סגור

הבגרויות יתקיימו במתכונת חירום: לא יותר מחמש בחינות

בחינות הבגרות השנה יתקיימו במתכונת חירום. הקו המנחה: מינימום של נבחנים במרחב אחד. שר החינוך פרץ: "בנינו מערכת מדורגת של הקלות בעקבות המצב, מיקוד, שינוי לוח הזמנים ושינוי הבחינות הקטנות במתכונת של ציונים פנימיים"

חדשות כיפה
ז בניסן התשפ
,
01 באפריל, 2020 14:55
בחינת בגרות. אילוסטרציה

בחינת בגרות. אילוסטרציהצילום: רועי אלימה, פלאש 90

משבר הקורונה לא מראה סימנים של סיום, וגם אם יהיו הקלות, הן תהיינה בהדרגה, והחזרה לשגרה אמיתית צפויה לקחת חודשים רבים. עם פרוץ משבר הקורונה וההחלטה על סגירת מוסדות החינוך (ב-12.3), גיבש משרד החינוך שתי חלופות לביצוע בחינות הבגרות: 

1. חזרה לשגרה לאחר חופשת פסח: בחינות מרובות משתתפים, עדכון לוח הבחינות, העברת בחינות החובה ליולי, וגיבוש מיקוד.
2. חוסר ודאות לגבי חזרה לשגרה לאחר חופשת פסח: צמצום ניכר של מספר התלמידים שנבחנים בעת ובעונה אחת, הרחבת חופש הבחירה ופריסת הבחינות לאורך כל ימי השבוע.

לאור חוסר הוודאות לגבי פתיחת מוסדות החינוך לאחר חופשת הפסח, בנקודת זמן הזו, וכדי לאפשר לתלמידים ולמערכת להיערך כראוי, ערב חג הפסח, הוחלט במשרד החינוך ליישם באופן מיידי את החלופה השנייה.
המשמעות: בחינות הבגרות יתכנסו ל-5 שבועות, החל מ-22.6 ועד סוף חודש יולי, והתלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בלבד, במקום עד 7 בחינות בימי שגרה. בנוסף, יורחב חופש הבחירה בשאלונים השונים, ובכך מאפשר משרד החינוך מיקוד נרחב יותר עבור התלמידים.

בתחילת שבוע הבא, לכל המאוחר עד ערב פסח, יפרסם המשרד לוח בחינות חדש ומעודכן, לרבות לוח מיקודים חדש, ומטרת הנהלת המשרד ברורה ובלתי מתפשרת – בוגרי מחזור תש"פ יסיימו את השנה עם תעודת בגרות.

כך ייראו בחינות הבגרות בקיץ תש"פ (2020)

התלמידים ייבחנו השנה באופן הבא (סך הכל עד 5 בחינות בלבד): 
▪במקצועות החובה: מתמטיקה, אנגלית ושפה.
▪מקצוע אחד מתוך אשכול הומניסטיקה: ספרות, תנ"ך, היסטוריה או אזרחות.
▪מקצוע אחד מתוך אשכול מדעים: כימיה, פיסיקה, ביולוגיה, או מדעי המחשב. 

ככל שיהיה צורך בכך, במקצועות הבחירה שעליהם תלמידים לא ייבחנו השנה יופעל ציון בית ספרי משוקלל. 

חשוב להדגיש את הנקודות הבאות:
▪תתאפשר היבחנות במועדי ב'.
▪נוהל בחינות החירום מתואם עם צה"ל ועם האקדמיה.
▪המשרד יקיים מרתונים של תרגול וחזרה.
▪הלמידה מרחוק תימשך ואף תורחב.
▪תלמידי י"ב כבר הספיקו להיבחן בחלק ניכר מהבחינות - בי"א ובחורף י"ב. 
▪תלמידי י"א: יש להם עוד שנת לימודים שלמה, בשנה הבאה, שבה הם ילמדו לפי המתוכנן מראש.
▪יינתן מענה מותאם לאוכלוסיות השונות.
▪מענה לאוכלוסיות המתקשות: תלמידים במצוקה, תלמידים במסגרות מב"ר, אתג"ר, חינוך מיוחד ועולים.

שר החינוך רפי פרץ אמר, "כפי שאמרנו לכל אורך הדרך, אנחנו ערוכים לכל תרחיש. במסגרת ההיערכות המחודשת אנחנו ערוכים לקיים את בחינות הבגרות במגוון תרחישים. הכנו מראש חלופות כאשר המטרה המרכזית היא טובת התלמיד, ולכן אנחנו פועלים שכל תלמידי תש״פ יהיו זכאים לתעודת בגרות. פעלתי בשיתוף פעולה עם המל"ג בכדי להבטיח שתעודת הבגרות תהיה בעלת תוקף, ואנחנו גם בקשר רציף עם הצבא בכדי לדחות את הגיוס ולאפשר לתלמידי יב' שיגיעו לבגרות.
"בנינו מערכת מדורגת של הקלות בעקבות המצב, מיקוד, שינוי לוח הזמנים ושינוי הבחינות הקטנות במתכונת של ציונים פנימיים. אנחנו מקווים שההתפשטות תפחת בצורה דרסטית לאחר הפסח ונוכל לחזור לשגרה, אמנם שגרה שונה, שתחזיר את התלמידים למסלול."

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "מערכת החינוך שומרת על עקרונותיה ועל חזונה, ואנו עושים כל שנדרש כדי שחרף התפרצות נגיף הקורונה – אף תלמיד מתלמידי ישראל לא ייפגע. גיבשנו מבעוד מועד מספר תרחישי פעולה, וכדי לאפשר לתלמידים ולצוותי ההוראה להיערך כראוי, ערב חג הפסח, אנו מוציאים לדרך תכנית פעולה שתבטיח שכל תלמיד יוכל לסיים את לימודיו השנה עם תעודת בגרות בכיסו. גיבשנו לוח בגרויות חדש, הרחבנו את אפשרויות הבחירה, ואנו ערוכים לקיום הבחינות בפריסה רחבה, ובמינימום משתתפים בעת ובעונה אחת". 

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יוותר על החרדים בשלב הראשון? נתניהו עם דרעי וליצמן צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

נדוניה לדרעי: סמכויות התכנון והבניה עוברות ממשרד האוצר למשרד הפנים

קרא עוד