סגור

אשתו של עמירם בן אוליאל תקבל פיצוי מהמשטרה

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חגית מאק-קלמנוביץ, דחתה את ערעור המדינה על פסק דין, שלא פורסם עד כה, לפיה חויבה המשטרה לשלם 17,000 שקלים לאשתו של עמירם בן אוליאל

אלעד הומינר, חדשות כיפה
ח בסיון התשפ
,
31 במאי, 2020 21:43
עמירם בן אוליאל

עמירם בן אוליאלצילום: צילום מסך

לפני כעשר שנים, במהלך הפגנה במגרש הרוסים בירושלים, נעצרה אוריין שהייתה אז קטינה, כבת 14 וחצי. היא נחקרה במגרש הרוסים, אך למרות שמעצרה התרחש יותר מארבע שעות לפני שבת והמשטרה הייתה חייבת להביאה לפני שופט לדיון, החליט קצין המשטרה לכלוא אותה למשך שבת שלמה מבלי להביאה בפני שופט. אוריין נכלאה כל השבת במגרש הרוסים בירושלים, ובמוצאי שבת הובאה בפני שופט בבקשה לשחררה בתנאי הרחקה, אך השופט סרב לבקשת המשטרה ושחרר אותה ללא כל תנאי.

כעבור עשר שנים הגישה אוריין תביעת נזיקין ע"י עורך הדין איתמר בן גביר בגין כליאת שווא ובגין תקיפתה בזמן המעצר. השופטת קרן מילר קיבלה חלקית את התביעה וקבעה כי אכן לא הייתה סמכות לכלוא את בן אוליאל למשך שבת שלמה, וכי על המשטרה היה להביאה לפני שופט, בוודאי ובוודאי כאשר הוגשה בקשה לשחררה בתנאים מגבילים במוצאי השבת. באשר לטענה כי אוריין הותקפה במהלך המעצר, קבעה השופטת כי משום שהתביעה הוגשה בשיהוי רב, אין ביכולתה לקבוע ממצאים עובדתיים. בפסק הדין קבעה השופטת כי בן אוליאל תפוצה ב-13,000 שקלים, ובהוצאות משפט לעורך דינה בסך 4,000 שקלים.

בצעד חריג, ערערה פרקליטות מחוז ירושלים על פסק הדין ועו"ד מני פילזר, הממונה על תחום הערעורים בפרקליטות טען כי התביעה הוגשה בשיהוי רב. מנגד טען עו"ד בן גביר כי מדובר היה בילדה בת 14 וחצי. השיהוי נוצר בעקבות התהפוכות שעברה בחייה, ובכל מקרה לא נגרם שום נזק למדינה. עוד טען בן גביר כי מדובר במקרה חמור בו נעצרת ילדה למשך שבת שלמה, למרות שהמשטרה הייתה חייבת להביאה בפני שופטת, ואפילו לפי המשטרה הייתה אמורה להשתחרר.

היום (ראשון) התקבל פסק הדין. השופטת מאק-קלמנוביץ דחתה את ערעור הפרקליטות וקבעה כי לא חל שיהוי במובן המשפטי, כי לא נגרם נזק למדינה, כי החומרים בתיק נמצאים והמדינה יכלה לזמן את השוטרת שעצרה את בן אוליאל, וקבעה כי היא מסכימה עם בית המשפט קמה שבן אוליאל נכלאה לשווא. השופטת קבעה כי ניתן היה לפסוק סכום נמוך יותר, במיוחד בעקבות השיהוי בהגשת התביעה, ואולם אין דרכה של ערכאת הערעור להתערב בסכומי הוצאות, בעיקר כשמדובר בפסק דין סביר.

עו"ד בן גביר מסר בתגובה: "אין לי ספק שהערעור הוגש רק בשל כך שאוריין היא אשתו של בן אוליאל. טוב עשה בית המשפט שדחה את הערעור, והמשטרה צריכה להפנים שאם היא עוצרת ילדות בגיל 14 בגין הפגנה למשך שבת שלמה, ובמיוחד כשהייתה צריכה להביאה לפני שופט או לשחררה בתנאים כבר בתחנה, הרי שעל המשטרה לשלם".

01.06.2020

1. איתמר, אתה תותח (איתן)

חבל שאנחנו, משלמי המיסים, משלמים את הפיצויים, ולא השוטרת.

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2020

2. בן אוליאל חף מפשע - ומי שלא מבין את זה - הוא לא יהודי - והמבין יבין! (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: פלאש 90

תקציבי השנורר: למי האינטרס להמשיך את מדיניות הכספים הקואליציוניים?

קרא עוד