"מרד" ראשי הערים: "לנהל את המאבק בקורונה בעצמנו"

התכתבות בין ראשי ערים מובילים חושפת אי שביעות רצון מהתנהלות משרד הבריאות והובילה ליוזמה חדשה: לאסוף עצמאית את מסלולי החולים. "רק לאחר שהקמתי חמ"ל עצמאי הצלחנו להגיע לכל החולים המאומתים", כתב ראש עיריית מודיעין

חדשות כיפה
יב בניסן התשפ
,
06 באפריל, 2020 8:17
בדיקות חום לגילוי קורונה. למצולמים אין קשר לכתבה

בדיקות חום לגילוי קורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: Nati Shohat/Flash90

בהתכתבות פנימית בין ראשי ערים מובילים, שהגיעה לידי העיתון 'ישראל היום', נמתחה ביקורת נוקבת על ניהול המאבק בקורונה על ידי משרד הבריאות. הם דוחפים זה את זה לעקוף את המשרד, ואף להסתכן בתביעה משפטית, על מנת להציל את חייהם של תושביהם. 

מי שפתח כאמור את הדיון הוא חיים ביבס,ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי. בקבוצת הווטספ של ראשי הרשויות המקומיות, הוא מספר כי לנוכח התקלות הרבות בניהול המאבק בקורונה על ידי הממשלה, הוא הקים חמ"ל עצמאי בעיריית מודיעין. החמ"ל אוסףמידע על מסלולי החולים ומזהיר את התושבים שהיו בסביבה על פי המידע שנאסף. 

ביבס פונה לעמיתיו ראשי הרשויות המקומיות ואומר: "חברים יקרים, להקים חמ"ל עצמאי ולנהל את זה אנחנו. הביורוקרטיה הורגת. מתוך ניסיון אישי אצלי בעיר: רק לאחר שהקמתי חמ"ל עצמאי הצלחנו להגיע לכל החולים המאומתים ולבודד את כל מי שהיה איתם במגע, ובכך להציל רבים אחרים".

יושב ראש מרכז השלטון המקומית עוקף את הפקידות הממשלתית ואומר: "חשבתי שמצב החירום גובר על ביורוקרטיה שהורגת, תרתי משמע. אבל כרגיל התבדיתי... אז זה הזמן לעשות כפי שעשיתי. להקים חמ"ל מסלולים, לשלוח תושבים להיכנס לבידוד, ולנהל את זה אנחנו.

הנהלים החדשים לא מאפשרים ניהול נכון של המצב. אני מצר על העובדה שבגלל ביורוקרטיה לא ניתן לנהל את המשבר על הצד הטוב ביותר ולכן הצעתי לחבריי ראשי הרשויות להניע תהליך וולונטרי בהתאם לחוק, ולנכונות התושבים לפרט על מסלולם כדי לצמצם את ההתפשטות".

כדי לקדם את היוזמה, ניסח ראש המטה במרכז השלטון המקומי, לירון דורון לוי, מסמך גנרי, שיאפשר לכלל ראשי הרשויות ליישם את היוזמה של ביבס. כל שנדרש מראש הרשות הוא למלא רק את שם העירייה או המועצה שבראשה הוא עומד. הוא כתב: "אין צורך בהזדהות של החולה, אלא רק סולידריות למיגור ההדבקות של הקהילה והמדינה כולה, בשאיפה שנדבר על חזרה לשגרה לאחר הפסח".

היוזמה של ביבס נענתה בתמיכה מקיר לקיר. אלי אסקוזידו, ראש המועצה האזורית נחל שורק, כתב: 
"כך צריך לנהוג. יישר כוח". עודד רביבי ראש מועצת אפרת הוסיף: "כך גם אני נהגתי. שוב הוכח שמה שלא עובד בשגרה, לא יעבוד בחירום". ניר ברטל, ראש מועצת אורנית, הוסיף: "משרד הבריאות אפילו מטעה את הציבור", ותיאר פער של חמש שעות בין המסלול האמיתי של החולה, לבין זה שאיתר משרד הבריאות. 

גם ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, פתח חמ"ל עצמאי מיד עם פרוץ המגיפה, אך בתגובה: "זה לא מנע ממשרד הבריאות לומר לי שאם פרסמתי מסלול של חולה, גם אם בהסכמתו הברורה, והכל נכון - אנחנו חשופים לתביעה".

מי שנקטה עמדה חריפה ביותר היא ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם: "כולם צריכים להיכנס לבידוד!", היא כותבת ליתר ראשי הערים. "מלבד אחוז קטן שצריך להמשיך להסתובב בשטח, לתמוך במבודדים עם מזון ותרופות. היכולת לעקוב אחר הנגיף החמקמק, בלי סמכויות, עם יכולת אכיפה מוגבלת, ועם כוח אדם קטן שעלול ללכת ולהידלדל - היא לא פשוטה. במקום לתפוס חולים פוטנציאליים בדיעבד, עלינו לדרוש למנוע את הידבקותם מראש. לכן... רק עוצר! עם אכיפה נוקשה. סגר לא מספיק".
 

06.04.2020

1. בקיצור, מה שמשרד הבריאות דרש מזמן אבל הפוליטיקה (בגץ, אופוזיציה בכנסת) מנעה (זוכרים שטענו הכל מהלך להרס הדמוקרטיה?)

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2020

2. בקיצור, מה שמשרד הבריאות דרש מזמן אבל הפוליטיקה (בגץ, אופוזיציה בכנסת) מנעה (זוכרים שטענו הכל מהלך להרס הדמוקרטיה?)

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2020

3. היכן שיש שני יהודים , יש עשר דעות . (מיכה)

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2020

4. יש לי מילה אחת להגיד: (נורית)

דפוקים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
העוצמה שלנו היא הביחד. מה קורה לנו?????????????????????????..

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מחטאים בית כנסת בתקופת הקורונה. אילוסטרציה צילום: פלאש 90

עיריית נתניה הודיעה: אין לקיים מניינים בשטחי מוסדות חינוך

קרא עוד