הרב סתיו על הוצאת חייל ממטבח צבאי לאחר שאכל מעדן סויה: "טעות"

יו"ר רבני 'צהר' דחה את הטענה לפיה חל איסור לאכול מוצרי חלב סויה במהלך ארוחה בשרית: "מותר לחייל לאכול מעדני סויה כשלידו יש אוכל בשרי. אין טענה בהלכה בענייני כשרות שמבוססת על מראית עין"

חדשות כיפה
ז בתמוז התשעט
,
10 ביולי, 2019 17:48
יו"ר צהר הרב דוד סתיו

יו"ר צהר הרב דוד סתיוצילום: פלאש 90

יו"ר ארגון רבני 'צהר', הרב דוד סתיו, התייחס הערב (ד') להוצאת חייל מחדר אוכל צבאי, לאחר שנכנס אליו מעדן המורכב מחלב סויה.

"מבחינה הלכתית", אמר הרב סתיו, "מותר לחייל לאכול מעדני סויה כשלידו יש אוכל בשרי. בדיוק כפי שבמסעדות כשרות ובאולמות אירועים מגישים בסוף ארוחה בשרית קפה עם חלב סויה".

באשר לטענה הרשמית של צה"ל, ולפיה קיים איסור דתי המבוסס על חשש ממראית עין של ערבוב בשר וחלב, השיב הרב כי "אין טענה בהלכה בענייני כשרות שמבוססת על מראית עין. זו טעות להגיד שזה מבוסס על ההלכה. זהו נימוק פסול לעניין זה".

בתחילת השבוע דווח ב-ynet כי חייל טבעוני התבקש לצאת מחדר אוכל בבסיס צאלים במהלך ארוחה בשרית. לפי הדיווח משגיח הכשרות והטבח במקום ביקשו שיצא מאחר ומוצרי הסויה שאכל דמו למוצרי חלב והם חששו ממראית עין

מדובר צה"ל נמסר כי "מכיוון שמדובר בארוחה בשרית ועל מנת למנוע בלבול הנראה כערבוב בשר וחלב, ביקש המשגיח שהחייל יצרך את המוצרים שקיבל מחוץ לחדר האוכל.  החייל קיבל את הבקשה ולא העלה טענות למפקדו הישיר שנכח בסיטואציה".

10.07.2019

1. אני רואה בעיות אחרות... (חובש צבאי)

כחובש, הייתי אחראי גם על המטבח (ובכלל כל מה שקשור לתברואה). אם לא מדובר במעדן חלב סויה שחולק על ידי חדר האוכל הצבאי, יש בעיה בכל מוצר שאינו חלק מהמטבח הצבאי שיכנס לתוך חדר אוכל או מטבח צבאי (וזה נכון לכל מקום מוסדי). אוכל "זר" אסור לו להיכנס למקום בו נמצא אוכל מוסדי, ואין לחלק בין "מוצרים בסיכון נמוך" לבין "מוצרים בסיכון גבוה" (לבעיות תברואתיות).

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

2. למה הרב סתיו מתערב בנהלים של הרבנות הצבאית?? (שי)

כל מי שהיה חייל יודע שבמטבחים בצבא מציבים סייגים מבחינת כשרות. רב מחוץ למערכת לא חי את השטח ואין לו גם אחריות להנחות נהלים לרבנות

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

3. מזכיר לי את שני הזקנים מ"חבובות" (יוסי)

יודעים רק לתת ביקורת - בחיים שלהם לא עשו משהו מועיל

חוץ מלהיות רב של עיירה נידחת ולקטר - לא עשה הרבה דברים מועילים

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

4. לא בא לחלוק על הרב כמובן (נרקיס )

אבל צריך להבין את הסיטואציה: אם הוא אכל את שניהם יחד או לפחות היה נראה כך - הרי שוודאי יש בכך מראית עין ועל כן - אם מדובר בעוף וודאי שזה מותר ואם מדובר בבשר - וודאי שאסור.

אם לא אכל יחד אלא רק במטבח הרי שיכולה להיות בעיה אחרת שהוא יגרום להוצאת לעז על כשרות המטבח. כלומר, אין כאן בעיה הלכתית שאסור *לו* לעשות את זה אלא יש כאן בעיה ציבורית שהוא עלול לגרום ללעז במטבח ועל כן וודאי שיש למנוע מצב כזה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מנע משבר בקואליציה. ליברמן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אין רוב לפסקת ההתגברות: ישראל ביתנו תתנגד

קרא עוד