סגור

יו"ר הכנסת גנץ בישיבת הכנסת לציון יום הזיכרון: "בכנות, עבורי זהו היום הכי חשוב בשנה."

הכנסת התכנסה לישיבת מליאה ומציינת את יום הזיכרון. יו"ר הכנסת, בני גנץ: "דווקא משום שהמוות ממלא את היום הזה, אני מבין היטב את עוצמת החיים ואת החובה שלחיינו כאן תהיה משמעות. שנדע לפעול בכוונות טובות, ליטול אחריות". לפיד: "המשפחות השכולות לא צריכות את היום הזה- אנחנו צריכים אותו"

חדשות כיפה
ד באייר התשפ
,
28 באפריל, 2020 11:17
הטקס בכנסת

הטקס בכנסתצילום: דוברות הכנסת - יניב נדב

מליאת הכנסת קיימה היום (ג') ישיבה מיוחדת לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. הישיבה נפתחה בצפירת יום הזיכרון ולאחר מיכן נשא דברים יו"ר הכנסת בני גנץ: "היום הזה איננו ככל הימים. הפעם בתי העלמין יוותרו יתומים, אפופים בדממת המוות של יקירנו. בין היתר בשל כך, החלטנו לערוך את הישיבה המיוחדת הזו כאן בכנסת ישראל. אני פונה מכאן, לכלל אזרחי ישראל – יום הזיכרון הזה קשה במיוחד עבור המשפחות השכולות: דברו איתן מהמרפסות ומהגינות, השתמשו בזום או בכל אמצעי טכנולוגי כדי לערוך טקסים ומפגשים.  אל תוותרו על המצווה הזו".

"עבורנו המנהיגים היום הזה הוא גם הזדמנות להיזכר מהי השליחות שצריכה להנחות אותנו. איזו אחריות כבדה אנחנו נושאים על כתפינו, לזכור היטב, שלעתים אין ברירה אלא להילחם – ושתמיד חייבים לחתור לשלום שימנע את המלחמה הבאה. לזכור את יסוד הקיום שלנו כאן – העוצמה הצבאית והעוצמה המוסרית", אמר גנץ.

חברי הכנסת מדליקים נר זיכרון אינטראקטיבי

חברי הכנסת מדליקים נר זיכרון אינטראקטיביצילום: דוברות הכנסת - יניב נדב

לדבריו, "כשאנו זוכרים את מתיה הראשונים של הארץ במלחמת העצמאות,  אנו מבינים מה היה קורה אילו לא הייתה מדינה ליהודים. וכשאנחנו זוכרים, אנחנו מקדשים את חוסנה של החברה הישראלית.  חוסן שנמדד בהקרבה בשדה הקרב, אבל גם בחינוך, בסובלנות לאחר, בהבנת דעתו של אחר, באהבת המולדת ובהגנה על הדמוקרטיה עליה אנו, בין השאר, מופקדים בבית הזה. בכנות, עבורי זהו היום הכי חשוב בשנה". 

וסיים, "דווקא משום שהמוות ממלא את היום הזה, אני מבין היטב את עוצמת החיים ואת החובה שלחיינו כאן תהיה משמעות. שנדע לפעול בכוונות טובות, ליטול אחריות, למלא את החברה שלנו ברוח של נתינה ואכפתיות ולהיות ערבים זה לזה.  בעיניי, זוהי גם צוואתם של הנופלים, רק כך נהיה ראויים להם, יהי זכרם ברוך".

יו"ר יש עתיד - תלם, ח"כ יאיר לפיד אמר בדיון: "המשפחות השכולות לא צריכות את יום הזכרון כדי לזכור. המתים שלהם לא מחכים לצפירה, הם מגיחים ברגעים הכי פחות צפויים, כל דבר, כל אירוע מפעיל את המתג. מחר יום העצמאות, אתם באמת חושבים שביום העצמאות הם זוכרים פחות? אם הילד המת שלהם אהב זיקוקים, הם נזכרים בזיקוקים. אם הוא אהב ללכת לים ביום העצמאות לנצח, כל גל נושא מזכרת". 

"הכי קשים הם לא הזכרונות שקבועים בלוח השנה, אלא אלה שקופצים בלי שום הכנה. אתה הולך ברחוב ביום רגיל, בדרך לפיצוציה, רואה מישהו עם פרופיל דומה. או מישהו עם חולצה שהיתה לו בדיוק כזו, והצפירה פתאום נשמעת מבפנים. עולה ויורדת בתוך הנשמה", אמר לפיד. 

לדבריו, "במשפחת השכול לא מחכים שהמשמר יעבור לדום. הם לא עמדו נוח מאז שמת להם הילד. הם צועדים בעולם הזה, כמו שכתב חיים גורי, "על פני אדמה כואבת, חתוכה/ כמו פצע ענקי." מה שכואב להם הוא לא המוות, אלא החיים. זכרונות קטנים, לא הירואיים, בלי מכנה משותף. לילה שבו ישבתם במטבח ודיברתם. שיר של להקת קווין שהייתם שמים באוטו בפול ווליום. היום שבו הוא הלך לכיתה א'. התעקש ללכת עם כובע של מיקי מאוס. לך תסביר לאנשים שאתה בוכה ביום הזכרון בגלל כובע של מיקי מאוס. במותם הם ציוו לנו את החיים של עצמם, מוקרנים שוב ושוב על מסך הזכרון".

וסיים, "המשפחות לא צריכות את יום הזכרון, אנחנו צריכים אותו. אנחנו שחיים איתם, לצידם,  בני משפחות השכול, במילא תמיד זוכרים את הילדים, את הבעל, את האבא. אנחנו אלה שזקוקים ליום הזה. כדי שנוכל להגיד להם אנחנו איתכם. אנחנו חושבים עליכם. אנחנו תמיד זוכרים אתכם".

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הפגנת בתי החולים מול משרד האוצר צילום: דוברות הדסה

"בושה גדולה. שבעה בתי חולים קורסים"

קרא עוד