סגור

הצעת חוק חדשה: מתן דמי אבטלה גם לעצמאים

תיקון עוול היסטורי: ח"כ גדעון סער הגיש הצעת חוק המתקנת את אפלייתם של העצמאים ביחס למתן דמי אבטלה: "שלילת זכאותם לדמי אבטלה אינה מתיישבת עם תכליתו של החוק והעקרונות העומדים בבסיס תורת הביטחון הסוציאלי"

חדשות כיפה
י באייר התשפ
,
04 במאי, 2020 16:38
תמונות אילוסטרציה

תמונות אילוסטרציהצילום: pixabay

לאחר מחאת העצמאים והשולמנים בעקבות משבר הקורונה, חבר הכנסת גדעון סער (הליכוד) הגיש הצעת חוק החדשה למתן דמי אבטלה לעצמאים. 

כיום חוק הביטוח הלאומי קובע זכאות לדמי אבטלה לשכירים אשר חדלו מעבודתם וזאת, בתנאים המפורטים בחוק. עם זאת, החוק אינו מזכה, בשום תנאי, עצמאים אשר סגרו את עסקם בקבלת דמי אבטלה. 

"אפלייתם של העצמאים ושלילת זכאותם לדמי אבטלה אינה מתיישבת עם תכליתו של החוק והעקרונות העומדים בבסיס תורת הביטחון הסוציאלי", קבע ח"כ סער והוסיף: "ענף האבטלה בחוק הביטוח הלאומי נועד בעיקרו לאפשר מינימום של קיום בכבוד לכל אותם אלו אשר נקלעו למצב של אבטלה חיכוכית המתפרסת על פני תקופה של מספר חודשים ולסייע להם לשוב למעגל התעסוקה. עקרונות אלו תקפים לגבי עובדים עצמאים כשם שהם תקפים לגבי עובדים שכירים. המשבר הכלכלי הנוכחי הנובע ממגפת הקורונה מוכיח את הצורך בחקיקה זו".

ח"כ סער הסביר כי כיום העצמאים משלמים ביטוח לאומי, אך לא זכאים למתן דמי אבטלה: "חצי מיליון עצמאים ועצמאיות,בעלי ובעלות עסקים קטנים, משלמים דמי ביטוח הגבוהים משמעותית מהעובד השכיר למוסד לביטוח לאומי, כאשר מצבור כספים רב זה היה יכול להעניק לציבור העצמאים בישראל רשת ביטחון סוציאלית, אולם בפועל הוא מופנה לביטוח ענפים, הוראות וגורמים שאינם נחלתם של העובדים העצמאים".

עד לכנסת החוק לספר החוקים של ישראל יש עוד דרך ארוכה, כאשר הוא צריך לעבור בשלוש קריאות בכנסת, וזאת בתנאי שלא התקיימו בחירות רביעיות שיצערו את תהליך חקיקת החוקים. 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איתי זר צילום: פלאש 90, נתי שוחט

למה התקשורת מתעלמת משביתת הרעב של איתי זר?

קרא עוד