סגור

לוחמת האצ"ל שהשתתפה בפיצוץ מלון המלך דוד הלכה לעולמה

שרה אגסי, מאחרונות לוחמות האצ"ל, שהשתתפה בפעולת פיצוץ מלון המלך דוד בירושלים בימי המנדט הבריטי, הלכה לעולמה בגיל 93

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ו באלול התשעט
,
06 בספטמבר, 2019 10:55
שרה אגסי ז"ל

שרה אגסי ז"לצילום: באדיבות המשפחה

שרה אגסי, מאחרונות לוחמות האצ"ל, נפטרה בסוף השבוע בגיל 93. שרה אגסי, לבית גולדשמיד, שהי התגייסה לאצ"ל בשנת 1944 ושימשה במספר תפקידים עד לקבלת פיקוד והדרכה על כיתת לוחמות, תחת הכינוי המחתרתי "יעל". 

שרה השתתפה בפעולת פיצוץ מפקדת הצבא הבריטי במלון המלך דוד, והיתה מהלוחמות שהתקשרו טלפונית למלון כדי להתריע על הפצצה ולפנות את המלון מאזרחים. בנוסף השתתפה בפעולת ההתקפה על בית הסוהר המרכזי בירושלים בינואר 1946 ובפעולת פיצוץ הרכבות בנען ביוני 1946. 

"יעל" שימשה גם כמזכירת ה"דלק" (שירות המודיעין והבטחון בפיקוד שמואל תמיר, לשעבר שר המשפטים) ומקשרת בין חיל הקרב (יחידת המבצעים של האצ"ל) לבין המפקדה.

שרה נולדה לאביה יוסף צבי ז"ל ואמה אסתר (לבית וילף) גולדשמיד, בשנת 1927, בת חמישית מתוך שישה ילדים משותפים. שרה נולדה וגדלה בגבעת שאול שבירושלים וחונכה לאהבת העם והארץ, בביתו של סבא יוסף צבי שהיה סמל לאהבת ארץ ישראל. שרה חייתה משחר ימיה את המתיחות בין היהודים לערבים בירושלים תחת המנדט הבריטי. הייתה תלמידת ביה"ס "רוחמה" בירושלים ועם התבגרותה התגייסה לשורות האצ"ל, בו שירת אחיה יהושע ("גל") כלוחם וקצין מבצעים מבריק, עד לנפילתו בקרב בירושלים בימיה הראשונים של מלחמת העצמאות. 

עם מנחם בגין

עם מנחם בגיןצילום: באדיבות המשפחה

לימים, נישאה שרה לצבי אגסי שהיה גם הוא איש המחתרת ואח"כ קצין בחיל האוויר. יהושע בנה הבכור נקרא על שמו של אחיה האהוב, והיא פעלה רבות להנצחת זכרו. 

שרה הייתה חדת תפיסה ומחשבה, בעלת מרץ רב ועניין מתמיד בארץ ישראל. עסקה במהלך חייה בהקשרי הפעולה במלון המלך דויד והעידה פעמים רבות על טיב הפעולה במלון המלך דוד ועמדה על כך כי האזהרות ניתנו בזמן וכי ארגון ה"הגנה" גם במקרה זה ידע על פעולות האצ"ל. בתחילה גרה המשפחה בתל אביב ולאחר תקופת שליחות בחו"ל שבו לארץ וקבעו את ביתם בגבעתיים.

נפטרה בשיבה טובה בגיל 93 ותובא למנוחות היום (שישי) בבית העלמין ירקון. השאירה אחריה שני ילדים, חמישה נכדים וחמישה נינים. יהי זכרה ברוך.

06.09.2019

1. ואתם אומרים שנשים מורידים את רמת הלחימה בצבא (תמר)

יש הרבה עובדות מנשים לוחמות במלחמות בעבר שמוכיחות שזה לא נכון. עצוב שמשתמשים בנשים כשצריך וח"כ זורקים ולא מעריכים את מה שעשו.
מי שמוריד את רמת הלחימה זה ההסדרניקים שמשרתים חצי מהזמן.

דווח על תגובה לא ראויה
06.09.2019

2. נשים בתשואות ישראל (משה)

מובא בספרי חסידות--כי בכל ישועות ישראל היו נשים מעורבות החל מ-לידת משה רבינו--ועד אסתר המלכה ומרד והחשמונאים.===מיועד לכל מי שענו צרה בהשתתפןת נשים בעניני הציבור

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2019

3. 1 - זה שהסדרניקים משרתים חצי מהזמן לא מוריד את רמת הלחימה, והם הוכיחו עצמם מעל ומעבר (לעומת זאת, אני שירתתי ביחידה לוחמת עם בנות ומסתבר שהורידו לנ)

דווח על תגובה לא ראויה
07.09.2019

4. מגיב 3 צודק אבל מתעלם מההקשר - זאת אומרת מהתפקיד שהנשים מילאו (מרים - עיודוד ילודה, אסתר - פוליטיקה, יהודית (מי שמקשר אותה )

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

5. יהי זכרה ברוך ( אליהו ראש ברזל)

רק חבל שלא פוצצו את מטה ההגנה באותה הזדמנות

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

6. מרגש (אחד העם)

מגש הכסף של מדינת היהודים. זכרונה לברכה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ראש ישיבת תורת החיים, הרב שמואל טל צילום: ישיבת "תורת החיים"

סערת הרב טל: סיום התפקיד בתמורה להסכם סודיות

קרא עוד