סגור

הרב הראשי: מותר לכתחילה לעבור בדיקת חום אוטומטית דיגיטלית בשבת בכניסה לבתי החולים

הרב יוסף בפסק הלכה מתיר לכתחילה לבקר חולים בבתי החולים השונים בשבתות, למרות שיש מערכת דיגיטלית המודדת אוטומטית  את חום גופם של המבקרים על מנת לשמור על בריאות הציבור

חדשות כיפה
כ בסיון התשפ
,
12 ביוני, 2020 18:02
בית חולים. אילוסטרציה

בית חולים. אילוסטרציהצילום: פלאש 90. הדס פרוש

בתשובה הלכתית מפורטת שכתב הראשון לציון מרן הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א לרב יצחק פרץ, רב בבית החולים הדסה. מתיר הרב יוסף לכתחילה לבקר חולים בבתי החולים השונים בשבתות, למרות שיש מערכת דיגיטלית המודדת אוטומטית  את חום גופם של המבקרים על מנת לשמור על בריאות הציבור.

בתשובתו מפרט הרב יוסף כי ההיתר לכתחילה הוא רק באופן שמדידת החום נעשית ע"י מד אוטומטי. כאשר ישנו אדם שאינו יהודי המודד פיזית את החום ולא מדובר במכונה אוטומטית, מתיר הרב להיכנס אם מדובר לצורך חולה, גם שאין בו סכנה.

עוד בנושא:
הרב נהוראי: "ניתן לבקר בבתי חולים בשבת, על אף שבדיקת החום נעשית על ידי יהודי"

למעשה, כפי שמזכיר הרב בתשובתו, שאלה דומה שנשאלה שנים רבות קודם לכן במקרים של בנייני דירות המרושתים במצלמות אבטחה, דבר המעורר שאלות הלכתיות בנוגע למעבר בבניין בשבתות. 

במקרה זה קבעו הפוסקים כי מדובר במקרה של "פסיק רישיה דרבנן דלא ניחא ליה" (פעולה אסורה הלכתית, שאינה נעשית בידיים בצורה מפורשת ונגרמת רק כתוצאה מפעולה אחרת מותרת. בנוסף לכך מדובר באיסור דרבנן ובנוסף לכך האדם לא רוצה, לא מעוניין ואין לו הנאה ישירה מהפעולה האסורה שנעשתה, כגון צילומי האבטחה שלו בהם אין לו כל עניין, וכן במקרה הזה.)

"הוא הדין כאן, כשהוא צועד והולך לתומו ואין לו שום כוונה ועניין לא בצילומו ולא במדידת החום, שפיר דמי להתיר". כך הראשון לציון בסיום תשובתו.

13.06.2020

1. האם זה בתיאום עם הרב הראשי השני? ( )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עדיין חם, החל ממחר - ירידה בטמפרטורות צילום: shutterstock

תחזית מזג האוויר: שבת שרבית, הקלה בתחילת שבוע הבא

קרא עוד