הוגשה עתירה לבג"ץ: "לא ייתכן שניתן להפגין ללא הגבלה, אך לא להתפלל בעשרה באותו המקום"

"ישנה העדפה ברורה לחופש ההפגנה על פני תפילה במרחב הציבורי" כך טוען עו"ד ניסן שריפי בעתירה אותה הגיש ומביע חוסר אמון ברבנות: "אין להם רוח הקודש, והם לא מודעים לחוק"

עדיאל שביט, חדשות כיפה
יא בניסן התשפ
,
05 באפריל, 2020 20:35
"ניתן בהחלט להגביל את חופש הפולחן, אך אין לבטלו במחי- יד"

"ניתן בהחלט להגביל את חופש הפולחן, אך אין לבטלו במחי- יד"צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

עורך הדין, ד"ר ניסן שריפי, יושב הראש של עמותת "באר חנה", המפעילה, בין השאר, בית כנסת בעיר נתניה, פנה היום (א') לבית המשפט העליון בעתירה כנגד ראש הממשלה ושר הבריאות, בדרישה כי כשם שמותר לערוך הפגנות בתקופה זו של מגיפת הקורונה, כך יותר לקיים תפילה בשטח פתוח. שריפי טוען כי בתקנות "ישנה העדפה ברורה לחופש ההפגנה על פני תפילה במרחב הציבורי, המהווה, כידוע, נדבך יסודי בחופש הפולחן, וזאת למרות שחופש הדת (ובכללו חופש הפולחן) הינו נדבך יסוד בזכויות הפרט לא פחות ואולי אף יותר מחופש ההפגנה".


להורדת הקובץ

שריפי חותם את עתירתו בדרישה להוצאת צו על תנאי וצו ביניים שכן, לדבריו, "אין כל מקום להעדפת חופש ההפגנה על חופש הפולחן. ניתן בהחלט להגביל באופן מידתי את חופש הפולחן לאור התפשטות נגיף הקורונה, אך אין לבטלו במחי- יד. עוד ברור כי אין להעדיף קבוצות 'מיוחסות' של מתפללים באתרים ידועים על פני מתפללים אחרים".

בראיון לכיפה אומר עו"ד שריפי: "העתירה מדברת בעד עצמה, התקנות נחקקו בחיפזון ויש פה ליקוי חמור מאוד. לא ייתכן שיהיה ניתן להפגין ללא הגבלה, בנושאים פוליטיים למשל, ולהתפלל עשרה אנשים באותו שטח פתוח של ההפגנה - אסור. אני בוש ונכלם שאף נציג של הציבור הדתי והחרדי, לא מחה על העוול הזה. לא ש"ס, לא אגודת ישראל ולא ימינה. מחורבן בית המקדש לא אסרו על יהודים להתפלל במניין".

עו"ד ד"ר ניסן שריפי

עו"ד ד"ר ניסן שריפיצילום: באדיבות המצולם

מה בדבר פיקוח נפש? זה יותר חשוב

"והפגנה זה לא פיקוח נפש? ההפגנות ממשיכות להתקיים בהמוניהם. בחמישי שעבר הייתה הפגנה של 600 איש נגד האנטנות הסלולריות. איך זה מותר, ועשרה שיתפללו אסור?".

גם אם ההנחיה אינה הוגנת, עדיין יש כאן פיקוח נפש, זו מצווה חשובה יותר  

"על פי המחקרים של משרד הבריאות אם נשמור מרחק של שני מטרים או אפילו נקפיד על שלושה, לעולם לא נדביק אחד את השני. והרבנים לא מודעים לחוק, ולכן הם לא יצאו בדרישה להמשיך ולאפשר מניינים בשטח הפתוח, אם הם היו יודעים שההפגנה מותרת ומניינים לא, הם היו חוטפים התקף לב. אני שימשתי כעורך הדין של העמותה של הרב עובדיה יוסף, אם הוא היה איתנו הוא היה שוחט את חברי הכנסת של ש"ס. גם הרבנים הראשיים לא יודעים את החוק, אני יודע זאת באחריות".

דיברת עם הרבנים הראשיים בנושא?

"לא דיברתי עמם. אבל מה יש לדבר אתם? אני לא חושב שלרב לאו ולרב יוסף יש רוח הקודש, עם כל הכבוד, הם גם לא מכירים את החוק, אז למה לדבר אתם בכלל? מה שמפריע לי שלעם ישראל אין תפילה במניין. לא מעניין אותי מה הרבנים יאמרו. לצערי הרב עובדיה לא איתנו כי אם הוא היה אז היה שוחט את כל הפוליטיקאים שלא עושים כלום, ודואגים רק לכיסא שלהם. אני לא נהנה לפנות לבג"ץ, אבל אין לי ברירה אחרת".

אתה מאמין שבג"ץ יקבל את העתירה?

"תלוי מי השופט. אם זה יהיה שופט דתי כמו סולברג, אני מאמין שהוא יפסוק לטובתנו. שופט כמו פוגלמן שלא יודע מה זה בית כנסת ישפוט נגדנו. הגשתי צו מיידי כדי שכבר הערב אדע תשובה, שזה לא יחכה לאחרי פסח". 

 

05.04.2020

1. צריך לאסור גם הפגנות (בצלאל)

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

2. 1 - נכון. הנוהל הזה רק מראה את הצביעות. ואגב, לא אתפלא אם הרבנים כן מודעים אבל מעדיפים להיות חכמים ולא צודקים (הרי האיסור מוצדק, ומצד שני דרישה כזו רק תגביר שנאה לדתיים)

ואני מזכיר שבחו"ל מזמן סגרו את בתי הכנסת אז כנראה הרבנים מתרשמים גם מה שקורה שם. גם כאן בארץ בחלק מהמקומות סגרו בתי כנסת עוד לפני דרישות משרד הבריאות.

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

3. אינו דומה (ש)

מעבר לקטנוניות שבעתירה, אין שום דמיון בכלל. אין שום חובה לבוא להפגנה והעובדה היא שכמעט ולא היו הפגנות בזמן האחרון. ודאי שלא הפגנות המוניות. ברגע שאתה מתיר תפילה במניין, הציבור הדתי תופש את זה כחובה. המשמעות היא שבעיר כמו בני ברק למשל מתקיימים שלוש פעמים ביום כל יום אלפי מניינים. ברור שזה לא מעשי והסיכון הבריאותי הוא עצום. זה לא עניין של השערה. אנחנו כבר רואים את התוצאות בעיניים. כמה אנשים נדבקו בקורונה בהפגנות בחודש האחרון וכמה בתפילה במניין?

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

4. יש הבדל (פפה)

לא משפטן. אבל יש הבדל משמעותי. תפילה אפשר להתפלל ביחד. גם בימי שגרה מי שהיה בצבא או חולה בבית התפלל ביחידות. לעומת זאת הפגנה אי אפשר לעשות ביחיד. ולכן חייבים להתיר את זה. אבל ביננו מי הולך היום להפגנות? ועוד דבר אם עורך הדין רוצה להיות פרקטי שיגיש למשטרה בקשה להפגין שלוש פעמים ביום ויעשה במהלך ההפגנה וכחלק ממנה תפילה.

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

5. הרב לאו כתב הוראות ברורות בכל עניני הקרונה והתקנות של משרד הבריאות (רפאל)

כך שכל אמירה שהוא אינו מכיר בחוק אינה מציאותי.
רבנים רבים המליצו שלא להתפלל במנין עוד לפני שאסרו במשרד הבריאות ביניהם גם רבנים חרדים כמו הר' אדלשטיין.
האיסור של תפילה בציבור מגיע מהרבנות, הם אלו שהתנגדו לכך עד לא מזמן וכשהמציאות השתנה אסרו גם הם.
הפגנות לא קשורות לרבנות, גם אם רינה מצליח מנסה להציג את זה כך.

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

6. ל-3 ו-4: לא היו הפגנות אז לא נדבקו. וההדבקות בבית הכנסת? זה מלפני ההגבלות אז הנתונים שלך לא נכונים. (ומדובר פה על מניינים בשטח פתוח)

תביעה לא קטנונית אלא מראה את הפער. אין שום הבדל בין עשרה אנשים שנפגשים למניין וזה אסור אבל ברגע שישלפו שלטים אז פתאום מותר להם כי זה פחות מסוכן???

תגובתך מתבססת על הנחות לא נכונות במקרה הטוב, דמגוגיה במקרה הפחות טוב.

רוב החולים זה בגלל נסיעות לחו"ל.
אחר כך - וזה רק בשבועיים הראושנים של ההסגר - זה בתי כנסת בגלל פורים. בשלב הזה היה מותר 100 איש. עכשיו בקושי תמצא מי שנדבק מבית כנסת, מהתקופה שעוד היה מותר.

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

7. על כל הפגנה מסכנה יש אלפי בתי כנסת ומניינים (תושב מטה בנימין)

זה לא צודק, אבל בהחלט חכם.
הפגנה זה דבר חד פעמי, וככל שהציבור מפנים את ההנחיות, באים לשם פחות ופחות. גם אם זה גורם למספר הדבקות, ההשלכה של זה ברמה הלאומית היא נמוכה למדי.
תפילה זה לא דבר חד פעמי. זו התכנסות של כל הגברים הדתיים שלוש פעמים ביום. ההשלכה של זה ברמה הלאומית היא דרמטית.
לכן המקרים לא דומים אלו לאלו.
כמובן, מי שישאל רב אם מותר לו ללכת להפגנה, הרב יענה לו מקל וחומר, שאם לתפילה אסור - גם זה אסור. אבל ברמת המדינה זה שיקול אחר.

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

8. 8 צודק, אבל שוב, המטרה זה להשוות בין הפגנות (שאינן מוגבלות בחוק בכמות אנשים) למניין רחוב (המוגבל ל-10) (העתירה פשוט מצביעה על האפליה בחוק)

הרי עוד לפני החוק, אנשים שהפנימו את ההנחיות לא באו לתפילה המונית.

בשיקול ברמת המדינה היא אחרת. לא אסרו הפגנות בגלל דמוקרטיה וגם ככה היו אז קריאות שטענו שכל ההיסטריה הזו זה ספין פוליטי של הימין. אז "כדי להוציא מליבן של צדוקים", אמרו, בסדר, נחריג הפגנות כדי שלא יגידו שיש איום על הדמוקרטיה.

וברמת המעשה, ברור שאין הבדל בין מניין של עשרה גברים באוויר הפתוח השומרים על כללי המרחק לעומת הפגנה של עשרה גברים השומרים על כללי המרחק. רק שהמניין ייקח פחות זמן ופחות צעקות...

ב"ה רוב הציבור מבין שהמגבלות זה לא ספין פוליטי (ומי שלא, כדאי שיתפכח) וממילא מדיר עצמו מהפגנות. הבעיה עם מי שעדיין חושב שמותר ללכת לים או לריצה מסביב לשכונה במרחק מעל 100 מטר...

דווח על תגובה לא ראויה
05.04.2020

9. לתגובה 3 (אליהו)

אתה כותב בלי לדעת עובדות ואתה ממציא. מי אמר לך כמה אנשים נדבקו ממניינים??? ובשטח פתוח?? זה היה ברור שהיה להם דוקא ולכן כל הודעה לתקשורת דיברו במפורש על ההחמרות בענין ממניינים משא"כ בהפגנות לא שינו אותם מאז ההתחלה!

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2020

10. תפילה במניין (יורם גבאי בית כנסת אליהו הנביא)

לפחות שיתנו להתפלל במניין ערב שבת ויום שבת וערב חג פסח במניין של 10מתפללים במרחב הפתוח

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2020

11. תפילה (ינון)

צודק בהחלט צריך לקיים מינינים קטנים ולשמור 3 מטר אחד מהשני

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2020

12. 3 ו 8 צודקים בהחלט (מבין )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מי יהיה הדייר הבא? משכן נשיאי ישראל צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

סקר: מי הנשיא הבא של ישראל?

קרא עוד