בניגוד להנחיות: בתי ספר מפעילים קפטריות לא כשרות

מספר קפיטריות בבתי ספר בראשון לציון עברו לכשרות אלטרנטיבית, אולם על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך, ספק המזון חייב להציג תעודת כשרות מגורם מוסמך

גלעד כהן, חדשות כיפה
א בסיון התשעט
,
04 ביוני, 2019 14:15
בית ספר

בית ספרצילום: shutterstock

מספר קפיטריות בבתי ספר בראשון לציון עברו לכשרות של ארגון רבני צהר. אולם, על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך, ספק המזון חייב להציג תעודת כשרות מגורם מוסמך על פי "חוק איסור הונאה בכשרות, התשמ"ג-1983" שתיבדק על ידי הרשות המקומית או על ידי הגורם המתקשר עמו. 

הקפיטריות בבתי הספר לא לבד והן מצטרפות לעוד עשר מסעדות ובתי קפה בעיר שוויתרו על תעודת כשרות מטעם הרבנות וקיבלו על עצמם את הכשרות של ארגון רבני צהר. בין המקומות שקיבלו את כשרות צהר: סניף ארקפה, מסעדת דבוש ובית הקפה בלה ויקטוריה. בכך הפכה ראשון לציון לאחת הערים המובילות בקבלת כשרות צהר לצד ירושלים, תל אביב ואשקלון.

אולם, בשונה ממסעדות פרטיות, ישנה בעייתיות בהצגת תעודת כשרות, לא של הרבנות הראשית,בבתי ספר, זאת על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך. על פי סעיף 4.2\ג בחוזר מנכ"ל של משרד החינוך, על ספק המזון לספק מזון כשר ולהציג תעודת כשרות מגורם מוסמך על פי "חוק איסור הונאה בכשרות, התשמ"ג-1983" שתיבדק על ידי הרשות המקומית או על ידי הגורם המתקשר עם הספק. 

כך גם לפי סעיף 11.2\א: "כל מזנון, קפיטריה או קיוסק במוסד החינוכי חייבים ברישיון עסק תקף מהרשות המקומית ויעמדו תחת הפיקוח הנדרש על פי כל דין. כמו כן, כל מזנון, קפטריה או קיוסק חייבים בתעודת כשרות מהגורם המוסמך כנדרש בחוק איסור הונאה בכשרות המצוין לעיל. כל זה באחריות אחראי מכירת המזון".

נכון להיום, פחות משנה וחצי מאז הקמתו של מיזם הכשרות של ארגון רבני צהר, חווה המיזם צמיחה מתמדת בענף המסעדנות עם יותר מ-120 מסעדות בפיקוחו, רובן מסעדות שלא החזיקו בכשרות לפני כן. 

תגובת משרד החינוך: "בהתאם למה שכתוב בחוזר האכיפה על נושא הכשרות נתונה בידי הבעלות על המוסד החינוכי שפתח בתחומה את הקפיטריה".

04.06.2019

1. חבל שצהר פוגעים בכשרות אבל המאבק מולם איננו רלוונטי (יוסף)

אם הם עצמם מדווחים שאחרי כל התרגילים כולל מקרי הפרת חוק כמו במקרה זה יש להם 120 עסקים, כשזה בדיוק מה שהם דווחו גם לפני חצי שנה.. וכל זאת כשהם דיברו על כך שהיעד שלהם כדי להצדיק את קיומם הוא 1000 עסקים בתקופה מקבילה.. אז באמת חבל על הוויכוח בעניינם ומוטב להתמקד בשיפור וייעול מערך הכשרות של הרבנות.

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

2. קישקוש (יואב)

נראה אותם אומרים משהו נגד קייטרינג עם הכשר בדצ

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

3. באמת איום ונורא! שצבר ישגיחו על בורקס וסוכריות במזנון ביה''ס (יהודי)

מי שישמע! כאילו צריך בד''צ רובין על ממתקים ופחיות... ומילא זה, אפשר לחשוב שהמשגיחים של הרבנות כאלו קפדניים לעומת צהר...

בקיצור די לבלוף!

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

4. 2 - כשרות בד"ץ היא בנוסף לכשרות של הרבנות ולא במקומה, ולכן היא לא עוברת על החוק והשוואה של צהר לבד"ץ בעניין זה היא הטעייה ( )

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

5. הכותרת שיקרית ומטעה (מוריה)

הכותרת מטעה ואף שקרית. הקפיטריות כשרות!! בפיקוח צהר.

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

6. 5 - הכותרת לא שקרית ולא מטעה. ישנו במדינת ישראל חוק ואתה לא יכול להציג עצמך ככשר ללא אישור מהוגרם המתאים (וכי אם רופא יציג את עצמו כרופא על בסיס "רישיון אלטרנטיב)

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

7. אם יש כשרות אלטרנטיבית, ורפואה אלטרנטיבית אז אולי גם נקים אלטרנטיבות אחרות ונדרווש שיהיו לגיטימיות (רשימה אפשרית: רבנות אלטרנטיבית, ממשלה אלטרנטיבית, בג"ץ )

דווח על תגובה לא ראויה
05.06.2019

8. למוריה (5): החוק מגדיר כשרות רק ככזו של הרבנות ואם מישהו מציג עצמו ככשר ואין השגחה של הגורם המוסמך החוקי אז זו הטעייה וכן, זה לא נחשב כשר (אין בעיה בכשרות בנוסף לרבנות - בד"ץ זה הכשר שניתן בנוסף)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חכ"ל יהודה גליק. שוב בחדר החקירות צילום: פלאש 90

לאחר הפשיטה: גליק נחקר פעם נוספת במשטרה

קרא עוד