סגור

אדלשטיין משיב לבג"צ: צו מצפוני לא נותן לי לקיים את פסק הדין

יו"ר הכנסת היוצא תוקף את החלטת בג"ץ להתערב בהחלטותיו וטוען: "לאורך כל הדרך אמרתי שאביא את הנושא לסדר היום, אך נקיבת תאריך על ידי בית המשפט גוזר גזר דין על האפשרות לקבלת החלטות במישור הפוליטי". יועמ"ש הכנסת קבע כי רק אדלשטיין יכול לקבוע מתי לכנס את המליאה עד לסיום כהונתו בעוד 48 שעות

חדשות כיפה
כט באדר התשפ
,
25 במרץ, 2020 15:58
אדלשטיין חותם על תשובתו לבג"ץ

אדלשטיין חותם על תשובתו לבג"ץצילום: דוברות

לאחר ששופטי בית המשפט דרשו מיו"ר הכנסת היוצא תשובות מהירות האם הוא צפוי לקיים את צו בית המשפט ולכנס את המליאה, אדלשטיין השיב שצו מצפונו לא מאפשר לו. יועמ"ש הכנסת עו"ד איל ינון גיבה את דעתו של אדלשטיין וקבע כי רק הוא יכול לכנס את המליאה עד שהסמכות תעבור אוטומטית ביום שישי לח"כ המבוגר ביותר, יו"ר מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ. 

"לטעמי, ועם כל הכבוד הראוי, פסק דינו של בית המשפט הנכבד שניתן זמן קצר, שלא לומר קצרצר, לאחר שהגשתי את תגובתי, כמבוקש, לא שקל את מלוא הטיעונים ששטחתי בפניו. כמי שעמד שנים רבות בראש הכנסת אני מאמין שפסק הדין עלול להוביל, שלא מדעת, למשבר חוקתי, שלא נראה כמותו מאז קום המדינה", פתח אדלשטיין את תשובתו לשופטים.. 

עוד הוסיף אדלשטיין: "בית המשפט התעלם לחלוטין מנוהג של הסכמה שהכנסת פועלת על פיו שנים רבות בוודאי בתקופת מעבר כגון זו שאנו מצויים בה, וכפה את דעתו עליה באופן שאיני יכול להשלים עמו. פסק דינו של בית המשפט הנכבד קבע באופן נחרץ כי סירובי לכנס את הכנסת פוגעת בעקרון שלטון הרוב שהוא אחד הבסיסים במשטר דמוקרטי וכן, שפעלתי מתוך שיקולים פוליטיים, אולם לא כך הדבר. בית המשפט הנכבד נגרר שלא בטובתו לתוך משא ומתן פוליטי שעוד נמצא בראשיתו ושהוא אינו צד לו ואינו מצוי בנבכיו. אני סבור שאילו בית המשפט הנכבד היה ממתין עם פסק דינו, יתכן והמציאות הפוליטית המשתנה תדיר בכל יום בישראל הייתה משתנה גם אז. 

יו"ר הכנסת היוצא הסביר לשופטים כי התקנון לצידו: "לא בכדי נוקב תקנון הכנסת מועד אחרון בלבד לבחירת יושב ראש קבוע. דבר זה נובע בעיקר משתי סברות חלופיות: הראשונה, כאשר תוצאות הבחירות ברורות או מתגבשת הסכמה רחבה ואז בחירת יושב-ראש הכנסת נעשית בשלב מוקדם בחייה של הכנסת; השנייה, כאשר תוצאות הבחירות פחות ברורות, או כאשר המשא ומתן להרכבת ממשלה חדשה מורכב יותר, ונושא זהות חבר הכנסת שיכהן כיושב ראש מושא לקראת סיומו של אותו משא ומתן.  למרות שהכנסת והממשלה הן רשויות שלטוניות נפרדות, הנוהג שהתגבש לאורך השנים מראה שכל יושבי-ראש הכנסת, בעת הרכבת הממשלה, היו מהמפלגה שחבר הכנסת מטעמה הרכיב את הממשלה, וזאת כדי שיווצר תפקוד שלטוני ביחסים שבין הכנסת לממשלה".

אדלשטיין הוסיף כי לדעתו החלטת בית המשפט עלולה להביא להמשך השיתוק הפוליטי : "כפי שציינתי פעמים רבות, אחדות היא הפתרון היחיד והנכון – פתרון שמבטא הלכה למעשה את בחירתם של אזרחי ישראל. אני סבור שבימים שבהם מגיפה מסכנת אותנו מבחוץ והשסע קורע אותנו מבפנים על כולנו להתעלות ולהתאחד. העם שלנו זקוק לאחדות, לממשלת אחדות".

"הניתוח הנכון הוא שבסופו של יום יו"ר קבוע נבחר מהר כשתוצאות הבחירות ברורות או כשמתגבשת מלכתחילה הסכמה רחבה על זהותו של יושב-ראש הכנסת. אין ספק שאיננו נמצאים במצב זה נכון להיום. לעומת זאת, בכל יתר הדוגמאות שהבאתי בתגובתי ביחס לכנסות קודמות ניתן לראות כי גם חודש ימים לאחר כינון הכנסת הוא מועד סביר לבחירת יו"ר קבוע", הסביר אדלשטיין וטען: "לאורך כל הדרך אמרתי שאביא את הנושא לסדר היום, אך נקיבת תאריך על ידי בית המשפט גוזר גזר דין על האפשרות לקבלת החלטות במישור הפוליטי". 

אדלשטיין הסביר כי הוא לא מתכוון לקיים את צו בית המשפט: "אני מצר על כך שבית המשפט החליט את אשר החליט ובחר באופן תקדימי להתערב בעבודתה של הכנסת ובשיקול דעתי, אך צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינו. בשל כך הודעתי על התפטרותי. היא תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות ולאחר מכן יוכל מי שיתמנה לקבל כל החלטה שימצא לנכון לקבל בהתאם לשיקול דעתו. אני מקווה שבית המשפט הנכבד יכבד לכל הפחות את שיקול דעתי הפעם לגבי עצמי ולגבי החלטתי זו. איני מעונין לבזות את בית המשפט הנכבד, אך לנוכח פסק דינו אני חש שנקלעתי למצב בלתי אפשרי ולכן הודעתי על התפטרותי".

25.03.2020

1. בן זונה ביבי, ומנובל כל מי שבוחר בו (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
25.03.2020

2. אם הכנסת לא כפופה לביבי, היא לא תתכנס. דגל שחור באמת. (חיים גב"ש)

אין מפכ"ל. אין נציב שב"ס. אין יו"ר כנסת. אין ממשלה נבחרת. אין רח"ל. אין תקציב. אין שלטון חוק. אין מסיכות. אין (מספיק) בדיקות. אין דין ואין דיין. אין גבול. ישראל 2020  

  כשסגרו את המליאה אמרתם בסדר יהיה בג״ץ, כשהיה בג״ץ אמרתם בסדר זו רק המלצה עדיין, כשהיתה פסיקה אמרתם בסדר הוא יקיים בסוף, כשהוא מתפטר כדי לא לקיים אתם עדיין אומרים בסדר יהיה יו״ר ביום שני. אתם חיים בסרט. אתם לא הבנתם עוד כלום. הם יעשו הכול להישאר בשלטון. הכול  

דווח על תגובה לא ראויה
25.03.2020

3. יולי אדלשטיין צודק, סוף סוף יש גבר אחד במדינה שמעז לשים פס על הבג"ץ שהשתלט על כל מה שזז. (ידידיה שילה)

חבל רק שנאלץ להתפטר, תמיד הימין מוותר כדי שלא תהיה מלחמת אחים, אלטלנה, גוש קטיף, ויו"ר הכנסת. אנחנו האימא האמתית של המדינה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דנה ויס  צילום: הדס פרוש/פלאש 90

דנה ויס: "יאיר נתניהו מייחס דברים מיזוגניים לנשים"

קרא עוד