משרד התקשורת נגד הענקית האמריקאית

במשרד התקשורת התעורר חשד כי "אפל" אינה מאפשרת לחברות הסלולר שלא חתמו איתה על חוזה לספק ללקוחותיהן שירותי דור 5 במכשירי האייפון שברשותם, גם כאשר הם תומכים בטכנולוגיה המתקדמת

חדשות כיפה חדשות כיפה 08/12/22 14:34 יד בכסלו התשפג

משרד התקשורת נגד הענקית האמריקאית
צילום: shutterstock

משרד התקשורת פתח בבדיקה בחשד לכך שענקית הטכנולוגיה האמריקאית, "אפל", מנצלת את כוחה מול חברות הסלולר הישראליות בצורה שפוגעת בתחרות בשוק, בראשן החברות הקטנות כמו wecom (אקספון לשעבר) וטלזר, שנחשבות למספר 5 ו־7 מבחינת מספר הלקוחות שלהן בשוק הישראלי, כך פורסם הבוקר (ה') בעיתון "כלכליסט".

החשד: אפל לא מאפשרת שירותי דור 5 במכשירי האייפון לחלק מהלקוחות בישראל

על פי הדיווח, מנכ"לית המשרד, לירן אבישר בן-חורין, שלחה אתמול מכתב לחברות התקשורת שכותרתו בו היא מבקשת את התייחסותן למספר שאלות בנוגע ליחסים ביניהן לבין יצרניות מכשירי הסלולר, ובראשן אפל.

במשרד התקשורת התעורר חשד כי הענקית האמריקאית לא מאפשרת לחברות הסלולר שלא חתמו איתה על חוזה לספק ללקוחותיהן שירותי דור 5 במכשירי האייפון שברשותם, גם כאשר הם תומכים בטכנולוגיה המתקדמת. בנוסף, עלה החשד כי אפל אינה מאפשרת סנכרון מלא בין האייפון לשעון החכם של אפל, האפל־ווטש, בגרסת הסלולר שלו, ולמי שעונדים שעון כזה אין אפשרות להעביר שיחות מהמכשיר לשעון, זאת בניגוד לאפשרות שקיימת בשעון הפועל באמצעות בלוטות', טכנולוגי ישנה יותר.

למשרד התקשורת יש בעיה מול אפל

על פי החשד, פעולת החסימה, לכאורה, נעשית דרך זיהוי כרטיס ה־SIM או ה־eSIM של המפעילים השונים. זאת אומרת, במכשירים שבהם ישנו סים של מפעיל שאין לו הסכם חתום עם אפל הגישה מוגבלת.

נציין כי למשרד התקשורת יש בעיה מול אפל, שכן זו אינה מפוקחת על ידה. במשרד התקשורת החליטו לא לוותר ולפעול נגד הענקית האמריקאית ולא להשאיר את הנושא ללא טיפול. בסיום הבדיקה יפנו במשרד לרגולטורים אחרים בארץ, בראשם רשות התחרות ויציגו את הממצאים, כדי להתחיל ולפעול נגד אפל. בנוסף, מתכוונים במשרד לפעול מול גורמים רגולטוריים בעולם, בעיקר באיחוד האירופי. 

מאפל לא התקבלה תגובה.