מקדונלס בנתב"ג - פתוח בשבת, אבל כשר

לבקשת נציגי הרבנות הראשית, רבני ומהנדסי מכון צומת התאימו את מכשירי החשמל בסניף מקדונלס בנמל התעופה בכדי שהמקום יהיה כשר

חדשות כיפה 28/11/19 11:44 ל בחשון התשפ

 הרב מנחם פרל ולצידו מר שאול שגב , צילום: דניאל שינשינסקי
הרב מנחם פרל ולצידו מר שאול שגב , צילום: דניאל שינשינסקי

בפעם הראשונה - לבקשת נציגי הרבנות הראשית, אישרו השבוע רבני ומהנדסי מכון צומת את התאמת מכשירי החשמל והחימום בסניף מקדולנדס בנמל התעופה בן גוריון לשבת

ספק אם רבים יודעים אבל בנמל התעופה בן גוריון מעניקה הרבנות הראשית תעודת הכשר לחנות לממכר מזון הפתוחה בשבת זאת בשל הצורך לאפשר לנוסעי טיסות זרות הנוחתות וממריאות בשבת מישראל לאכול בהיותם בשדה הפועל 24/7.

לאחר שלפני מספר חודשים זכתה חברת מקדונלדס במכרז להפעלת מסעדה  במקום – נדרשה הרבנות להעניק למזון הנמכר הכשר ועל כן פנו נציגיה למכון צומת כדי לערוך סיור הלכתי-טכני במטבחי מקדונלד'ס לבדיקת היתכנות שימוש במכשירי מטבח לצורך חימום אוכל מוכן בשבת ללא חילולה.

המהנדס הראשי של מכון צומת יוני בן דוד ועמיתו דניאל שינשינסקי ביקרו במקום, בדקו את המכשירים וגילו את הקשיים הפוטנציאליים בהפעלתם בשבת. בין השאר ביקשו כי בשל הפעולה והשימוש בשבת לא יותקנו במקום רגשי דלת וטמפרטורה הנמצאים במקררים רבים לצורך למעקב ולהתראה. עוד עלה כי על ארונות החימום שבהם מדפים עם פלטות לשמירת חום, עם תכנות חום על כל מדף לעבוד ברצף מכניסת שבת עד ליציאתה וכי במכשירים שונים נדרש כיסוי ונעילה של מתג ההפעלה וכפתורים אחרים בשבת כדי לוודא פעולה רציפה של המכשיר ללא מגע ושינוי כלשהו באמצע פעולתו בשבת.

הרב מנחם פרל ראש מכון צומת אומר כי מבחינת הכשרות ההלכתית טכנולוגית  אין פער משמעותי בין מטבחים של בתי מלון למטבח של מסעדה. "הסיטואציה איננה פשוטה כיוון שהמקום פועל בשבת אך וידאנו כי המכשירים שבמקום פועלים כדת וכדין בשבת והעיקר – במקום לא יתקיים בישול בשבת דבר שיטריף את כל הכלים ולא יאפשר לציבור לאכול במקום גם בימות החול."

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, ברך על היוזמה: ״אנחנו שמחים לראות שברבנות הראשית מכירים בדרך שאנו מתווים כבר זמן רב, ומוצאים את הדרך להעניק כשרות למקום הפתוח בשבת ללא חילול שבת.  עכשיו נותר רק לאפשר זאת לכל בית עסק שירצה ויפעל ללא חילול שבת. בחודש ינואר יתקיים דיון בבג״צ בעתירתה של מסעדת באב אל ימן, הפתוחה בשבת ללא חילול שבת ומבקשת לקבל תעודת כשרות. אין לנו ספק כי מקרה מקדונלדס יהווה תקדים חשוב בדרך למתן כשרות למסעדות כשרות הפועלות בשבת ללא חילול שבת ובדרך לחיזוק מעמד הכשרות בישראל״.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר