איסור הוצאת זרע לבטלה? המשימה אינה להצליח אלא להשתדל

זו לא רק בעיה של מתבגרים, נישואין הם בוודאי לא הפתרון ומדובר בתופעה שהיא אולי אסורה, אך נורמלית לחלוטין. הרב אילעאי עופרן מציע נקודת מבט מעט שונה על האיסור שמעסיק כל כך הרבה גורמים

הרב אילעאי עופרן 26/12/17 11:08 ח בטבת התשעח

לא רק בעיה של מתבגרים. הוצאת זרע לבטלה, צילום: פלאש 90. סופי גורדון
לא רק בעיה של מתבגרים. הוצאת זרע לבטלה, צילום: פלאש 90. סופי גורדון

בחודשים האחרונים לא חולף יום מבלי שאני נשאל כמה שאלות בנושא איסור הוצאת זרע לבטלה. מהורים, ממורים, מזוגות, מנוער וממבוגרים. 

ברור שמאמר בתקשורת הוא אינו הבמה האידאלית לכך, אך לאור ריבוי הפניות וחשיבות הנושא, אני מבקש להציע עשר עקרונות, בתפילה שלא תיארע תקלה על ידי.

1. נוח לדון בנושא כבעיה של מתבגרים, אבל צריך להודות ביושר שזה לא ממש נכון.

2. חשוב להבחין בין המושגים "רע", "אסור" ו"לא נורמלי" – בדרך כלל הם חופפים. רצח או גזל גם רעים, גם אסורים וגם לא נורמליים. אוננות רק אסורה, לא רעה ולגמרי נורמלית.

3. אסור להציג מצג שווא שחתונה תפתור את הבעיה. גם כי היא לא, וגם כי זה מפיל על בת הזוג תפקיד שגוי של "הצלה מהחטא" ויוצר עיוות נורא של הקשר הזוגי.

4. יש להוציא מהדיון החינוכי את המטען העודף שהעמיסה עליו השפה הקבלית – האתגר קשה מספיק גם בלי זה ואין לנו עסק בנסתרות.

5. חשוב לזכור ולהזכיר, כי מלבד יחסים בין בני זוג נשואים בטהרה ובהשתוקקות הדדית, מכל דרכי הפורקן האפשריות ליצר המיני – זנות, בגידה, פוליגמיה, כפיה, פורנוגרפיה, איסורי נידה ועריות – אוננות היא הכי פחות חמורה, גם מבחינה הלכתית וודאי שמבחינה מוסרית.

6. לעתים התמודדות עם הנושא קשורה בטיפול בהתמכרות או כפייתיות – נושאים חשובים ומאתגרים אבל לא בהכרח קשורים למין ומיניות.

7. צריך להכיר בעובדה שאין לשפה ההלכתית אמירה חיובית או צורת ביטוי מותרת עבור האנרגיה המינית המתפרצת בנפשו של נער מתבגר. צריך לגלות אמפתיה לאתגר האדיר הזה ו"עמו אנוכי בצרה".

8. רבים תוהים איך ההלכה מציבה דרישה שלא ניתן לעמוד בה, אך הדרישה אפשרית בהחלט – המשימה אינה להצליח אלא להשתדל.

9. גם מי שנכשל בזה תדיר, וגם מי שהפסיק להתאמץ – אין זה מוריד מערכן של מצוות אחרות שהוא עושה וזה גם כמובן לא פוטר אותו מלקיים אותן. "ישראל שחטא ישראל הוא", ו"אין נוטלין כל החבילה יחד".

10. עיסוק יתר ודיבור מתמשך על נושא הזה הם מזיקים ומיותרים. אין צורך להקדיש עוד ועוד משאבים לספרים, סדנאות וסמינרים בנושא. ל"יצר הרע" לא אכפת מאיזה צד מתעסקים בו, ובלבד שידברו עליו כל היום...

ועוד דבר קטן שחשוב לזכור – גם העונג וההנאה המינית הם מאת ה', לא רק האיסורים והסייגים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר