סגור

כבוד: הפרופסור הישראלי הראשון שזוכה בפרס "שואו" היוקרתי

פרופסור דוד קשדן מהאוניברסיטה העברית התבשר על זכייתו בפרס הנחשב למכובד ביותר בעולם המדעים, זאת בזכות הישגיו בתחום המתמטיקה המופשטת. "זה כבוד גדול בשבילי, אני יותר ממאושר לקבל את הפרס"

משה סלע, חדשות כיפה
כז באייר התשפ
,
21 במאי, 2020 18:39
פרופסור דוד קשדן

פרופסור דוד קשדןצילום: משפחת קשדן

המתמטיקאי פרפסור דוד קשדן (73) מהאוניברסיטה העברית התבשר היום (ה') על זכייתו בפרס "שואו" היוקרתי הנחשב לפרס המכובד ביותר בעולם המדעים. קשדן, חתן פרס ישראל במתמטיקה ומדעי המחשב שזכה בפרסים נוספים בעבר, הוא לישראלי הראשון שזוכה בפרס היוקרתי וזאת בזכות הישגיו בתחום המתמטיקה המופשטת. 

קשדן, תושב ירושלים ומתגורר בשכונת קטמון בעיר, ומשמש כיום גם כחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב ובאקדמיה הלאומית של ישראל. את הפרס הוא חולק יחד עם חוקר נוסף מאוניברסיטת שיקגו- פרופ' אלכסנדר בלינסון, כאשר סכום זכייתם המשותפת עומד על 1.2 מיליון דולר.

קשדן עלה לישראל בשנת 2004, ומאז מכהן כפרופסור מן המניין בחוג למתמטיקה בפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע באוניברסיטה העברית. הוא נודע בעיקר בעקבות תכונת קשדן (T) שפיתח בשנת 1967, הקשורה לתורת ההצגות של חבורות ומהווה תחום מחקר פורה עד היום. קשדן נודע בשיתופי הפעולה במחקריו עם מתמטיקאים נודעים אחרים, בעיקר עם ישראל גלפנד, ג'ורג' לוסטיגוגריגורימרגוליס. הוא מנהל שנים רבות את מה שנקרא "סימנריקשדן", אליהם עולים חוקרים וסטודנטים לרגל מכל קצוות הארץ והעולם. 

בשנת 2013 עבר קשדן תאונת דרכים קשה כאשר נפגע על ידי נהג משאית בשעה שרכב על אופניו סמוך לקניון מלחה בעיר. מצבו הוגדר קריטי, ובמשך מספר שבועות הוא היה בין חיים ומוות. לאחר ארבעה חודשים של אשפוז, ניתוחים וטיפולים יצא קשדן מבית החולים באופן שהוגדר כנס. בראיון שהעניק לעיתון "מקור ראשון" בשנת 2014 אמר: "למדתי להעריך כל רגע בחיים ולדעת ששום דבר אינו מובן מאליו. מה שהכי חשוב זה לשמור על אופטימיות. זו התכונה שסייעה לי תמיד, ועזרה לי גם עכשיו. זה, והרבה עבודה קשה".

פרופ' קשדן מסר בתגובה "את ההודעה קיבלתי במייל היום (חמישי) בבוקר. זה כבוד גדול בשבילי. כמובן שהייתי שמח מאוד, ואני יותר ממאושר לקבל את הפרס. אבל לא עשיתי שום דבר. פשוט עסקתי במתמטיקה כל חיי ולא למעני. אני מרגיש שאני בחברה טובה של חוקרים ומתמטיקאים שקיבלו עד כה את הפרס.

פרס שואו (Shaw) הוא פרס בינלאומי לחוקרים שהגיעו לפריצת דרך משמעותיות במחקריהם או ביישומים אקדמיים ומדעיים, ועבודתם הביאה להשפעה חיובית ומעמיקה על האנושות. השנה הודיעה הקרן של פרס שואו כי ישנם שישה זוכים בפרס, מארה"ב, בריטניה, גרמניה וישראל, בשלוש קטגוריות שונות –אסטרונומיה, מדעי החיים ורפואה, ומדעים מתמטיים. 

פרופ' אלכס לובוצקי, חתן פרס ישראל במתמטיקה ונשיא האיגוד מתמטיקה באוניברסיטה העברית על שם אלברט איינשטיין, חברו הטוב של פרופ' קשדן ושותף לאחדים ממאמריו של קשדן, סיפר כי "פרופ' דוד קשדן הוא מהמאורות הגדולים של תורת ההצגות. המקוריות והידע שלו הם בלתי נתפסים. הוא הצליח להותיר חותם על שטחים רבים של מתמטיקה שהם לוא דווקא באים באופן טבעי עם תורת ההצגות. לדוגמה, עוד בהיותו לפני גיל 20 פיתח את מה שמכונה היום 'תכונת T של קשדן'. בזמנו זה היה רעיון מקורי ומדהים שפתר סימולטנית שתי בעיות מפורסמות בתורת החבורות. אבל זו הייתה רק ההתחלה, והרעיון הזה התגלגל ומצא לעצמו שימושים בשטחים רבים של המתמטיקה, ואפילו במדעי המחשב. רשתות תקשורת מסוימות נבנות היום על בסיס הרעיון הקודח שעלה במוחו של קשדן הצעיר במוסקבה לפני למעלה מחמישים שנה".

21.05.2020

1. יפה מאד! ( )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אילוסטרציה צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

קורונה בישראל: 3,167 מאומתים חדשים מתוך 34,749 בדיקות

קרא עוד