סגור

מזעזע: עצמות היהודים במחנות ההשמדה בפולין צפות אחרי הגשם

משלחת של זק"א הגיעה לעמוד את היקף התופעה של עצמות רבות של יהודים, שנספו באושוויץ, שצפות מתוך האפר. יהודה משי זהב בפנייה לראשי כנס השואה הבינלאומי: התעסקו בכבודם של הנרצחים ולא בזכרם

חדשות כיפה
כה בטבת התשפ
,
22 בינואר, 2020 13:18

צילום: זק"א

לארגון זק"א הגיעו לאחרונה פניות ממדריכי מבקרים במחנות ההשמדה בפולין, כמו גם מרבים אחרים שבקרו שם לאחרונה, על תופעה של אלפי עצמות אדם הצפות מעל האדמה במחנות ההשמדה בפולין אחרי הגשם. דבר שמהווה פגיעה חמורה וחילול כבודם של הנרצחים הקדושים.

בתיאום עם גורמי השלטון בפולין יצאה משלחת של זק"א ונציגי הוועדה לשימור בתי עלמין יהודיים באירופה (cpjce), כדי לעמוד מקרוב על התופעה. במשלחת אף השתתפו מהנדסים של ממשלת פולין.

לעיני המשלחת התגלו עצמות רבות שצפות מתוך האפר אחרי הגשם ברחבי המחנות. מדובר בשטחים נרחבים. אושוויץ 2 בירקנאו היה מחנה השמדה בו נרצחו ונשרפו כמיליון איש, מעל 90%  מהם היו יהודים. לבירקנאו שטח כולל של כ-150 דונם. העצמות התגלו בשטחים נרחבים במחנה ובעיקר בבריכות מסביב למשרפות בהן הושלכו חלק מאפר המשרפות.

צילום: זק"א

אחרי המלחמה חיטטו הפולנים בבורות האפר בחיפוש אחרי תכשיטים, והם פיזרו את האפר על פני שטחים נרחבים ברחבי המחנה. על פי ההלכה כל שברי העצמות הגדולים משעורה חייבים בקבורה ולאפר יש דין זהה לעצמות. עם סיום הביקור הכינה המשלחת פרוטוקול של הביקור ובהם רעיונות לפתרון הבעיה.

יהודה משי זהב יו"ר זק"א וחבר המשלחת: "מדובר בפרויקט הנדסי ולוגיסטי מורכב המצריך ליווי וייעוץ של מהנדסים והידרולוגים. אנו קוראים לראשי המדינות המשתתפים בכנס השואה העולמי, לפני שאתם מתעסקים בהנצחת זכרם של הקדושים, חשוב יותר להתעסק בכבודם.

צילום: זק"א

עוד הוסיף משי זהב: "אנו פונים אליכם בבקשה הומניטרית, להרים בפעילות משותפת את נטל פרויקט מורכב זה, כדי שאחרי 75 שנים יובאו עצמותיהם של קרבנות השואה היהודים הקדושים שנרצחו על קידוש השם לקבר ישראל ולמנוחת עולמים".

22.01.2020

1. שעת השילום מגיע (גלגל)

ונקיתי דמם לא נקיתי וה' שכן בציון.

דווח על תגובה לא ראויה
22.01.2020

2. התמונות לא נראות מעכשיו - עכשיו שלג וקר, לא חולצות קצרות... (אביגדור)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בנות שירות, למצולמות אין קשר לכתבה צילום: מנהלת השירות הלאומי אזרחי

יש הסכמות: השירות הלאומי והחינוך המשלים ימשיכו לפעול

קרא עוד