צה"ל מפרסם את ממצאי הבדיקה לנתוני גיוס החרדים: "היה צריך לפעול אך ורק לפי החוק"

לאחר הגילוי על זיוף הנתונים של גיוס החרדים, ועדת הבדיקה סיימה אמש את חקירתה והוגשו הממצאים בפני הרמטכ"ל. במסמך נכתב " נמצאו אי דיוקים ושגיאות מקצועיות, שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה". כל האחראים על המחדל יינזפו

חדשות כיפה 20/02/20 16:59 כה בשבט התשפ

חיילים חרדים, אילוסטרציה, צילום: יעקב נעמי, פלאש 90
חיילים חרדים, אילוסטרציה, צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

דובר צה״ל מוסר כי אתמול (ד׳),הוצגו לרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, ממצאי צוות הבדיקה בראשות אלוף (מיל׳) רוני נומה בנושא נתוני גיוס החרדים לצה״ל. לפני חודשיים מינה הרמטכ״ל את נומה לעמוד בראש צוות בדיקה חיצוני, לאור פערים שהתגלו באגף כוח האדם, באשר להיקף החרדים המתגייסים לצה״ל בשנים האחרונות. בצוות הבדיקה לקחו חלק גם הגברת מלכה פיוטרקובסקי, מר יהודה משי זהב ותת-אלוף (מיל׳) רמי בן אפרים. הצוות בדק, באופן יסודי ומעמיק, את תהליך האיסוף ואופן החישוב והדיווח, של נתוני הגיוס של החרדים בשנים 2018-2011 וכן את דרכי הבקרה והמעקב אחר נתונים אלה.

במסגרת הדיון בממצאי הצוות, הדגיש הרמטכ״ל כי ״יושר, אמירת אמת ודיווח אמין הם נשמת אפו של צה״ל. ההקפדה עליהם, קלה כחמורה, חיונית לעמידת צה״ל במשימותיו ולשמירה על ערכיו. אמירת האמת היא בסיס החוזה בין הצבא לעמו. כך נהגנו תמיד וכך אנו נוהגים עכשיו. צה״ל היה צריך לפעול אך ורק לפי החוק, ככתבו וכלשונו. עלינו להיות ראשונים לגלות פערים ותקלות, לחקור אותם לעומק וללמוד להשתפר. כך בכל נושא, ובוודאי כאשר ניתן מידע לדרג המדיני ולציבור. עלינו לבדוק כל נתון ולדקדק בו, לשמור על מקצועיות וממלכתיות ולהביא את האמת כהווייתה״.
 
הרמטכ״ל ציין כי מדובר ב״אירוע חריג מאוד בו נפל כשל מערכתי, פיקודי ומקצועי חמור״. הרמטכ״ל הוסיף כי ״צה״ל היה הראשון לזהות את הפערים בספירה ובדיווח, וכאשר הם התגלו, נערכו בצה״ל תהליכים לבדיקת הנושא, טרם פרסומו. עם זאת, נכון היה לדווח על כך באופן מיידי ושקוף, גם בטרם הושלמה הבדיקה. צה״ל פועל בשקיפות מלאה לפרסום ממצאי הצוות לכלל הגורמים הרלוונטיים ולציבור. האירוע ילמד ולקחיו ייושמו בכל הרמות״.
 
להלן עיקרי ממצאי צוות הבדיקה באשר להליך הספירה והדיווח של הנתונים:

א. מספר המתגייסים החרדים לצה"ל בשנים 2018-2014 אינו עומד ביעדי הגיוס.

ב. נמצא כי ספירת הנתונים נערכה על ידי הגורמים המקצועיים באגף כוח האדם בפרשנות מרחיבה, שחרגה מהגדרות החוק, באופן מודע, מכוון ושיטתי. בנוסף, נמצאו אי דיוקים ושגיאות מקצועיות, שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה.

ג. הצוות קבע כי האחריות הכוללת לכשלים בספירה ובדיווח הנתונים מוטלת על הגורמים השונים באגף כוח האדם – הכשל המקצועי ממוקד במדור שילוב חרדים (שהפך בהמשך למנהלת החרדים), והכשל הפיקודי ברמות הבכירות, אשר גילו קשב נמוך ובקרה לא מספקת.

ד. לצד האמור, לא נמצא שניתנו הנחיות ישירות ממפקדים בכירים (סגן-אלוף ומעלה) להטיית נתונים או למסירת דיווחי שקר, על מנת לעמוד בנתוני הגיוס.

ה. לא נמצא לחץ פוליטי או מניע כספי, שהשפיעו על תהליך הספירה והדיווח.

הצוות המליץ שורת המלצות ביחס לתהליכי הספירה והדיווח, לרבות הקמת מנגנון ספירה חדש, יצירת מאגר נתונים דיגיטלי אחוד וחיזוק תהליכי הבקרה והמעקב. ראש המטה הכללי, אימץ את כלל המלצות הצוות הנוגעות לצה"ל, והורה על יישומן באופן מיידי.
 
בנוסף, הצוות הציג המלצות מערכתיות בנושא מדיניות, לרבות הגדרת "חרדי" בחוק והצורך לגיבוש אסטרטגיה לאומית-חברתית, הנוגעת לגיוס חרדים לצה"ל. המלצות אלו יועברו לגורמים הרלוונטיים וידונו על ידם. כמקובל, צה"ל יציג את עמדתו המקצועית בכל מקום בו יידרש.
 
 הרמטכ"ל החליט על שורה של מסקנות אישיות:

א. ראש אגף כוח האדם (אלוף) יינזף פיקודית בשל אחריותו הפיקודית הכוללת לליקויים המקצועיים.

ב. ראש חטיבת כוח האדם הקודם (תת-אלוף, בחופשת פרישה) יינזף פיקודית בשל אחריותו הכוללת והיעדר חניכה ובקרה פרטניים למעשי פקודיו.

ג. ראש ענף תכנון כוח אדם הקודם (אלוף-משנה) יינזף פיקודית וקידומו יעוכב בשנה נוספת מעבר לפרק הזמן המוגדר במדיניות כוח האדם של צה"ל. כל זאת בשל אחריותו הפיקודית הישירה על מדור חרדים והיעדר חניכה ובקרה לנושא, חרף רגישותו ו"נורות  האזהרה", שנדלקו ביחס לפערים אפשריים.

ד. ראש מדור חרדים לשעבר (רב-סרן בדימוס) – הממצאים מצדיקים צעדים פיקודיים משמעותיים בשל אחריותו הישירה, אך בשל היותו משוחרר מצה"ל ופטור משירות מילואים, לא ניתן לנקוט צעדים כלפיו.

ה. יועצת משפטית לחטיבת כוח האדם (רב-סרן) – תזומן לשיחה פיקודית כיוון שלא פעלה לוודא כי פסיקת בג"ץ משנת 2017 מוכרת למפקדים ומיושמת הלכה למעשה.

 הרמטכ"ל הודה לחברי צוות הבדיקה על עבודה מעמיקה וחשובה ועל ההמלצות להמשך. צה"ל יפעל להפקת לקחים נוקבת ומלאה באופן יסודי ומהיר.

הדו"ח המסכם של צוות הבדיקה בנושא נתוני גיוס חרדים לצה"ל:


להורדת הקובץ

התייחסות ועדת החוץ והביטחון: " הועדה קיימה דיון בנושא נתוני גיוס החרדים לצה"ל, בהשתתפות ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז. בסיום דיון זה קבע יו"ר הוועדה כי אלוף (מיל') רוני נומה, אשר הוביל את ועדת הבדיקה בנושא, יופיע בפני הוועדה עם ממצאי הבדיקה בהקדם.

"השבוע, לאחר שנודע לוועדת החוץ והביטחון הזמנית, כי ועדת נומה עומדת לסיים את עבודתה, פנה יו"ר הוועדה ל'ועדת ההסכמות' בבקשה כי קיום הדיון ייבחן מחדש. עד כה לא נתקבלה החלטה לכאן או לכאן לגבי קיום הדיון, ועל כן, היום (ה'), בשעה 14:00, העביר צוות הוועדה לחברי הכנסת החברים בוועדה עותק של דו"ח ועדת נומה, ללא יכולת לדון בממצאי הבדיקה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר