אחרי שנה של מאבק: בג"ץ דחה את העתירה נגד הקמת המסגד בשער הרחמים

אחרי שנה של מאבק משפטי, בג"ץ דחה את עתירת תנועת רגבים נגד השתלטות הוואקף על מבנה "שער הרחמים בהר הבית" והפיכתו למסגד. תנועת רגבים: "ממשלת ישראל נכנעה לטרור הוואקף – בג"ץ נתן גושפנקה משפטית"

חדשות כיפה
טו בטבת התשפ
,
12 בינואר, 2020 19:27
שוטרים בהר הבית. ארכיון

שוטרים בהר הבית. ארכיון צילום: דוברות המשטרה

המסגד שהקים הוואקף המוסלמי במבנה "שער הרחמים" בהר הבית, יציין בעוד חודש שנה להקמתו, ובסוף השבוע האחרון דחו הנשיאה אסתר חיות, השופט מני מזוז והשופטת ענת ברון עתירה שהגישה תנועת רגבים נגד השתלטות הוואקף המוסלמי על המבנה העתיק והקמת מסגד נוסף בהר הבית, באופן בלתי חוקי ותוך פגיעה בסטטוס קוו ובזכויות היהודים במקום. 

בחודש פברואר האחרון פלשו אנשי הוואקף המוסלמי למבנה העתיק שהיה סגור במשך שנים ארוכות בשל פעילות תומכת טרור שהתקיימה בו, והחלו בעבודות להפיכת המבנה למסגד. תנועת רגבים עתרה לבג"ץ בדרישה למנוע את הפעלת המסגד במקום, תוך הדגשה כי המדינה עצמה ביקשה צו שיפוטי לסגירת המתחם, אך לא טרחה ליישם אותו. 

בעתירה הודגש כי הוואקף השתלט בעבר על מתחמים עתיקים בתוך מתחם הר הבית, ובהם  מתחם "אורוות שלמה" ומתחם "שערי חולדה", שהינם בעלי ערך היסטורי וארכיאולוגי שלא יסולא בפז, באמצעות הקמה של מסגדים במקומות אלו – ובכך הודרו משם רגלי הלא-מוסלמים, והכל תוך פגיעה אנושה בעתיקות ושרידים מתקופות קדומות, כולל מבית המקדש השני. 

המדינה אישרה בתגובתה לעתירה, כי מועצת הוואקף וגורמים הקשורים לחמאס פרצו למתחם בניגוד לחוק, ומקיימים בו פעילות עויינת, ואף הכניסו ציוד דתי הנדרש לפעילות המסגד במבנה - רמקול למואזין, שטיחי תפילה חדשים, נברשות, מחיצות וספרי קוראן – והודתה כי משטרת ישראל אינה סוגרת באופן הרמטי את המתחם אלא מסתפקת ב"שליטה, כנדרש על פי הנסיבות, על הבאים בשעריו" ופיקוח מתמיד במקום. המדינה הוסיפה כי משטרת ישראל הרחיקה לאורך השנה עשרות פעילים איסלאמיים שהפרו את הסדר הציבורי בסמוך למתחם. 

השופטים חיות, מזוז וברון קיבלו את עמדת המדינה ודחו את העתירה. "בית משפט זה פסק לא אחת כי נסיבותיו הייחודיות של הר הבית והרגישות היתרה של המקום מחייבות משנה זהירות בכל הנוגע לביקורת השיפוטית על הנעשה בו", כתבו השופטים. "ההלכה הנוהגת עמנו בהקשר זה היא כי בית המשפט לא יתערב בהחלטות אלו אלא במקרים חריגים ביותר, בהם ההחלטה לוקה בעיוות מהותי, או בחוסר סבירות קיצוני". 

"מטענות משיבי המדינה עולה כי הגורמים בשטח פועלים בהנחיית הדרג המדיני הבכיר ביותר בליווי ועדכון של היועץ המשפטי לממשלה", הוסיפו השופטים. "אנו סבורים כי אין מקום להתערב בשיקולי המדיניות ובצעדים שננקטו על ידי המדינה. התרשמנו כי קיים פיקוח צמוד ורצוף בשטח הנדון ונאמנים עלינו דבריהם של משיבי המדינה כי ימשיכו בפיקוח הדוק על הנעשה במקום תוך נקיטת צעדים מתאימים, ככל שהדבר יידרש".

בתנועת רגבים הגיבו בחריפות על דחיית העתירה: "מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, בג"צ ביטל חוקים של הכנסת, ביטל את וועדות הקבלה, והרס יישובים פורחים, בגלל שאין אפשרות שתתקיים אפליה במדינת ישראל, אבל כשיש אפליה על בסיס גזע ורמיסת כבוד אדם יום יומית של יהודים בהר הבית- זה כנראה נחשב סביר", אומרים ברגבים. "הפעם בג"ץ בחר לא להיות אקטיביסט, ולהפקיר את חופש הפולחן של העם היהודי, במקום הקדוש לו ביותר. מי שאחראי לביזיון הזה,  הוא "הדרג המדיני הבכיר ביותר", שבסופו של דבר מאפשר הקמת מסגד שלישי בעשרים שנים האחרונות ומרסק את הסטטוס קוו בהר הבית, כרגיל לטובת המוסלמים".

12.01.2020

1. בגץ (יהודי)

צריך לשלוח את בגץ לאלף עזאזל רוצים להחליף את העם מעדיפים ערבים מסתננים אינשאלה גרמנים רק לא מזרחיים חברים הגיעו מים עד נפש זו מלחמת אחים צריך לעלות לירושלים למחוק את בית המשפט העליון אחר כך לטפל בשאר הזבל שנערם

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

2. עם הרכב של חיות מאזוז וברון (בר כוכבא)

אולי ההרכב הכי שמאלני בבית המשפט העליון לא ניתן היה אפילו לקוות לתוצאה אחרת. שקד בזבזה 4 שנים יקרות במשרד המשפטים

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

3. דראון (אזרחית)

הם ייזכרו לדראון. אנחנו בשלב זה עוד איננו יודעים עד כמה .

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

4. חייבים לשרוף את הבג"ץ ואז להלחלם בטרוריסטים האמיתיים (אלי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

5. חכו בן גביר יכנס לכנסת והוא יפרק את המסגד הזה (כהנא צדק!!!!!)

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

6. בג"ץ לא יהודים !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (מצביע לעוצמה)

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

7. שבג"ץ יז**** (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

8. איפה כל הרבנים??? (שאול)

כשיהודים עולים להר הבית הם עומדים על הרגליים האחוריות...
מתעסקים בלהטבים סיגרים וגלידות.
להתעורר מהר!!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
12.01.2020

9. קרב מאסף (אש)

הבגץ נמצא בקרב מאסף על חייו ועל דעותיו השמאלניות
הוא כבר הפך לשיכור כח מרוב אימת הימין
ובכל זאת אנו מקווים שיבא יומו במוקדם או קצת המאוחר
העם הבין עם מי יש לו עסק
מי שיריץ מפלגה ע למען איזון הבג"ץ הגבלת עצמאותו
עימוע לשופטים בחירת שופטים ע"י הכנסת
ופיצול משרת היועץ יגרוף מנדטים רבים
מי מרים את הכפפה?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: shutterstock

משבר הקורונה: בבתי החולים יש רק 42 מכשירי אקמו פעילים

קרא עוד