סגור

איגוד רבני הקהילות: "אסור להשתמש בתוכנות שידור חי בליל הסדר"

ביממה האחרונה פורסם פסק דין ברבים המתיר למשפחות להשתמש בתוכנות כגון זום על מנת שאנשים מבוגרים יוכלו להיות שותפים בליל הסדר המשפחתי. בעקבות זאת, איגוד רבני קהילות המונה מאות רבנים ורבניות מקהילות ברחבי הארץ, מוציא הבהרה לציבור ואומר כי "נחוץ להודיע בשער בת רבים שאסור בשום אופן לתקשר ע"י מחשב ביום טוב - אלא במקרה של פיקוח נפש ממש, ככל דיני חולה בשבת וביום טוב"

חדשות כיפה
כט באדר התשפ
,
25 במרץ, 2020 12:06
פסח

פסחצילום: shutterstock

בשעות האחרונות יהדות הארץ והעולם רועשת וגועשת בעקבות פסק דין המתיר את השימוש בתוכנות שידור ישיר באמצעות מחשב בליל הסדר הקרוב מאחר וקשישים רבים עלולים לחגוג אותו לבד בשל מגיפת הקורונה. לאור זאת, איגוד רבני קהילות המונה מאות רבנים ורבניות מחבי הארץ בנשיאות הרב שמואל אליהו מפרסם הבהרה לציבור ואומר כי הדבר אסור וכי אין להתיר פסק כזה להלכה לציבור.

בהבהרה נכתב: "מסורת הפסיקה המקובלת על כלל ישראל אוסרת שימוש בחשמל ומחשב ביום טוב. כך סוברים רוב מוחלט של רבני ישראל בארץ ובתפוצות, ספרדים ואשכנזים. מרוקאים ותימנים. 
אין שום מקום להיתר כל שהוא להשתמש בחשמל ביום טוב - "תורה אחת ומשפט אחד יהיה לכם". שלא תהיה תורה כשתי תורות". 

עוד נכתב: "שמענו וראינו לאחר בירור כי כמה מהרבנים שחתומים על פסק זה הוטעו בשוגג, ואינם מסכימים על תוכנו כלל ועיקר,  בניהם גדול החותמים הרב אברג'ל הי"ו וכן רבנים נוספים.
לכן נחוץ להודיע בשער בת רבים שאסור בשום אופן לתקשר ע"י מחשב ביום טוב - אלא במקרה של פיקוח נפש ממש,  ככל דיני חולה בשבת וביום טוב".

יתר על נכתב: "דיון על היתר ציבורי מחשש לסכנה ציבורית - צריך להתבצע בבית מדרש ולהיות נדון אצל גדולי הרבנים והפוסקים הידועים שכל התורה מונחת לפתחם,  וכל ישראל מקבל את פסקיהם, ולא אלה חתומים על המכתב".

ולסיכום נכתב: "וזכותם של גדולי הפוסקים שאסרו זאת בדורות הקודמים, בהם מרנן ורבנן הראשון לציון הגאון הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, הראשון לציון הגאון הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, ועוד רבים טובים, ויבדלו לחיים הראשל"צ הרב עמאר הי"ו וכל גדולי הפוסקים בדורנו, תהיה לנו ולכל ישראל למגן ולצינה".

המכתב

המכתבצילום: דוברות

 

25.03.2020

1. היתר להשתמש בוידאו בשבת (אמ)

מה זה אין שום מקור והיתר מה מותר לו לשקר? כאשר הוא יודע שהרב פראנק והרב עוזיאל והרב משאש (שכתב בתשובת שמש ומגן שידוע לו שגם הרב עובדיה התיר) והרב שלוש והרב אוערבך (שפקפק באיסור אפילו בשבת וכמו שמבואר בקונטרס של פרופסור זאב לב) ומה זה לזלזל בכל הרבנים האלו שהתירו ועשו מעשה בפרהסיה כמו שכתב רב משאש להדיא אדרבא על האוסר להביא ראיה ואני מבטיח לכם מלבד השקפה פסולה שיש חשש שיתירו את עוד וכו׳ אין שום מקור לאסור אני לא מבין מה כל רב מנסה להגן על הקב״ה אין הוא צריך להגנת הרבנים האלו ובפרט שיכתבו ראיות לדבריהם ולא ישקרו ואם הם פוחדים שמישהו יכשל כבר אמרו על זה בהדי בגמרא צדיקים ילכו הם ורשעים יכשלו בם ולכן כל זמן שהרב הנ״ל יביא ראיות לאסור אין לשמוע לאיסור כלל שאין לזה מקור הלכתי

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איזנקוט ויעלון. ארכיון צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מפלגה של איזנקוט ויעלון תיקח קולות מהימין?

קרא עוד