העיקרי - זה העניין בלשון הרע וזה למה להיות "בעל לשון הרע" שקול ככל העבירות כולן, זה מתחיל מעין רעה - וזה מתחיל בעצמך! כשאתה מסתכל על עצמך בעין רעה!
אני לא אומר שהמעשה מוצדק! אני אומר שאנחנו יכולים לרומם אותו ואת נשמתו אם נסתכל על העיקר שלו והעיקר שלו היה טוב! כך אני מאמין , כמו שהעיקר בכל אחד ואחד מאיתנו הוא טוב , ה"רע" כביכול שאנחנו עושים הוא תפל לטוב ולא להפך כמו שאנחנו אוכלים יום ולילה מתרבויות אחרות שאינן היהדות האמיתית והמשמחת.
כתוב בגמרא

”א"ל אמאי(רבה בר שילא שואל מדוע הקב"ה לא אומר "כך וכך אמר מאיר בני") משום דקא גמר שמעתא מפומיה דאחר(השיב לו אליהו הנביא מכיוון שהוא שמע דברים אלו מפיו של "אחר") א"ל אמאי ר"מ רמון מצא תוכו אכל קליפתו זרק(השיב לו רבה בר שילא מה הבעיה? מצא רימון תוכו אכל קליפתו זרק)“ (בבלי, מסכת חגיגה – דף טו, עמוד ב).
מיד הקב"ה התחיל להגיד דברים בשם רבי מאיר למרות שלמד מ"אחר" כי השאלה על מה אנחנו מסתכלים כאן למטה , היופי והטוב הוא בידיים שלנו.

החידוש הוא שמישהו מצליח לעשות טוב בכל החושך הזה ולא איזה קמצוץ של רע שהוא מובן מאליו עם כל מה שאנחנו עוברים בדורות האחרונים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תקיפת צה"ל ברצועת עזה  צילום: ללא

צה"ל תקף כ-100 יעדי טרור בעזה: ישראל העבירה לרצועה 20 אלף ערכות לאבחון קורונה

קרא עוד