מאסר עולם למחבל שרצח את הלוחם רונן לוברסקי

בית המשפט הצבאי גזר מאסר עולם למחבל שהשליך לוח שיש על לוחם דובדבן רונן לוברסקי וגרם למותו. משפחת לוברסקי לנתניהו: "מרגישים מרומים"

חדשות כיפה
יט בתמוז התשעט
,
22 ביולי, 2019 10:08
משפחת לוברסקי מחוץ לבית המשפט הצבאי

משפחת לוברסקי מחוץ לבית המשפט הצבאיצילום: תנועת "אם תרצו"

גזר דין למחבל אסלאם נאג'י אשר רצח את לוחם דובדבן רונן לוברסקי ז"ל ניתן היום (ב') בבית המשפט הצבאי בכלא עופר. המחבל  הורשע בסעיף הריגת בכוונה תחילה המשתווה לעברת רצח. עם הכניסה לדיון התעמתו משפחות שכולות, רי לוונגרוד והרצל חג'אג' עם משפחת המחבל.

העונש אשר הושת על המחבל היה העונש המקסימאלי ועמד על מאסר עולם ועוד 8 חודשים בפועל בגין שיבוש הליכי משפט. עוד ניתנו פיצויים בסך 258 אלף ש"ח כפי שמאפשר החוק הפלילי אשר ישולם תוך שנתיים מהיום.

דברי ראש בית הדין עם הכרעת הדין בהכרעת הדין: "הנאשם חילל את ערך החיים. במעשיו פגע גם בערכים של שמירת הסדר באזור. בכל חברה מתוקנת זכה ערך החיים להכרה עליונה. כך נמצאת גם במשפט העברי וגם בכתבי האיסלאם. הנאשם בחר ליטול חייו של אדם. מובן כי כל עונש שיושת אינו יכול להשיב את המנוח לחיק משפחתו"/

כזכור, המחבל רצח את החייל רונן לוברסקי בחודש מאי 2018, במהלך פעילות מבצעית של יחידת דובדבן במחנה הפליטים אל-אמערי. המחבל השליך לוח שיש על ראשו של לוברסקי ופצע אותו אנושות. לוברסקי נפטר כעבור יומיים מפצעיו.

בחודש דצמבר האחרון הרסו כוחות הביטחון את המבנה בן ארבע הקומות במחנה אל-אמערי, בו התגוררה משפחתו של המחבל. צה"ל הודיע בתחילה למשפחה כי הוחלט להרוס שתי קומות במבנה, אך לאחר בדיקה נוספת הוחלט להרוס את כל ארבע הקומות של הבניין. זאת לאחר שהתברר כי משפחת המחבל בנתה את הבניין על מגרש בו היה ממוקם בניין שנהרס על ידי צה"ל בשנת 1990 בעקבות פיגוע שביצע אחיו של המחבל. בג"ץ דחה ברוב קולות את עתירת המשפחה נגד הריסתו הכוללת של המבנה. 

בית רוצחו ימשיך בינתיים לעמוד. רונן לוברסקי

בית רוצחו ימשיך בינתיים לעמוד. רונן לוברסקיצילום: באדיבות המשפחה

עם תחילת המשפט חזרו בני משפחתו של לוברסקי הי"ד על דרישתם להטיל עונש מוות על המחבל, אך הפרקליטות הצבאית כלל לא העלתה בקשה זו בפני בית המשפט. ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן הי"ד, חבר בפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות המלווה על ידי תנועת "אם תרצו",  אמר בפתח הדיון בבית המשפט הצבאי כי: "הגיע הזמן שהפרקליטות הצבאית תפסיק לפחד ותדרוש לגזור על המחבל השפל עונש מוות. אנחנו לא נדרוש פחות מזה. רק יד קשה בלחימה בטרור תציל חיים".

האב אמר עוד כי: "זו טעות קשה מצד מדינת ישראל להעניק לאויביינו המוצהרים זכות להישפט במקום לחסלם. ניהול משא ומתן איתם בבתי הסוהר במקום לגרש את משפחותיהם הוא הזייה. רק ישום חבילת ההרתעה נגד הטרור ללא כל היסוס תימנע את הרצח הבא. פסק הדין הוא ביזיון שאין כדוגמתו".

שלב הטיעונים לעונש. בני משפחת לוברסקי

שלב הטיעונים לעונש. בני משפחת לוברסקיצילום: אם תרצו

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג אשר מלווה את משפחת לוברסקי מסר כי: "רוצחו של רונן לוברסקי ז"ל בא מתוך משפחת טרור דבר אשר מוכיח עד כמה נחוצה חבילת הרתעה רצינית הכוללת גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות והפסקת החגיגות בבתי הכלא. אנו קוראים לממשלת ישראל הבאה לעשות הכל כדי להמשיך ולהילחם בטרור."

סא"ל (מיל') עו"ד מוריס הירש , לשעבר ראש התביעה הצבאית באיו"ש: "מאז שנרצח רונן הי"ד, נרצחו עוד 8 ישראלים, ובהם אבות, בנים אחים וילדים בפיגועי טרור. עונשי מאסר עולם אינם משיגים את ההרעה הנדרשת. וחבל שהדרג המדיני, המשפטי והצבאי אינם פועלים לשיוני המדיניות ביחס לעונש מוות, וזאת במטרה להציל ולו נפש אחת. אם כבר לא מקבלים את הדרישה להגביר את ההרתעה באמצעות עונש מוות, אזי שלפחות יעשו זאת דרך כיסו של המחבל."

בתגובה לגזר דינו של המחבל אומר יו״ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן: "רק גזר דין מוות הוא העונש הצודק והנכון לרצח שתיכנן מראש המחבל המתועב לפרטי פרטים. חבל שראש הממשלה נתניהו כבר ארבע שנים מטרפד את דרישתנו לחוקק חוק עונש מוות למחבלים. המחבל המתועב שרצח את לוחם דובדבן סמל ראשון רונן לוברסקי זכרו לברכה יכנס לכלא בישראל ויזכה לתנאים מפליגים, ומשפחתו תקבל קצבה חודשית מהרשות הפלשתינית. אם לא די בכך, אותו מחבל מתועב יכנס לכלא בידיעה שהוא עשוי להשתחרר בעסקת החילופין הראשונה. רק עונש מוות למחבלים יעשה את הצדק לבני משפחות הנרצחים ולעם ישראל".

22.07.2019

1. בית משפט גרמני(עם ערכי האומות המאוחדות) שופט מוסלמי על שרצח יהודי, עם קיצור הוא יצא עוד 15 שנה. (שמוליק)

דווח על תגובה לא ראויה
22.07.2019

2. מה דחפתם "מחבל"...מדובר במי שהצבא פלש לביתו והתנגד בצורה אלימה וקיפח חיים, אין כאן עניין של "הוגנות", שהרי אז מלכתחילה לצבא לא היה (גיל)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יו"ר 'התעוררות', עופר ברקוביץ' צילום: שרון גבאי

מחלקה בשב"ס עוזבת את ירושלים? "מנוגד להחלטת ממשלה"

קרא עוד