"מעציב שמפלגת הציונות הדתית נעדרת מהדיון על סוגיות דת ומדינה"

כנס "סטטוס-קוו חדש", של המכון הישראלי לדמוקרטיה, 'עתים' ו'נאמני תורה ועבודה, עסק בסוגיות דת ומדינה שעל הפרק. ח"כ ליברמן: "החרדים משחקים עם המפלגות הציוניות". מרב מיכאלי: "דת ומדינה זה תפוח אדמה לוהט שאף אחד לא רוצה להתעסק איתו"

יהונתן קליין, חדשות כיפה 25/02/20 16:59 ל בשבט התשפ

"מעציב שמפלגת הציונות הדתית נעדרת מהדיון על סוגיות דת ומדינה"
אביגדור ליברמן בכנס, צילום: נועם מושקוביץ

המרכז ללאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה, קיים אתמול (ב') בשיתוף תנועת נאמני תורה ועבודה וארגון עיתים, כנס שעסק בשאלות יסוד ביחסי דת ומדינה- ממוסד הרבנות, דרך אתגר הגיור ועד לחוק המרכולים.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, השתתף בכנס, והתייחס לנושאים שונים על סדר היום. על שאלת העמדה לדין של ראש הממשלה, החוק הצרפתי, מערכת המשפט וזהות הממשלה הבאה, אמר ליברמן: "אם ראש הממשלה יגיע ל- 61 מנדטים בלעדינו, אז הוא יעביר את פסקת ההתגברות ולמחרת את החוק הצרפתי. אנחנו בטח לא נהיה שותפים לממשלת הלכה, וראש הממשלה צריך לסיים את תפקידו, כל אחד צריך לדעת מתי לתלות את הנעליים (...) מנענו פעמיים הקמת ממשלת הלכה בתמורה לחסינות".

על כניסה לממשלה עם המפלגות החרדיות, אמר ליברמן: "אני לא נכנס לממשלה שיש בה מרכיבים חרדיים, הגיע הזמן שהמפלגות החרדיות יכנסו לתקופת צינון – לא בריא להיות כל הזמן בשלטון ומחוברים לכיס הממשלתי. צריך להגיע לקונצנזוס בקרב המפלגות הציוניות על סוגיות דת ומדינה, ובגלל שאין מסמך כזה, החרדים משחקים עם המפלגות הציוניות". עוד הוסיף ליברמן כי: "אנחנו חייבים לתקן כמה דברים מהיסוד, כולל מערכת המשפט, שהיא ממש לא מושלמת (...) אבל הניסיון לברוח ולפתור הכול בפסקת ההתגברות הוא לא נכון".

מסמך הסטטוס קוו שהוצג בכנס

מסמך הסטטוס קוו שהוצג בכנסצילום: יח"צ

במענה לשאלת נשיא המכון, יוחנן פלסנר, האם הוא מוריד מסדר היום את מתווה הגיוס שגיבש, השיב יו"ר ישראל ביתנו: "כן. למעשה מדובר בהצעת חוק שמערכת הביטחון שמה על השולחן, אבל זה כבר לא רלבוונטי", ובנוגע להמלצות ועדת האלוף במיל' נומה, ציין ליברמן כי "אחד החוקים שנגיש מיד עם כינון הכנסת הוא שכל צעיר בגיל 18, ולא משנה מוסלמי, נוצרי, צ'רקסי, כולם חייבים גיוס".

"דת ומדינה - תפוח אדמה לוהט שכל ממשלות ישראל נמנעו ממנו"

בפתח הכנס הציג ד"ר שוקי פרידמן, מנהל המרכז לדת, לאום ומדינה במכון, את מסמך ההסכמות בסוגיות דת ומדינה, ביוזמת המכון הישראלי לדמוקרטיה, תנועות נאמני תורה ועבודה וארגון 'עתים', ובשיתוף המכון לאסטרטגיה ציונית, קולך, מבוי סתום ומרכז צדק לנשים. "שנים אנחנו מנסים להגיע להסכמות, ובינתיים המחלוקות משסעות את הציבור הישראלי. יש רוב בחברה הישראלית לפתרונות האלה, ואני מקווה שהמסמך יהווה תשתית לפתרונות לכנסת הבאה".

ח"כ חילי טרופר, כחול לבן, אמר כי "יש לנו בכחול לבן רצון גדול לשמור על זהות יהודית של מדינה, אבל במובן של יהדות מתונה, פתוחה וברוח בית הלל. עצוב שסוגיות דת ומדינה והיהדות הפכו להיות לכאורה בעיה שצריך לפתור במקום להיות מוקד של חיבור. כפיה ושימוש בכוח פוליטי לא יוסיפו יהדות אלא ירחיקו ממנה. יש צורך דחוף לפתור סוגיות כמו גיור מאות אלפי ישראלים שנתקלים בשערי רבנות נעולים, וכשרות ששבויה במונופול חרדי. אגב, מעציב שמהדיון ובכלל מהפתרונות לסוגיות הבוערות נעדרת נציגות של מפלגת ימינה. תביעו עמדה לכאן או לכאן. אבל העובדה שזה לא חלק מהסיפור שלהם, שהמפלגה הציונית דתית בורחת מעיסוק בסוגיות דת ומדינה היא עדות לשבר הגדול. אי אפשר להגיד נדאג לזהות היהודית של המדינה ולא לענות על שאלות של כשרות, גיור,  מועצות דתיות ורבנים ראשיים. המהלך של המכון הישראלי לדמוקרטיה הוא מהלך חשוב בכיוון הנכון לפתרון שיש בו פשרות בסוגיות הנפיצות של דת ומדינה".

ח"כ חילי טרופר בכנס

ח"כ חילי טרופר בכנסצילום: נועם מושקוביץ'

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-גשר-מרצ) אמרה: "הדבר הראשון והדחוף ביותר הנחוץ כדי שמשהו יוכל לקרות בנושאי דת ומדינה, הוא להתקדם. זה תפוח אדמה לוהט שאף ממשלה בישראל לא רצתה להתעסק איתו. העובדה שבמדינת ישראל, מדינתו היחידה של העם היהודי, אין חופש דת זהה והכרה בכל סוגי היהדות - היא אבסורד. הפוליטיקאים החילוניים צריכים לצאת מהבורות העמוקה שיש להם בנושאים הלכתיים, כדי שיוכלו לנהל מו"מ על התכנים המהותיים בסוגיות הללו".

עו"ד אלעד קפלן, מנהל ארגון 'עתים', הוסיף כי "הגיע הזמן לקחת אחריות ולדאוג להסדרים בנושאי דת ומדינה שפועלים לטובת החברה. לאחר שנה בה מאבקי דת עלו פעם אחר פעם לסדר היום, החלטנו להתכנס ולגבש פתרונות בנושאי הגיור, הנישואין והכשרות, שישמרו על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, על מארג הקהילות שמרכיבות את החברה הישראלית ועל הקשר עם יהדות התפוצות. נושאים אלו חיוניים לעתידנו המשותף וישנה חשיבות רבה בכך שמנהיגי מפלגות מתחייבים לפעול בנושאים אלו".

אלעד קפלן

עו"ד אלעד קפלןצילום: דוברות עתים

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, אמר: "המערכת הפוליטית תקועה וחייבת לשחרר את הפקק בתחום דת ומדינה. כדי לעשות זאת, יש להגיע להסכמות ראשוניות בנושאים עליהם רוב הציבור הישראלי מביע הסכמה ולחתור לפתרונות ביניים. המתווה המשותף מציע בסיס להסכמות לממשלה שתקום, ובכך תתחזק זהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל ונפסיק להתנהל כשני עמים במדינה אחת. אנו קוראים לכל ראשי המפלגות לאמץ את המתווה ולפעול למען המאחד ולא באמצעות כפייה חד צדדית".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר