התנצלות היסטורית: הולנד מכירה לראשונה באשמתה בשואה

ראש ממשלת הולנד, התנצל על חלקה של מדינתו בשואת העם היהודי בטקס שהתקיים באמסטרדם לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ. "בסופו של דבר, עשינו מעט מדי". עד היום - הולנד התנצלה רק על היחס ליהודים בסיום המלחמה

משה סלע, חדשות כיפה
א בשבט התשפ
,
27 בינואר, 2020 10:48
רוטה. התנצלות ראשונה

רוטה. התנצלות ראשונהצילום: shutterstock

לראשונה בהיסטוריה שלה, הולנד מכירה את חלקה בשואה ומתנצלת: ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה אמר אמש (א') באירוע באמסטרדם לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ: "כשאחרוני השורדים עוד עמנו, אני רוצה להתנצל בשם הממשלה על מעשיה של הממשלה באותה העת. אני עושה זאת מתוך הבנה שאף מילה לא תוכל לתאר משהו עצום ונורא כמו השואה."

רוטה הסביר, כי רבים במוסדות הממשלתיים של הולנד באותה תקופה פעלו לפי הוראות הגרמנים, מבלי שהבינו את השלכות מעשיהם. "אנו שואלים את עצמנו: איך זה יכול היה לקרות? בסופו של דבר, עשינו מעט מדי. לא מספיק הגנה, לא מספיק עזרה, לא מספיק הכרה".

דבריו של רוטה מהווים שינוי תפישתי מסוים, או לפחות שינוי ביחס הפומבי שהולנד מעניקה לקורבנות השואה. עד היום, ממשלות הולנד התנצלו על היחס אותו קיבלו היהודים ששרדו את מלחמת העולם השניה ושנדרשו לטיפול עת חזרו למחנות הריכוז. כעת, הולנד מכירה בחלק הפעיל שלה גם במהלך השואה עצמה.

 

27.01.2020

1. ארורים תהיו לעולם - אין סליחה (לא חשוב בכלל)

הנאצים ההולנדים צדו את בני משפחתי כמו היו שועלים ביערות - ירו בהם ברחובות, או שהסגירו אותם לאס אס. ה"התנצלות" שלכם שווה כקליפת השום. אירופאים מתועבים שמשום מה נתפסים כידודתיים חייכנים והומאניים. והם לא! מכל בני משפחתי הגדולה והענפה שרדו שניים בלבד שהיו חולים ואומללים. כולם הושמדו ב"ברגן בלזן" ונפחו את נשמותיהם הקדושות מרעב, ממחלות נוראיות כמו טיפוס אכזרי ודיזנטריה עינויים עבודה בלתי אפשרית, מכות, עד מוות, רצח, תליות ומה לא?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שטיינזלץ בישיבתתקוע צילום: באדיבות המצלם

"היה יחיד בדורו": אישי ציבור סופדים לרב שטיינזלץ

קרא עוד