סגור

אוהבים עלי גפן? הם מלאים בחרקים

רב העיר שלומי, הרב משה אלחרר, כתב בתשובה שפרסם כי הוא עומד על כך שעלי הגפן יוצאו מהחנויות בעיר, גם אלה עם הכשר הבד"צ. הסיבה: בדיקת 'כושרות' שהעלתה כי העלים נגועים בחרקים רבים, גם לאחר שימור

חדשות כיפה
ה באדר א'
,
10 בפברואר, 2019 19:44
עלי גפן ממולאים

עלי גפן ממולאיםצילום: shutterstock

רבה של העיר שלומי, הרב משה אלחרר, פרסם תשובה לפיה הוא "עומד בתוקף, מזה תקופה ארוכה, להוציא את עלי הגפן מבעלי העסקים ומהחנויות בשלומי גם אם הכיתוב על הקופסא הוא 'בהשגחת בד"צ'". לדברי הרב אלחרר, עלי הגפן, שעיקר השימוש בהם הוא במטבח המזרחי והמזרח אירופאי, וממנו הגיעו גם למטבח האשכזי, נגועים בחרקים רבים.

למעשה, הרב אלחרר לא מנמק את תשובתו בכתב ידו, אלא מביא ציטוט מאתר ארגון 'כושרות', המפרט את בעייתיות עלי הגפן, וכן מביא תוצאות מבדיקות שנעשו על ידי הארגון לאורך השנים, בהן נמצאו חרקים רבים בעלי הגפן. על פי הכתוב באתר: "הנגיעות הרבה בעלי הגפן ידועה מזה שנים רבות (קרוב ל400 שנה), ומתוארת היטב בתיאורו של אחד מרבני הדור שבו התגלתה, רבי משה ישראל, רבה של העיר רודיס בספרו 'משאת משה' (יו"ד סי' ד):

לאור מציאות זו קהילות שונות אסרו את השימוש בעלי הגפן, ואף הטילו 'חרם' על מי שישתמש בה. גם כיום ידוע שעלי הגפן נגועים בנגיעות רבה, אך בחברות שונות הם משווקים כמשומרים וכבושים באריזות שעליהן חותמות כשרות שונות, ביניהן גם חותמות של בדצי"ם שונים". 

פירוט הבעייתיות והבדיקות בעלי גפן

פירוט הבעייתיות והבדיקות בעלי גפןצילום: אתר כושרות

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר