סגור

"אובדן חוש הטעם והריח מחייב בדיקת קורונה"

פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן מסביר על הסקר שמבצע המכון אחרי התסמינים ברחבי הארץ, ומתמודד עם הטענות שהעלה ח"כ בנט על כך שמשרד הבריאות מנע את הגדלת הבדיקות: "מאמין שכל הגורמים ומשרד הבריאות - כולם רוצים הכול לטובת העניין"

חדשות כיפה
יא בסיון התשפ
,
03 ביוני, 2020 12:04
קורונה בישראל. ארכיון

קורונה בישראל. ארכיוןצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

האם הגל השני החל, או שאנחנו עוד בכלל בתוך הגל הראשון? פרופסור ערן סגל, ממכון ויצמן, הסביר בראיון לינון מגל ובן כספית ברדיו 103FM על הסקר הארצי שמבצע המכון לגילוי תסמיני קורונה בקרב האוכלוסייה בישראל, וחושף את הנתונים המדאיגים מהימים האחרונים. בנוסף הסביר פרופסור סגל למה התכוון ח"כ נפתלי בנט כשטען שמשרד הבריאות מנע את הגדלת הבדיקות בישראל על ידי מכון ויצמן, וכן התייחס למחלוקת בין בנט למשרד הבריאות.

מה מצבנו, יש גל שני?
"לא, אני לא חושב שעברנו את הגל הראשון, אז לא הייתי קורא לזה גל שני. אנחנו מפעילים את סקרי התסמינים מתחילת האירוע, זה חודשיים וחצי. באתר קורונה ישראל אנחנו קוראים לכולם להמשיך למלא מידע, זה מאוד חשוב ונותן לנו הרבה נתונים. לאורך זמן, הכלי הזה עזר לנו לראות התפרצויות מבעוד מועד וגם לראות את המגמות וההשפעות של כל מיני פעולות שעשינו. ראינו בממד תסמינים שאחרי הסגר הייתה ירידה דרמטית של 95% במרבית התסמינים. בשבוע האחרון ומיוחד ביומיים-שלושה האחרונים אנחנו מתחילים לראות עליה מאוד משמעותית בחלק גדול מהתסמינים, גם ברמה ארצית וגם במקומות ספציפיים". 

באיזה ערים?
"כל המידע נמצא באתר. רואים עלייה בערים כמו באר שבע, חדרה וראשון לציון. צריך להדגיש שהיות והרבה מהתסמינים שאנחנו שואלים עליהם משותפים למחלות אחרות, יכול להיות שזה משקף התפשטות של מחלות ויראליות באופן כללי שמייצרות חלק מהתסמינים האלה. הדבר המשמעותי, יוצא הדופן ואולי הכי גדול זה התסמין של אובדן חוש טעם וריח, הוא מאד מבחין. מי שמאבד חוש טעם וריח צריך להיות זכאי לבדיקה. נכון להיום, לפחות לפי המדיניות הנוכחית של משרד הבריאות מבחינת הבדיקות ,הנושא של אובדן חוש טעם וריח לא נכנס לקריטריונים".

נפתלי בנט

נפתלי בנטצילום: פלאש 90, יונתן סינדל

ח"כ בנט פרסם פוסט בו הוא טוען כי משרד הבריאות הרס את היוזמה של מכון ויצמן לערוך 60 אלף בדיקות ביום. הגיעו רובוטים שיכולים לבדוק כמות עצומה של בדיקות סרולוגיות, ומשרד הבריאות מירר להם את החיים עד שהעסק קרס. בר סימן טוב אמר שלא עמדו בתקן והבדיקות לא היו מספיק טובות. מה אתה חושב?
"אני חושב שהיה פה בלבול בכמה דברים. הטכנולוגיה הזאת היא באמת מדהימה אבל היא לא עושה את הבדיקות הסרולוגיות, אלו בדיקות שמתבצעות אחרי שכבר חלית ופיתחת נוגדנים. הבדיקות האמורות הן בדיקות PCR סטנדרטיות שבודקות האם כרגע הנגיף נמצא אצל הנבדק והאם הוא מדבק.

"מה שפיתחו במכון זו טכנולוגיה שמשתמשת בכלים החדשניים שאנחנו משתמשים בהרבה מחקרים, שמרצפת את כל מה שנמצא בדגימה שנלקחה. צריך להבין שברגע שזיהית בבדיקה הזאת את הרצף של הנגיף, זה לא יכול להיות שלאותו אדם אין את הנגיף הזה, זה לא קורה באופן מקרי. לעומת זאת בבדיקת PCRהסיכוי שאדם יצא חיובי למרות שהוא לא נושא את הנגיף – קיים".

הסתבכתי.
"הטכנולוגיה הזאת מבצעת ריצוף וזו טכנולוגיה אחרת לחלוטין מהטכנולוגיה של ה-PCR. יש לה יתרון גדול כי  היא מאתרת אדם חיובי הוא באמת נשא של הנגיף".

זה אומר שמשרד הבריאות טועה ובנט צודק?
"אני לא נכנס לעניינים, אני חושב שצריך כמו כל בדיקה, להעביר אותה תיקוף. בנוסף אני חושב שיש פוטנציאל גדול בטכנולוגיה הזאת בהרבה היבטים, היבט אחד זה היבט שמאפשר למקבל ולעשות אוטומציה לתהליך הזה בצורה רחבה ולהגיע לכמויות בדיקות מאוד גדולות, והיבט שני מבחינה טכנולוגית, זו טכנולוגיה מתקדמת יותר". 

ההחלטות התקבלו לשם שמיים או בשם מלחמות אגו?
"אני לא יודע, אני לא נכנס לעניין הזה. אני אישית כן מאמין שכל הגורמים ומשרד הבריאות כולם רוצים הכול לטובת העניין, אני לא חושב שיש אינטרסים".

אתם מזהים בחדרה, באר שבע וראשון לציון סוג של התעוררות של הדבקה, אתם בדיאלוג עם משרד הבריאות?
"יש דיאלוג, אנחנו מעבירים את הדוחות שלנו ואנחנו עובדים בשת"פ גם עם הקופות וגם עם משרד הבריאות, ובאתר קורונה ישראל כל המידע שלנו חשוף, ניתן לראות את דירוג הערים וגם הנתונים עצמם זמינים. חשוב להדגיש שהרמה של התסמינים היא עדיין נמוכה ממה שהייתה בשיא המגפה, אבל בהחלט, בשבוע האחרון, התחלנו לראות עליות שלא ראינו כאן בארבעה שבועות האחרונים".

03.06.2020

1. תסמונת העדר. כולם רצו לפתוח הכל בבת אחת (אחד שמבין)

כיתות ו' ומעלה צריכות ללמוד מהבית. צריך להגביל בתי כנסת ל 19 מתפללים. צריך לסגור כל מתחם סגור שיוצר התקהלויות. כמה שיותר ריחוק והפרדה. אחרת נהיה שוב בסגר מוחלט.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

החניכות בעלייה לביריה צילום: בני עקיבא

בני עקיבא בפעילות ארצית ראשונה מאז הקורונה - עולים לביריה

קרא עוד