סגור

סערת טבילת הנשים: "בשל חוסר הפיקוח במקוואות - יש לדחות את הטבילה"

שאלת הטבילה של הנשים במקוואות היא מהנושאים ההלכתיים הרגישים ביותר בימים אלו. נשות הלכה, הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ' והרבנית שרה סגל - כץ: "אין לסמוך על הסטריליות במקוואות לנשים, ולכן יש להימנע מטבילה בהם". מדובר בקול ברור נגד טבילה במקומות שאינם מפוקחים, הקורא למשרד הבריאות להתייחס לעניין ולפקח על המקוואות

גלעד ארליך, חדשות כיפה
כו באדר התשפ
,
22 במרץ, 2020 10:41
מקווה

מקווהצילום: shutterstock

שאלת הטבילה לנשים במקוואות, מעסיקה בתים רבים בימי התפשטות נגיף הקורונה. מדובר בשאלה הלכתית כבדת משקל, בשל הציווי ההלכתי לאישה לטבול במקווה לאחר נידתה. עם התפשטות הנגיף ושאלת מידת הסטריליות של מקוואות הנשים, נראה שישנן דעות ברורות הטוענות, "אם לאישה אין מידע בדבר קיום ההנחיות במקווה הסמוך לביתה- אל לה לסכן את עצמה ובתוך כך, את בריאות הציבור לצורך הטבילה".

כך נכתב בגילוי דעת שפרסמו ביום שישי נשות ההלכה, הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ' והרבנית שרה סגל - כץ, בתגובה לשאלות רבות בדבר בטיחות הטבילה בימים אלו שהופנו אליהן בגלל היותן מורות הלכה.

טוען...

לאחר הסערה שעורר גילוי הדעת, הוסיפו היום (א') הכותבות:

"1. בשל העובדה שבריכות השחיה סגורות בימים אלו, אנו מציעות להיעזר במנגנון הפיקוח של בריכות השחיה למטרה זו. 
2. באם יימצאו מקוואות ראויים לטבילה, תחת פיקוח ואכיפה של משרד הבריאות - יש לדרוש מנגנון שיווסת את מספר הטובלות (בהנחה שלא כל המקוואות יפוקחו בטווח הזמן הקרוב), תוך שמירה על הזכות לפרטיות.
3. להלכה, יש לשקול מחדש את טווח שעות הפעילות של המקוואות ואף לשקול בצוק העיתים להתיר טבילה ביום. זאת ביום השמיני ואילך והבנה כי החשש ל'סרך ביתה' יכול להידחות באופן זמני בעת מצוקה זו. כמובא בשולחן ערוך, יורה דעה קצז: "היכא דאיכא אונס... יכולה לטבול בשמיני מבעוד יום"

עד למציאת פתרון מערכתי אנו שבות ומזכירות כי מצאנו שיש חשש סכנה בטבילה במקוואות בימים אלו, ומצד דין 'לא תעמוד על דם רעך' הבאנו את המידע לציבור. אנו קוראות לכל ציבור הטובלות ובני זוגן הבוחרים לדחות את הטבילה, לזכור שדחיית טבילה היא אפשרות הלכתית. זו אפשרות קשה וכואבת במאד מאד אבל יכולה להתקיים, תוך מחוייבות לשמירת הלכה."

לדבריהן, אמנם מדובר במחלוקת עמוקה בין הרבנים השונים, הדנים בעניין בקבוצותיהם וקהילותיהם, אך ניכר שהוויכוח ההלכתי מלווה, אולי לשם שינוי, בהבנה וכאב רב של המצב מכלל הצדדים, ומודעות של הרבנים והרבניות לעובדה שכל החלטה בעלת משמעויות הלכתיות ובריאותיות כבדות משקל. 

לסיום כתבו כי הן "מצפות מהרשויות האחראיות במשרד הבריאות על חיטוי וניטור המים, לתת מענה יחד עם המשרד לשירותי דת לשאלה כבדת משקל זו".


להורדת הקובץ

נזכיר, כי בגילוי הדעת, שאף פורסם בפייסבוק, הן מפרטות תחילה את הידוע להן בדבר מצב מערך המקוואת לנשים בארץ, ובעיקר המצב בפועל של המים, הניקיון וההיגיינה במקוואות. 

לדבריהן, על פי בדיקות ומסמכים שפורסמו על ידי מבקר המדינה, בדו"ח שפורסם בשנת 2004, וכן במסמך שנכתב על ידי המכון לאסטרטגיה ציונית בשנת 2015, 75% ממקוואות הנשים פועלים ללא רישיון עסק. כמו כן, בשיחות שערכו עם בלניות בשטח, עולה שניטור וחיטוי המים אינו מפוקח וכמעט ואין מנגנון שמפקח על תוצאות החיטוי, בין אם מטעם המועצה הדתית ובין אם מטעם משרד הבריאות. 

בשל מציאות זו, קובעות השתיים כי העמידה בהנחיות המשרד לשירותי דת, תלויה בבלנית בכל מקום והצורך בחיטוי מבנה המקווה כולו ולא רק המים עצמם. עקב כך, ובשל חוסר הפיקוח והסכנות העלולות לצוץ בשל כך, כותבות השתיים כי "אם לאישה אין מידע בדבר קיום ההנחיות במקווה הסמוך לביתה - אל לה לסכן את עצמה ובתוך כך, את בריאות הציבור לצורך הטבילה".

מקווה

מקווה. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: Hadas Parush/Flash 90

לדבריהן, אפשרויות אחרות כמו טבילה בין או מעיינות, אינן רלוונטיות עקב הנחיות משרד הבריאות. עקב כך הן אומרות, בצער רב, כי "אם אישה אינה יכולה לטבול במקווה בשל החשש לבריאותה, משמעות הדבר היא הארכת תקופת האיסור עד לסיום המגיפה".לסיום, הם כותבות בין השאר, כי "מבחינה הלכתית אסור להיכנס לחשש סכנה אם אין אפשרות בטוחה לטבילה", ומסיימות, ביחס ליחסים בין בני הזוג, כי "בסיטואציה מורכבת כזו ישנה חשיבות רבה בטיפוח הקשר הבין אישי וקבלת חיזוקים הדדים מתוך קרבת לב ונפשו. 

כמו כן, הן כותבות, כי "קריאתן זו עומדת בעינה עד אשר משרד הבריאות יפקח בצורה מוסדרת וגלויה על איכות החיטוי במקוואות בעת הזאת".

ממשרד הבריאות נמסר, כי על פי הנחיות המשרד והמשרד לשירותי דת מתאריך  15.3, ישנן הנחיות ברורות על נקיון ותחזוק של המקוואות ויש לפעול לפיהם. מטרת סגירת בריכות השחייה היא למנוע התקהלות של אנשים כמו מקומות פנאי אחרים. יש התארגנות לדאוג שהמקוואות פועלות להמעיט התקהלות לפי הצו הנוכחי.

22.03.2020

1. מקווה מלא זהום (ran)

גם בלי נגיף
יש להמנע מכניסה למקווה שמלא מזהמים
עדיף לרחוץ בים

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

2. סוף סוף (ש)

דברים אחראיים. טוב לראות שיש נשים שמקפידות על ההלכה, אבל הן מבינות את גודל האחריות במצב הקיים.

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

3. רחצה במקלחת (יהודי)

המקווה צריכה להיות מקור מיים חיים. לפי פרשנות הקראים =מים זורמים, דהיינו מקלחת. מציע לשקול במצב חירום להכשיר טבילה במקלחת.

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

4. הזעזעות מהמלצת ה"רבניות" הליצניות החצופות ועזות המצח (עו"ד ג. כלאב)

אוי לכם ליצניות שבדור המתקראות רבניות וכל היידע שלהן מתבטא מקריאת דוחות מבקר המדינה, והבנה של כמה מלים בארמית אינכן רבניות אלה ליצניות,
זו הסיבה שגדולי שישראל ובכלל זה הרבנות הראשית התנגדה משחר היווסדה לאפשר לנשים לפסוק הלכה
היידע שלכן מצומצם עד אפסי בכל הקשור להבנה מעמיקה של ההלכה על כל רבדיה
אני קוראת לנשות ישראל היקרות אל לכן להאזין לנשים טפשות וחצופות אלו (כן כן!!!) אשר מייעצות לנשות ישראל שלא לטבול עד אשר המגפה תמוגר, עוד חודש עוד חודשיים עוד שנה אולי עוד שנתיים?
נשות ישראל היקרות תשמענה אך ורק להוראות הרבנות הראשית וגדולי ישראל היושבים על המדוכה ההלכתית ובטוח שלא תפול תקלה על ידם
בברכה והסירותי מחלה מקרבך
ג. כ עו"ד

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

5. להפסיק עם הקשקוש הזה שנקרא "מורות הלכה" (שלמה)

לפני שיהיה מאוחר

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

6. בכובד ראש (משה)

זה הוא פסק הלכה קשה מאוד. לדוגמא:מי שאין לו ילדים. ובני הזוג מנסים כעת. כל 'עונתה'היא חשובה וקריטית.
ראוי לפרסם בכל עיר מקוואות שעברו חיטוי ועומדים בסטנדרט ההיגנה הנידרש נגד קורונה. טוב אם זה יעשה על ידי גוף מוסמך. ולא משהו פיראטי.

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

7. 3 -אתה קראי? לא! הרי במצבים הרבה, אבל הרבה יותר דחוקים, נשים מסרו את הנפש כדי לטבול במקווה כשר כהלכה (ולא המצאות כאילו בשם הקראים... אין בסיס לפרשנות הזו)

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

8. דו"ח משנת 2004 ומסמך משנת 2015 (המתאר בהכרח מצב משנים לפני כן) ועל בסיס זה לתת הנחיות עכשיו? (הרבנות ומשרד הבריאות הבהירו את המצב כיום. למה לזלזל במאמץ הב)

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

9. למגיב 1 (רן): אתה משווה מקווה גברים שאחד (שאתה מכיר) למקווה נשים??? זה הבדל של שמים וארץ! (..)

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

10. אם אתן דוברות אמת, הייתן צריכות להקים חמ"ל לאיתור מקוואות שעומדים בדרישות (תושב מטה בנימין)

אתן לא רציניות. מפרסמות שכל המקוואות בארץ לא מפוקחים, ולא טורחות לחפש את המקוואות העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
יוצרות פאניקה אצל נשים רבות כאשר אתן עצמכן יכולות לאתר בתוך שעות ספורות עשרות מקוואות ברחבי הארץ העומדים בתקנים המחמירים ביותר.
אתן מדברות על דחיית טבילה, ובעצם מביאות נשים רבות להסתמך על הפסיקה המפוקפקת וחסרת האחריות של פרופ' שפרכר.

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

11. למגיב 3: המקווה צריך להיות כשר כהלכה. לא מדובר בשתי דיעות הלכתיות שניתן להקל כאחת מהן בשעת הדחק (יש הלכה והשאר - נגד ההלכה)

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2020

12. שום סערה ושום קשקוש, מי שלא בבידוד שתלך למקוה (דביר)

לא צריך להתייחס לכל טיפשה שחושבת את עצמה. לא כל מה שמישהי אומרת נגד התורה זה "סערה".

דווח על תגובה לא ראויה
23.03.2020

13. חוצפה, מי נתן להן רשות להורות הלכה בדבר כזה? רבני הקהילות והרבנות הראשית יקבעו בזה, ובכלל בכל הדורות נשים מסרו על זה את הנפש וכאן יש גם מקום למכשול גד (עדו)

דווח על תגובה לא ראויה
28.03.2020

14. רבנים פרימיטיבים ימיטו עליכם ועלינו אסון (בבון)

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2020

15. נא להקדיש 3 דקות לתהלים לרפואת 3 חולים מהמחלה רח"ל. נא להתפלל עכשיו 3 פרקי תהלים... בדמעות מרובות, בלב נשבר, ומתוך חשש עצום לפיקוח נפש. ( ~"הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל&q)

נא להקדיש 3 דקות לתהלים לרפואת 3 חולים מהמחלה רח"ל.

נא להתפלל עכשיו 3 פרקי תהלים...
בדמעות מרובות, בלב נשבר,
ומתוך חשש עצום לפיקוח נפש.

פרק -כ' - - -למנצח... יַעַנְךָ השם בְּיוֹם צָרָה;
פרק -קכ"א -שִׁיר לַמַּעֲלוֹת: אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים;
פרק -ק"ל - -שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ ד':

*אהרן אליהו בן לאה
*נחמיה בן לאה חסיה
*מרדכי אהרן בן שפרה

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֲבוֹתֵינוּ אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן דָּוִד וּשְׁלֹמֹה הוּא יְבָרֵךְ וִירַפֵּא אֶת (אהרן אליהו בן לאה, ואת נחמיה בן לאה חסיה, ואת מרדכי אהרן בן שפרה) בזכות תפלות עם ישראל עליהם, בשכר זה הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא יִמָּלֵּא רַחֲמִים עָלָיהם לְהַחֲלִימם וּלְרַפְּאֹתם וּלְהַחֲזִיקם וּלְהַחֲיוֹתם, וְיִשְׁלַח להם מְהֵרָה רְפוּאָה שְׁלֵמָה מִן הַשָּׁמַיִם לְרַמַ"ח אֵבָרָיהם וּשְׁסָ"ה גִּידָיהם בְּתוֹךְ שְׁאָר חוֹלֵי יִשְׂרָאֵל, רְפוּאַת הַנֶּפֶשׁ וּרְפוּאַת הַגּוּף, הַשְׁתָּא בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב. וְנֹאמַר אָמֵן.

~"הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל"~ אמן ואמן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מצא מקוואות בסביבה
חברי ימינה צילום: כיפה

"בכל מקרה נישאר עם סמוטריץ'"

קרא עוד